واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز به «شستا»/ در جلسه با وزیر کار چه گذشت

با پیگیری‌های به عمل آمده جهت حفظ ماهیت تولیدی کارخانه و تداوم اشتغال کارگران و بهبود شرایط آن، جلسات مختلفی برگزار گردید که نهایتا دیروز در نشست مشترک نمایندگان استان با وزیر کار و رئیس هیأت مدیره شستا تکلیف کارخانه مشخص شد.

واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز به «شستا»/ در جلسه با وزیر کار چه گذشت
نماینده مردم میانه از واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا) خبر داد.

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس) به نقل از فارس، یعقوب شیویاری از واگذاری کارخانه ماشین‌سازی تبریز به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) خبر داد و اظهار داشت: در جلسه‌ای که دیروز با حضور برخی از اعضای مجمع نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و علی عبدالعلی‌زاده رئیس هیأت مدیره شرکت شستا برگزار شد مقرر گردید ماشین‌سازی به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی واگذار گردد.

وی افزود: تعیین تکلیف واگذاری کارخانه ماشین‌سازی از دغدغه‌های جدی نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی است که از نخستین روزهای تشکیل مجلس دهم مورد توجه قرار گرفت.

شیویاری افزود: با پیگیری‌های به عمل آمده جهت حفظ ماهیت تولیدی کارخانه و تداوم اشتغال کارگران و بهبود شرایط آن، جلسات مختلفی برگزار گردید که نهایتا دیروز در نشست مشترک نمایندگان استان با وزیر کار و رئیس هیأت مدیره شستا تکلیف کارخانه مشخص شد.

شیویاری با اشاره به اهمیت کارخانه ماشین‌سازی، گفت: ماشین‌سازی تبریز با قدمت بیش از ۴۰ سال از جمله صنایع مولدی است که نقش مهمی در صنعت کشور دارد و حفظ و بهبود وضعیت این کارخانه مورد توجه جدی نمایندگان استان است.

ماشین‌سازی تبریز یکی از بزرگترین کارخانه‌های شهر تبریز واقع در قراملک، تولیدکننده انواع ماشین‌های صنعتی همانند انواع ماشین‌افزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الکتروموتور، لیف‌تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین‌آلات نساجی، ماشین‌های تراش، ماشین‌های فرز، ماشین‌های مته، قطعات ریخته و دستگاه‌های CNC است.

قرارداد ساخت این کارخانه بین ایران و چکسلواکی سابق برای تولید انواع ماشین‌آلات صنعتی منعقد شده و از سال ۱۳۵۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

در سال ۱۳۴۸ تمایلاتی برای جذب تکنولوژی‌های اروپای غربی و آمریکا از طرف سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مطرح شده و به اجرا درآمد، بعدها کارخانه‌های مختلفی همچون ریخته‌گری، ماشین‌سازی تبریز و گسترش صنایع ریلی ایران از این مجموعه تفکیک شده و این شرکت تحت عنوان گروه ماشین‌سازی تبریز به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

همزمان از سال ۱۳۴۹ و قبل از بهره‌برداری عملی، سازمان گسترش تأکید بر تولید ماشین‌افزار با لیسانس ساخت کشور چکسلواکی برای شرکت ماشین‌سازی تبریز را کرد و پیش‌بینی شد بقیه محصولات در طرح اولیه با همکاری و مشارکت کشورهای غربی و آمریکایی و تحت عنوان طرح‌های توسعه ماشین‌سازی تبریز و با تکنولوژی کشورهای فوق به مرحله اجرا درآید.

در پی این برنامه‌ریزی برای تولید پمپ‌های آب با شرکت K.S.B کشور آلمان،برای تولید کمپرسورهای صنعتی با یک شرکت انگلیسی،برای تولید الکتروموتور با شرکت GOLD آمریکا و لیفتراک و موتورهای دیزلی با یک شرکت دیگر انگلیسی قرارداد انعقاد تکنولوژی منعقد شد و ظرفیت‌های باقی‌مانده از اجرای طرح اولیه برای شرکت ماشین‌سازی تبریز شامل ماشین‌افزارهای تراش، فرز، مته و قطعات ریخته به اجرا گذاشته شد که بعدها برای همگامی با پیشرفت تکنولوژی و پاسخگویی به نیازهای مجموعه صنایع و نیز در خصوص توسعه فزاینده صنعتی و اقتصادی کشور با هدف افزایش توان تولید با اجرای طرح‌های متنوع تولیدی به توسعه ظرفیت‌های خود با انتخاب و اخذ تکنولوژی تولید ماشین‌های فرز انیورسال، دیجیتالی، CNC و نیز ماشین‌های سنتر عمودی و افقی CNC همراه با اجرای طرح بازسازی و نوسازی ماشین‌آلات خطوط تولید و تاسیسات زیربنایی اقدام شد.

محصولات این شرکت از ۱۵ سال پیش به کشورهای اروپایی، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود. صادرات این شرکت در سال ۱۳۸۹ به ارزش ۳٫۵ میلیون دلار بود.

شرکت ماشین‌سازی تبریز با بیش از چهار دهه سابقه تولید انواع ماشین‌های ابزار و ارائه مستمر خدمات پس از فروش در سطح کشور در حال حاضر علاوه بر حضور موثر در عرصه تولید، فروش و خدمات پس از فروش و آموزش انواع ماشین‌های CNC به ارائه خدمات تخصصی در رابطه با صنایع زیربنایی و تامین کلیه ماشین‌آلات و تجهیزات مرتبط از مرحله شناسایی تا تامین، نصب، راه‌اندازی و خدمات فنی پس از فروش می‌پردازد.

این مجموعه با مشارکت فعال در اجرای پروژه‌های کلیدی در دست تولید به تجهیز مجتمع‌های تعمیراتی و ماشین‌کاری اقدام می‌کند و با برخورداری از تکنولوژی روز با کیفیت قابل قبول و قیمت رقابتی و از طریق همکاری متقابل با سازندگان معتبر بین‌المللی در خدمت مشتریان داخلی و خارجی است.

شرکت ماشین‌سازی تبریز به عنوان یکی از شرکت‌های صنعتی عمده در تولید و بازرگانی ماشین‌آلات صنعتی و ارائه محصولات و خدمات مختلف در این زمینه، دارای محصولات متعدد از جمله ماشین‌های تراشکاری، فرزکاری، مته، سنگزنی، سنتر، CNC، ابزار تیزکنی، فرز نیمه‌سنگین، ماشین سنتر عمودی، ماشین سنتر افقی، ماشین‌های سوراخکاری و … است.

انتهای خبر