غزل خداحافظی استاندار از آذربایجان شرقی/ بیگی از تلخ و شیرین های ۵سال زمامداری در استانداری می گوید+ توضیح اعتدال پرس از انتشار ناگفته ها

استاندار آذربایجانشرقی در آخرین روزهای تصدی پست استانداری، در مصاحبه ای اختصاصی و البته منولوگ از تلخ و شیرین دوران مدیریت خود و از آرزوهای محقق نشده و اینکه هر چه دارد، همه از ارتباط صمیمی با مردم است، صحبت کرد. به گزارش  اعتدال پرس، بیگی در این گفتگو بدون اینکه به زوایای پنهان و تلخی […]

استاندار آذربایجانشرقی در آخرین روزهای تصدی پست استانداری، در مصاحبه ای اختصاصی و البته منولوگ از تلخ و شیرین دوران مدیریت خود و از آرزوهای محقق نشده و اینکه هر چه دارد، همه از ارتباط صمیمی با مردم است، صحبت کرد.

به گزارش  اعتدال پرس، بیگی در این گفتگو بدون اینکه به زوایای پنهان و تلخی های دوران مدیریت اش بخصوص از نگاه کارمندان استانداری بپردازد، بهترین یادگاری از دوران مدیریت خود برای سالهای بعد را، یک عکس یادگاری با دختری از مناطق زلزله زده عنوان کرد!

البته شاید جالبترین بخش این مصاحبه اعتراف صریح وی به حضور تصادفی و برنامه ریزی نشده اش در سمت استانداری آذربایجان شرقی است که البته این حکایت با برخی واقعیتهای ایام پیش از انتصاب وی و بخصوص لابی های گسترده یار غار بیگی برای جلب موافقت چهره های بانفوذ و ستادهای احمدی نژاد دراستان تناقض جدی دارد. 

اعتدال پرس ضمن انتشار متن کامل این گفتگوی تک نفره بیگی با خبرنگار ایسنا ، بزودی در گزارش ویژه ای به بیان بخشهایی از وقایع و ناگفته های جالب دوره مدیریت ۵ ساله وی در استانداری آذربایجان شرقی و همچنین ۸ سال فعالیت دولت های نهم و دهم در استان خواهد پرداخت. 

—————————————————————————

استاندار آذربایجانشرقی گفت:شیرین ترین خاطره ام از دوران تصدی استانداری آذربایجانشرقی، یک عکس است، اینکه کودکی بدون توجه به مقامم، در کنارم با آرامش گام بر می دارد، این عکس بهترین یادگاری از دوران تصدی پست استانداری در آذربایجانشرقی است.

 برای تصدی استانداری سیستان بلوچستان مطرح شده بودم

علیرضا بیگی در خصوص انتخاب خود بعنوان استانداری آذربایجانشرقی گفت: هیات دولت، پیشنهاد استانداری سیستان بلوچستان را داده بود ولی حکم استانداری آذربایجانشرقی را برایم صادر کردند.

عالی ترین مقام سیاسی در استان با اشاره به اینکه پیش از صدور حکم تصدی سمت استانداری آذربایجانشرقی، هیات دولت پیشنهاد استانداری سیستان بلوچستان را داده بود و خواستار ارائه برنامه شده بودند گفت: در کمتر از دو هفته برنامه‌ی پیشنهادی خود را آماده کرده و برای ارائه در جلسه هیات دولت شدم.

 سرنوشتم تغییر کرد

وی با بیان اینکه بعد از چند ساعت انتظار، از سوی هیات دولت به جلسه احضار نشدم گفت: بعد از پایان جلسه هیات دولت، آقای رحیمی (معاون اول دولت وقت) گفت استاندار آذربایجانشرقی استعفا داده و در جلسه هیات دولت بعنوان استاندار آذربایجانشرقی انتخاب شده ام.

وی یادآور شد:  ۸ ماه پیش از ابلاغ این حکم، دخترم بعنوان دانشجو به تبریز آمده بود و این حکم سرنوشت مرا تغییر داد.

به گفته ی علیرضا بیگی هر چند در این مدت، خطاب و عتاب زیادی به مدیران استانی کرده است، ولی آنها نیز می‌دانستند که این عتاب و خطاب ها از سر دلسوزی بود.

30824378-2286456

 خودروی ون استانداری برای مردم شناخته شده است

 وی خودوری ون استانداری را شاهدی بر حضور همیشگی خود در بین مردم دانست و گفت:خودروی ون استانداری در این ۶سال، بعلت ترددهای مکرر در شهرستانهای مختلف استان، در بین مردم جایگاه وی‍ژه‌ای پیدا کرده است و مردم از دور آن را می‌شناسند.

وی در خصوص آخرین حکمی که در دوران تصدی سمت استانداری امضاء کرده است گفت: در دوران مدیریت خود در استانداری حکم های بخشداری مهربان و فرمانداری هوراند را امضاء کرده ام.

 صبح روز ۲۲ مرداد۹۱، دردناکترین خاطره ی عمرم رقم خورد

حضور در روستای باجه باج قبل از طلوع آفتاب در ۲۲مرداد سال گذشته و مشاهده ی جنازه های از زیر آوار بیرون کشیده شده که اکثرا دختر بچه بودند، تلخ ترین و دردناکترین خاطره ی استانداری آذربایجانشرقی در ۶ سال مدیریت خود در استان بود تا جایی که اذعان کرد: این خاطره جزو خاطراتی است که به سختی از ذهن من  خارج می شود.

تحویل اولین سری خانه های ساخته شده در مناطق زلزله زده و خوشحالی مردم این منطقه نیز جزء خاطرات شیرین حضور احمد علیرضا بیگی در استان آذربایجانشرقی بود.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص آذربایجانشرقی و جایگاه آن تمام تلاش خود را در جهت اثبات آن انجام دادم گفت: دولت نیز با فراهم کردن فضای خدمت در این استان، زمینه ی اثرگذاری تبریز را بصورت برجسته مهیا کرد.

وی ادامه داد: معتقدم تبریز می تواند به خاطر جایگاه تاریخی، موقعیت جغرافیایی و حساس خود بعنوان یک قابلیت بالا مطرح شود.

 بهره برداری از نفلین سینیت سراب آرزویم بود؛ محقق نشدb979

استاندار در مورد آرزویی که محقق نشده است نیز گفت: به مردم سراب قول داده بودم نفلین سینیت سراب را به نتیجه برسانم، ولی موضوعاتی پیش آمد که خارج از اراده ما بود.

وی با اشاره به جریانات بعد از سال ۸۸ گفت: ۴۰ میلیون رای مردمی که اعتبار بزرگی برای کشور محسوب می شد، اما برخی مسائل داخلی این برگ برنده را به تهدید و آسیبی تبدیل کرد و باعث شد تا با یک اجماع جهانی، تحریم ها با شدت علیه کشور اعمال شود.

وی گفت: از جمله پروژه هایی که از تحریم ها متاثر شد، پروژه نفلین سینیت سراب بود با این حال امیدوارم دولت تدبیر و امید بتواند زمینه بهره برداری از این معادن را که در اختیار روس ها و چینی هاست، فراهم کند.

به گفته ی علیرضابیگی بهره برداری از قطار شهری تبریز نیز از آرزوهایی بود که تمایل زیادی به بهره برداری از آن داشتم، و سه سال قبل در سفر به چین برای خرید واگن ها در تخصیص اعتبار و انعقاد قرار داد تمام تلاش خود را کردم، ولی شرایط تحریم این آرزو را نیز محقق نکرد.

 برنامه ام ادامه ی تحصیل است

استاندار آذربایجانشرقی در اولویت بندی برنامه های خود بعد از فراغت از سمت مدیریت ارشد استانی گفت: تحصیلاتم نیمه تمام مانده است و قصد ادامه تحصیل دارم.

علیرضا بیگی با اشاره به اینکه در  سال ۹۰ با ارسال نامه ای از دانشگاه عالی دفاع ملی، از ادامه تحصیلم در دوره دکتری، در این دانشگاه جلوگیری بعمل آمد گفت: سال گذشته و در جریان زلزله، با وساطت مقام معظم رهبری ادامه تحصیلم در این دانشگاه موافقت بعمل آمده است.

b1136

 ادامه تحصیلم را رهبری وساطت کردند

عالی ترین مقام سیاسی در استان در تشریح این ماجرا گفت: مقام معظم رهبری در جریان زلزله در بازدید از مناطق زلزله زده در ۲۶ مرداد در جلسه شورای مدیریت بحران، رهبر  معظم انقلاب از تعابیری استفاده کردند که خستگی چند روزه از تن به در آمد و در پایان خطاب به من و  آیت الله شبستری فرمودند: شما شبستری ها! و من از اینکه رهبری از بیوگرافی من اطلاع داشتند، متعجب شدم.

وی ادامه داد: حین بدرقه رهبری در فرودگاه، به مقام معظم رهبری گفتم، به جرم استانداری آذربایجانشرقی عذر مرا در دانشگاه عالی دفاع ملی خواسته اند، درحالی که قصد ادامه تحصیل دارم.

وی گفت: علی رغم اینکه از یک سال قبل، برای توضیح شرایط کاری ام، به دنبال رئیس دانشگاه بودم ، سه هفته بعد از ملاقاتم با مقام معظم رهبری، رئیس دانشگاه تماس گرفت و گفت که رهبری فرمانی صادر کرده که تحصیل علیرضا بیگی تا پایان دولت محفوظ بماند.

وی یادآور شد: اینکه موضوع ادامه تحصیلم در خاطر مقام معظم رهبری مانده بود، برایم خیلی خوشحال کننده بود، که سفارش مرا به دانشگاه کرده اند، و هم اکنون با افتخار به رئیس دانشگاه می گویم که من دانشجوی مقام معظم رهبری هستم.

 دلیلی ندارد پیشنهاد شهرداری اصفهان را رد کنم

استاندار آذربایجانشرقی با اشاره به پیشنهاد شورای شهر اصفهان برای تصدی سمت شهرداری این شهر گفت:برای خدمت مضایقه نمی کنم، فارغ از اینکه بگویم در شان و جایگاهم نیست، در صورت وجود شرایط خدمت، حتما خدمت می کنم.

وی با بیان اینکه پیشنهاد برای شهرداری اصفهان، قابل تامل است و دلیلی ندارد این پیشنهاد را رد کنم؛ قطعا اگر امکان خدمت برایم فراهم شود خدمت را به خاطر درس، تعطیل نمی کنم.

 تصمیم گیری های قاطع ام را، مدیون ارتباط صمیمی با مردمم

استاندار آذربایجانشرقی گفت:ارتباط صمیمی ام با مردم، مشارکت آنها، در فعالیتهای دولت را فراهم می کند و این ارتباط صمیمی، در مسئولان اعتماد به نفس ایجاد می کند و با قاطعیت می توانم تصمیم گیری کنم.

احمد علیرضا با بیان اینکه در طول ۶سال تصدی سمت استانداری، ۷۰ سفر شهرستانی داشته است، گفت: در این سفرها، جلسات کارشناسی و شورای برنامه ریزی با علم به اولویتها و نیازمندیهای شهرستان تشکیل شده است و بودجه ها را براساس نیازمندیهای شهرستان تخصیص دادیم.

 ملاقات با ۱۷ هزار نفر، رکورد در برگزاری ملاقات های مردمی

 استاندار آذربایجانشرقی دیدار با ۱۷ هزار نفر در قالب ملاقاتهای مردمی در ۶ سال گذشته را از جمله بهترین خاطرات خود در دوران مدیریت خود عنوان کرد و افزود: این ملاقاتهای مردمی نه تنها امکان ارزیابی عملکرد مدیران را برایم فراهم می کرد، بلکه باعث پویایی و طراوت جامعه نیز می شد.

b1058

عالی ترین مقام سیاسی در استان با بیان اینکه توسعه آذربایجانشرقی با همت مردم و تعصب و دلدادگی آنها، به استان و جمهوری اسلامی قابل حصول است گفت: مردم آذربایجانشرقی تمامی ظرفیتها برای رشد و پیشرفت را دارند و زیرساختهایی که در ابعاد مختلف در آذربایجانشرقی ایجاد شده است، آینده روشنی را برای آذربایجانشرقی رقم زده است.

وی با اشاره به فشار مضاعف تحریم ها بر روی مردم و دولت در سال گذشته گفت: این موضوع باعث شد تا فقط ۱۸ درصد بودجه های عمرانی استان محقق شود و  پروژه های مهمی به نتیجه نرسد.

به مردم تکیه کردم، جواب گرفتم

استاندار آذربایجانشرقی خطاب به استاندار آینده استان گفت: استاندار آینده باید به مردم تکیه کند؛ چرا که در ۶ سال مدیریت خود در استان، به مردم تکیه کردم و جواب گرفتم.

احمد علیرضا بیگی گفت: اگر اعتماد مردم به دولت نبود، در برابر شانتاژهای رسانه‌ای قادر به مدیریت زلزله نبودیم.

وی یادآور شد: اولا مدیریت زلزله با امکانات دولتی امکانپذیر نبود، در ثانی در صورت وجود اعتبار و بودجه لازم، بروکراسی های دست و پاگیر می‌شدند، درحالی که همکاری مردم با دولت، مدیریت زلزله را راحت تر کرد.

از مردم فرار نکرده ام

علیرضا بیگی در خصوص علت محبوبیت خود در بین مردم نیز گفت:در این مدت تمام توان خود را برای حل مشکلات مردم به کار گرفته ام، تاکنون از مردم فرار نکرده ام؛ سعی کرده ام راحت در دسترس باشم؛ و برای دردهای مردم چاره کنم.

استاندار آذربایجانشرقی یادآور شد: وقتی مردم عالی ترین مقام استانی را در دسترس احساس ‌کنند، مسلما با استاندار احساس نزدیکی می‌کنند.

علیرضا بیگی ادامه داد: این حضور همیشگی در بین مردم، این امکان را فراهم کرده است تا در تصمیم گیری ها قاطعانه عمل کنم.

عالی  ترین مقام سیاسی در استان با بیان اینکه صمیمیت با مردم خیر و برکت زیادی در زندگی شخصی اش به ارمغان آورده است گفت: این ارتباط قابلیتهای مرا شکوفاتر کرده و ایمان و اعتقاد بیشتری نسبت به قبل از تصدی این سمت پیدا کرده ام.

وی با اشاره به احساس همبستگی مردم در زمان زلزله گفت:قدرت مردم در زلزله، برایم مسجل شد، و این اسباب سربلندی من است، هر چند به جهت مسئولیت نقطه‌ی پایان است، لیکن همیشه در کنار مردم هستم.

 تجربه حضور در نیروی انتظامی، عامل بازدارنده برای ادامه خدمتم نبود

استاندار آذربایجانشرقی با اشاره به تجربه ی حضور خود در سمت فرماندهی انتظامی آذربایجانشرقی گفت:تجربیات من در آن دوران پر التهاب و روزهای مخاطره آمیز انقلاب، فرصتی بود تا توانمندیهای خود را اثبات کنم؛ بطوری که قبل از تصدی سمت مدیریت ارشد استان، نیازی نداشتم که خودم را به مردم اثبات کنم.

وی یادآور شد: هیچ وقت احساس نکردم که سرداری و تجربه ی حضور در نیروی انتظامی، عامل بازدارنده برای ادامه خدمت من بود و فرصتی که دولت برای خدمتگذاری در این منطقه فراهم کرد، فرصت مغتنمی برای من بود.

 دولت نهم و دهم در خدمت رسانی مضایقه نکرد

استاندار آذربایجانشرقی گفت:دولت نهم و دهم از تمام امکانات در آبادانی، عمران و افزایش تولید مضایقه نکرد و توسعه آزاد راهها و بزرگراهها، افزایش ذخیره سازی آب در دوره دولت نهم و دهم، اقداماتی در راستای توسعه زیرساختها در استان بود.

احمدعلیرضا بیگی با بیان اینکه دولت گذشته به جهت اجتماعی و سیاسی، توانست هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کند، یادآور شد:تیم تراکتور سازی بخصوص با حضور در بازیهای آسیایی به نقطه قوتی برای استان تبدیل شده و به نماد قابلیت و نشاط تبدیل شده است.

استاندار آذربایجانشرقی ادامه داد: بزرگی زلزله ارسباران قابل انکار نیست؛ این زلزله در گستره ی ۵ هزار کیلومتر مربعی، یک آسیب و تهدید بود، اما هم اکنون وضعیت مناطق زلزله زده رو به سامان است همه برای رفع آن تلاش می کنند.

عالی ترین مقام سیاسی در استان یادآور شد: روزی حضور سرمایه گذار در استان یک ضد ارزش تلقی می شد، ولی اکنون با برگزاری چهار دوره همایش سرمایه گذاری، به راحتی می توانیم از جذب میلیاردها سرمایه در استان صحبت کنیم و سهم قابل توجهی در  صادرات غیر نفتی به دست آورد.

  سرمایه گذاران به دنبال کسب منفعت، با کمترین ریسک هستند

علیرضابیگی با بیان اینکه سرمایه گذاران به دنبال کسب منفعت، با کمترین ریسک هستند گفت: در همایش های فرصتهای سرمایه گذاری با ارائه بسته های اقتصادی استان نه تنها امکان ارزیابی فضای سرمایه گذاری در استان را برای سرمایه گذاران فراهم می کند، بلکه حضور فیزیکی سرمایه گذار در فضای شهر و آشنایی آن با فرهنگ مردم، در سرمایه گذاران ایجاد اعتماد و اطمینان می کند.

استاندار آذربایجانشرقی با اشاره به پرونده درخشان دولت در ایجاد اشتغال پایدار گفت: سازمان تامین اجتماعی با وظیفه حمایت از اشتغال و ایجاد ضمانتهای اجرایی لازم برای اشتغال پایدار، آمارهای قابل توجهی دارد.

وی با اشاره به برخی از انتقادها در خصوص عملکرد دولت در ایجاد فرصتهای شغلی گفت: از ۶۲۰ هزار نفر تحت پوشش تامین اجتماعی در استان، ۴۰۰ هزار نفر در مقطع سالهای ۸۴ تا پایان ۹۱، تحت پوشش قرار گرفته اند که برای هر سال، قریب به ۵۰ هزار شغل پایدار ایجاد شده است.

علیرضا بیگی یادآور شد: در ۶۰ سال گذشته، قریب به ۵۰ درصد مردم آذربایجانشرقی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته اند.b1003

 احداث سد خداآفرین و بازسازی مناطق زلزله زده از اقدامات جسورانه احمدی نژاد در آذربایجانشرقی

عالی ترین مقام سیاسی در استان احداث سد خداآفرین و بازسازی مناطق زلزله زده را از اقدامات جسورانه دولت پیشین در آذربایجانشرقی برشمرد و گفت: احداث سد خدافرین با ظرفیت ذخیره سازی یک و ۸۰۰ میلیون متر مکعب و تحویل ۱۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در مناطق زلزله زده، از تصمیمات شجاعانه احمدی ن‍‍‍ژاد در آذربایجانشرقی بود که باعث تحولات بزرگی در منطقه شد.

وی گسترش روابط بین المللی آذربایجانشرقی در در سالهای اخیر را یکی از دیگر از دستاوردهای دولت احمدی نژاد در آذربایجانشرقی عنوان کرد و یادآور شد:آذربایجانشرقی با ارتباطات بین المللی شناخته تر شده است و افزایش پروازهای داخلی و خارجی در چند سال گذشته موید این امر است.

 بهتر است مردم نمره بدهند

استاندار آذربایجانشرقی در ارزیابی خود از عملکرد دولت نهم و دهم گفت: باید به مردم واگذار کنیم تا به دولت و خدمتگذاران خود نمره دهند.

وی با بیان اینکه تمام توان خود را صرف کردم تا پیشرفت و توسعه ی آذربایجانشرقی حاصل شود گفت: هر چه در توان داشتم مضایقه نکردم، اگر کاری هم نکردم نتوانستم.

علیرضا بیگی یادآور شد: اعتماد مردم برایم ارزشمند است، اینکه مردم در مواجه با من، بدون اینکه صدایشان بلرزد، برایم ارزشمند است.

انتهای خبر