افتتاح سه پروژه بزرگ صنعتی و عمرانی در جلفا با حضور مقامات کشوری و استان

پروژه ۴۵۰ میلیون دلاری پالایشگاه مشتقات نفتی در ارس/ تاکید بر ظرفیتهای ویژه مناطق آزاد در اقتصاد مقاومتی

امروز طی حضور اکبر ترکان و مقامات ارشد استانی در شهرستان جلفا، سه پروژه بزرگ عمرانی و صنعتی شامل پل روگذر هادیشهر، تونل سیه رود و فاز اول پالایشگاه رهام با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون دلاری و ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن انواع قیر افتتاح شد.

image_pdfimage_print

 به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان)، در آستانه عید غدیر با حضور ترکان مشاور رئیس جمهور، عرب باغی مدیرعامل ارس، حسن نژاد نماینده مرند و جلفا، معاون عمرانی استاندار، قاضی پور نماینده اورمیه و مسئولان شهرستان جلفا، سه پروژه بزرگ عمرانی و صنعتی شامل  پل روگذر هادیشهر با ۸۵ میلیارد ریال ، تونل سیه رود و فاز اول پالایشگاه رهام با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون دلاری و ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن انواع قیر افتتاح شد.

همچنین فاز دوم این پروژه که با هدف تولید بنزین، گازوئیل، انواع روغن و پالایش نفت خام با ظرفیت تولید روزانه ۵۰ هزار بشکه با سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیون دلار اجرا می شود، و نیز تونل نوردوز کلنگ زنی شد.

افتتاح و کلنگ زنی پروژه ۴۵۰ میلیون دلاری تولید مشتقات نفتی در ارس

...

مدیرعامل شرکت رهام اسپرلوس در آئین افتتاح فاز اول پالایشگاه، گفت: فاز اول این پروژه بدون استفاده از منابع بانکی با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون دلاری و ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن انواع قیر اجرا شده است.

عبدالرسول میرزایی افزود: امروز با کنگ زنی فاز دوم، عملیات اجرایی پروژه تولید بنزین، گازوئیل، انواع روغن و پالایش نفت خام با ظرفیت تولید روزانه ۵۰ هزار بشکه با سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیون دلار آغاز می شود.

وی گفت: فاز اول در مدت یک سال و بدون وقفه اجرا شده و فاز دوم نیز بدون استفاده از منابع بانکی در مدت سه سال اجرا خواهد شد.

میرزایی با بیان اینکه بسیاری از واحدهای پالایشگاهی کوچک و متوسط با مشکل تامین مواد خام مواجه هستند، گفت: با بهره برداری از فاز دوم این پالایشگاه، امکان تامین مواد خام مورد نیاز واحدهای فعال پالایشگاهی فعال در ارس نیز فراهم خواهد شد.

وی گفت: سیاست های شرکت بعد از صدور سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری بیش از پیش در راستای تقویت تولید داخل تدوین شد و هدف این پروژه نیز جلوگیری از خام فروشی و تقویت و توسعه تولید داخل می باشد.

حسن نژاد: مناطق آزاد ظرفیت مناسبی برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی دارند

فعالیت مناطق آزاد برپایه سیاست های اقتصاد مقاومتی است

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مناطق آزاد ظرفیت مناسبی برای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی دارند، گفت: فعالیت این مناطق باید برپایه سیاست های اقتصاد مقاومتی باشد.

 محمد حسن نژاد روز دوشنبه در آئین افتتاح فاز اول پالایشگاه رهام و آغاز عملیات اجرایی فاز دوم این طرح درمنطقه آزاد ارس اظهارکرد: متاسفانه برخی افراد بدون علم و آگاهی از قوانین و فعالیت های مناطق آزاد این مناطق را به مبدا واردات و قاچاق کالا محکوم می کنند و این درحالی ست که میزان واردات کالای همراه مسافر تمامی مناطق آزاد ۴۰۰ میلیون دلار و میزان واردات کل کشور برابر با ۲۵ میلیارد دلار است و این دو غیرقابل قیاس هستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تضمین امنیت کشور وابسته به آبادانی مرزهاست و این مهم با توجه به موقعیت منحصر بفرد ارس برای توسعه فعالیت های اقتصادی و افزایش روابط با کشورهای همسایه، در نقطه صفر مرزی محقق شده است.
حسن نژاد گفت: بودجه یک ساله تملک دارایی شهرستان جلفا ۶۰ میلیارد ریال است درحالیکه سالانه بیش از ۲ هزار میلیارد ریال توسط سازمان منطقه آزاد ارس در این منطقه سرمایه گذاری می شود و به دلیل وجود قوانین و مزیت های سرمایه گذاری در مناطق آزاد، هزاران میلیارد ریال سرمایه گذاری توسط بخش های خصوصی در این منطقه انجام می شود.
فاز اول پالایشگاه رهام، بدون استفاده از منابع بانکی با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون دلاری و ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن انواع قیر صبح امروز و با حضور مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و جمعی از مسئولان استانی و نمایندگان مرند و جلفا و ارومیه در مجلس به بهره برداری رسید.

ترکان: راه اندازی موتور صنعت با اهرم تجارت در مناطق آزاد

راه اندازی موتور صنعت با اهرم تجارت در مناطق آزاد
ترکان مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی عالی مناطق آزاد و ویژه کشور در آیین افتتاح پالایشگاه رهام منطقه آزاد ارس گفت: موتور حرکت صنعت کشور باید تابع تقاضای بازار باشد و با موتور تجارت، تولید و صنعت را ایجاد کنیم.
 وی افزود: در حوزه صنعت، دو سیاست “فشار عرضه” و “کشش تقاضا” وجود دارد که ما سعی کردیم درمناطق آزاد و به خصوص منطقه آزاد ارس که صنعتی ترین منطقه آزاد کشور است روش کشش تقاضا را اجرا کنیم.
اکبر ترکان در ادامه گفت: مناطق آزاد ایجاد شده اند تا الگوسازی کنند و تجربه ای نو داشته باشند و کشش تقاضا در مناطق آزاد می تواند مشوقی برای تغییر مشی در وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد.
مشاور رئیس جمهور هم چنینافزود: قرار است کارهایی که در سرزمین اصلی در حوزه کار، صنعت، تجارت و بازرگانی انجام می شود در مناطق آزاد به گونه ای دیگر با بهبود و تسهیل در شرایط اجرا شود.
دبیر شورایعالی عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان گفت: مناطق آزاد قطعه ای کوچک از جغرافیای ایران است که می توانیم سیاست ها و استراتژی های افق ایران ۱۴۰۴ را در این مناطق پیاده سازی کنیم و در صورت موفقیت آن را به سرزمین اصلی تعمیم دهیم.

عرب باغی: رویکرد ارس تولید برای صادرات است

رویکرد ارس تولید برای صادرات است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس هم در آئین افتتاح فاز اول و کلنگ زنی فاز دوم پروژه پالایشگاهی شرکت رهام گفت: هدف و رویکرد ارس جلوگیری از واردات بی رویه و رونق تولید برای صادرات است.

محسن خادم عرب باغی افزود: سرمایه گذاری خوبی در صنایع سنگین و نفت و انرژی، صنایع تبدیلی و کشاورزی و صنایع سلولوزی در منطقه آزاد ارس انجام شده و مشارکت های خوبی از سوی سرمایه گذاران خارجی صورت گرفته است.

عرب باغی گفت: با جذب سرمایه گذاران و حمایت از تولیدکنندگان در آینده نزدیک شاهد بهره برداری واحدهای صنعتی و تولیدی بسیاری در منطقه خواهیم بود که ناشی از موقعیت استراتژیک ارس برای توسعه فعالیت های اقتصادی است.

وی وجود پالایشگاه رهام در منطقه آزاد ارس را باعث افتخار منطقه دانست و گفت: هدف اصلی ما حمایت از شرکت های دانش بنیان و صادرات گرا می باشد.

در ادامه این برنامه، فاز دوم این طرح نیز که با هدف تولید بنزین، گازوئیل، انواع روغن و پالایش نفت خام با ظرفیت تولید روزانه ۵۰ هزار بشکه با سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیون دلاری توسط مسئولان حاضر کلنگ زنی شد.

افتتاح و کلنگ زنی پروژه 450 میلیون دلاری تولید مشتقات نفتی در ارس

انتهای خبر