ضرب‌الاجل دو ماهه مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی به شرکت ملی مس ایران / بخشی از دارایی شرکت مس ایران باید به آذربایجان‌شرقی منتقل شود

نمایندگان آذربایجان ‌شرقی در این نشست آقایان علیزاده، الله‌قلی‌زاده، بی‌مقدار و حسن‌نژاد را مسئول پیگیری مصوبات جلسه و تعهدات شرکت مس انتخاب کردند.

image_pdfimage_print
ضرب‌الاجل دو ماهه مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی به شرکت ملی مس ایران / بخشی از دارایی شرکت مس ایران باید به آذربایجان‌شرقی منتقل شود
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با بیان اینکه اعضای مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی در احقاق حق سهم استان از شرکت ملی صنایع مس ایران مصر هستند، خبر از ضرب‌الاجل دو ماهه اعضای این مجمع به شرکت مس داد.

به گزارش اعتدال پرس(اعتدال آذربایجان)، احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی امروز در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس در تبریز با اشاره به بررسی مطالبات مردم آذربایجان‌شرقی در نشست مجمع نمایندگان استان با حضور آقایان رضا رحمانی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی مس ایران و احمد مرادعلیزاده مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، اظهار داشت: نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی خواستار اجرای مصوبات قبلی هیئت دولت در خصوص مس سونگون و تعهدات شرکت مس هستند.

وی اضافه کرد: بخشی از مصوبات دولت قبل در مورد پروژه‌های جنبی مس سونگون از قبیل مولیبدن و فاز دوم اجرایی شده است اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، اجرای پروژه‌های توسعه و صنایع تبدیلی مس سونگون متوقف شده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیران شرکت مس ایران اکنون می‌گویند اجرای مصوبات دولت قبل به مصلحت صنعت مس و شرکت ملی مس نیست، اظهار داشت: آقایان همچنان به انتقال کنسانتره ۲۰ تا ۳۰ درصدی مس از منطقه مشغول هستند چرا که منفعت همین کار برایشان کفایت می‌کند!

علیرضابیگی با تاکید بر اینکه نمایندگان استان آذربایجان‌شرقی به دنبال فرصت‌های شغلی صنایع جنبی مس سونگون در منطقه و استفاده از ثروت حاصل از استخراج مس در آذربایجان‌شرقی هستند، گفت: در جلسه اخیر مجمع نمایندگان استان صورتجلسه‌ای تنظیم و با تعیین ضرب‌الاجلی دو ماهه برای شرکت مس مقرر شد نسبت به احقاق حق آذربایجان‌شرقی اقدامات لازم صورت گیرد.

وی شکل‌گیری واقعی شرکت مس آذربایجان را از مصوبات این جلسه اعلام کرد و اظهار داشت: متاسفانه جداسازی و تفکیک واقعی شرکت مس آذربایجان از شرکت ملی مس به صورت واقعی صورت نگرفته است و این شرکت هنوز از هویت حقوقی لازم برخوردار نیست از اینرو مقرر شد از طریق بورس اقدامات لازم در این مورد صورت گیرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی انتقال بخشی از دارایی و نقدینگی در حال گردش شرکت ملی مس به بانک‌های آذربایجان‌شرقی را از دیگر مصوبات مجمع نمایندگان با مدیران مس بیان کرد و گفت: در گذشته شرکت ملی مس تعهداتی در این خصوص داشت که به آن عمل می‌کرد ولی متاسفانه در سال‌های اخیر مدیران این شرکت از غفلت مسئولان استانی سوءاستفاده کرده و از عمل به این تعهد خودداری نموده‌اند.

علیرضابیگی خبر از تعهد مدیران مس برای آغاز تمهیدات و اقدامات مقدماتی لازم برای اجرای پروژه‌های توسعه مس سونگون و صنایع پایین دست مس در فرصت زمانی دو ماهه داد و افزود: نمایندگان آذربایجان ‌شرقی در این نشست آقایان رضا علیزاده، قلی الله‌قلی‌زاده، شهاب‌الدین بی‌مقدار و محمد حسن‌نژاد از نمایندگان استان را مسئول پیگیری مصوبات جلسه و تعهدات شرکت مس انتخاب کردند.

وی حضور آقای رضا رحمانی از نمایندگان ادواری مردم تبریز در راس هیئت مدیره شرکت ملی مس را فرصت مناسبی برای تحقق توافقات این نشست دانست و افزود: ایشان بدلیل حضور متمادی در کسوت نمایندگی مهم‌ترین حوزه انتخابیه آذربایجان‌شرقی به خوبی از مطالبات عمومی و مردمی در خصوص مس سونگون مطلع هستند و بی‌شک اقدامات ارزشمندی برای احقاق حق آذربایجان خواهند داشت.

انتهای خبر