بکارگیری زنان در پستهای کلیدی وزارت خارجه/ انتصاب اولین سفیر زن ایران و سخنگوی زن وزارت خارجه

محمدجواد ظریف که چند روز پیش گفته بود از ادامه فعالیت افرادی که اتوبوسی و بدون بلیت به وزارت خارجه … محمدجواد ظریف که چند روز پیش گفته بود از ادامه فعالیت افرادی که اتوبوسی و بدون بلیت به وزارت خارجه آمده‌اند جلوگیری می‌کند، تصمیم گرفته تا سه پست کلیدی را در اختیار سه زن […]

محمدجواد ظریف که چند روز پیش گفته بود از ادامه فعالیت افرادی که اتوبوسی و بدون بلیت به وزارت خارجه …

محمدجواد ظریف که چند روز پیش گفته بود از ادامه فعالیت افرادی که اتوبوسی و بدون بلیت به وزارت خارجه آمده‌اند جلوگیری می‌کند، تصمیم گرفته تا سه پست کلیدی را در اختیار سه زن قرار دهد؛ سخنگویی وزارت خارجه، نمایندگی ایران در ژنو و واگذاری مسوولیت یکی از سفارتخانه‌های ایران در خارج از کشور. تصمیمی که دیروز عباس عراقچی، سخنگوی فعلی وزارت خارجه مهر تایید بر آن زد. محمد جواد ظریف تصمیم دارد تا با بهره‌گیری از زنان در پست‌های کلیدی پیام و صدای جدید وزارت خارجه ایران را به گوش همکاران خارجی خود برساند. به گفته عباس عراقچی «در وزارت امور خارجه همکاران خانم در سطوح بالای مدیریتی و کارشناسی قرار دارند و حتما حضور خانم‌ها در عرصه سیاست خارجی می‌تواند تاثیرگذار و موفق باشد.» سخنگوی فعلی وزارت خارجه تاکید کرده که «هم‌اکنون سطوح مدیریتی از جمله مدیرکل حقوق بشر و مدیرکل دیپلماسی عمومی بر عهده دو نفر از همکاران خانم‌هاست که از تجربیات خوبی برخوردار هستند». «مرضیه افخم» و منصوره شریفی صدر دو زنی هستند که عباس عراقچی به آنها اشاره کرده است.

مرضیه افخم، نخستین سخنگوی زن وزارت خارجه

در حالی که از «پیمانه هسته‌ای» کارشناس ارشد وزارت امور خارجه و گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مردمان بومی به عنوان یکی دیگر از کاندیداهای سخنگویی وزارت خارجه نام برده می‌شود اما سایت خبری تدبیر ۲۴ از مرضیه افخم به عنوان جدی‌ترین گزینه سخنگویی وزارت خارجه خبر داده و طی گزارشی مدعی شده است: «مرضیه افخم مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه و مدیرکل سابق اطلاعات و اخبار این وزارتخانه به عنوان سخنگوی دستگاه دیپلماسی منصوب شده است و از هفته آینده رسما کارش را آغاز خواهد کرد.» یک منبع مطلع در گفت‌وگو با «اعتماد» ضمن تایید این خبر اظهار داشت که حکم مرضیه افخم به زودی از سوی محمدجواد ظریف صادر خواهد شد. مرضیه افخم که از مدیران قدیمی وزارت خارجه محسوب می‌شود در دوران وزارت علی‌اکبر ولایتی مسوولیت اداره کل اخبار و مطبوعات وزارت خارجه را بر عهده داشته است. او همچنین در زمان تصدی کمال خرازی بر وزارت خارجه و سخنگویی حمید رضا آصفی در این سمت باقی ماند و برای مدتی در یکی از سفارتخانه‌های ایران در یکی از کشورهای آفریقایی اقدام به فعالیت کرد. او پس از بازگشت از آفریقا دوباره در وزارت خارجه مشغول به‌کار شد. مرضیه افخم هم‌اکنون مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت خارجه است. او به دو زبان انگلیسی و فرانسه تسلط دارد.

منصوره شریفی، نخستین نماینده زن ایران در ژنو

همزمان با انتخاب یک زن برای پست سخنگویی وزارت خارجه برخی خبرها هم حکایت از آن دارد که محمد جواد ظریف پس از رایزنی با منصوره ‌شریفی صدر، معاون سفیر ایران در توکیو و مدیرکل فعلی حقوق بشر و زنان وزارت خارجه، حکم وی را به عنوان نخستین سفیر و نماینده دایم زن ایران در ژنو صادر خواهد کرد. منصوره شریفی در حالی که جدی‌ترین گزینه نمایندگی جدید ایران در ژنو است اما گفته می‌شود پیشنهادهای دیگری را هم روی میز خود دارد. به گزارش مهر، اگرچه هنوز محل ماموریت شریفی صدر مشخص نشده است اما با توجه به سوابق کاری او که در شرق آسیا بوده احتمالا روانه اندونزی یا بنگلادش خواهد شد که دوره ماموریت سفرای آنها خاتمه یافته است.

رایزنی با الهه کولایی و معصومه ابتکار

از سوی دیگر برخی خبرها حکایت از آن داشت که صحبت‌هایی از سوی وزیر خارجه با معصومه ابتکار، عضو کنونی شورای شهر تهران و الهه کولایی، استاد دانشگاه تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ششم برای حضور در وزارت خارجه شده است.

معصومه ابتکار که با سه پیشنهاد سخنگویی وزارت خارجه، نمایندگی ایران در ژنو و سفیر ایران در سازمان‌ملل روبه‌رو شده هیچ یک از این پیشنهادها را نپذیرفته و در مذاکره با محمدجواد ظریف تاکید کرده که حاضر است از ظرفیت خود به عنوان «قهرمان زمین» سازمان ملل متحد به وزیر محترم خارجه کمک کند، تا کشور از شرایط بحران بیرون بیاید.

الهه کولایی هم در گفت‌وگو با تسنیم اخبار منتشر شده درباره پیشنهاد سخنگویی وزارت خارجه را تکذیب کرد و اظهار داشت: بنده قرار نیست سخنگوی وزارت امور خارجه شوم و به هیچ‌وجه با بنده در این باره صحبتی نشده است. وی همچنین هرگونه مذاکره با خود درباره حضور در وزارت امور خارجه یا معرفی به عنوان سفیر را هم تکذیب کرد و گفت که اگر هم پیشنهادی در این باره به بنده بشود، نمی‌پذیرم.

این در حالی است که گفته می‌شود وزیر امورخارجه علاقه‌مند است تا الهه کولایی را به عنوان سفیر ایران در روسیه منصوب کند. کولایی هم‌اکنون از اساتید دانشگاه تهران است. وی دارای دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه تربیت مدرس است.

وی در سوابق خود نمایندگی مجلس ششم، مشاورت گروه تحولات شرق و مدیر گروه کشورهای مشترک‌المنافع مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشاور اداره کل اطلاعات مطبوعات وزارت امور خارجه و عضو گروه مشورتی مسائل آسیا در معاونت آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه را دارد./اعتماد

انتهای خبر