گور دسته‌جمعی کشف شده در تبریز، تاریخی نیست!

طبق نتیجه اعلام شده از سوی کارشناسان و باستان شناسان اداره‌کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، بقایای استخوان‌های یافت شده تاریخی و باستانی نیست و حاشیه‌های مربوط به کشف گور دسته‌جمعیِ تاریخی صحت ندارد.

image_pdfimage_print

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پس از انجام کارشناسی‌های باستان‌شناسان این اداره، احتمال تاریخی بودن این گور دسته‌جمعی را رد کرد.

گور دسته‌جمعی تبریز، تاریخی نیست!
به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، روز شنبه  -بیستم آذرماه- خبرهایی مبنی بر پیدا شدن یک گور دسته‌جمعی در تبریز منتشر و عکس‌هایی از آن به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. رحیم شهرتی‌فر فرماندار تبریز نیز همان روز توضیحاتی درباره این گور ارائه داد.

وی گفت: که این گور، در حین توسعه شبکه فاضلاب تبریز پیدا شده است. کارمندان شرکت آب‌ و فاضلاب در کوچه پاسدارانِ خیابان انقلاب [شهر تبریز] در حال حفاری بودند که با استخوان‌هایی شبیه باقی مانده اجساد انسان مواجه شده و سریعاً قضیه را به پلیس گزارش کردند. در این راستا، هماهنگی‌های لازم با دستگاه قضایی انجام شده و دادستانی نیز خواستار بررسی بیشتر موضوع توسط پلیس است.

فرماندار تبریز همچنین تصریح کرده بود که اجساد پیدا شده شبیه گور دسته‌جمعی نیست و به نظر می‌رسد این اجساد مربوط به سالیان بسیار دور است.

پس از این صحبت‌ها، احتمال تاریخی بودن این گور دسته‌جمعی داده شد و شایعه‌ی آن در فضای مجازی پخش شد. اما امروز، مرتضی آبدار بخشایش مدیر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی این احتمال را رد کرد.

او با بیان اینکه «پیدا شدن این گور دسته‌جمعی موضوعیتی با میراث فرهنگی ندارد» گفت: از زمانی شرکت آب و فاضلاب این قسمت را حفاری کردند، این گور در عمق دو متری کشف شد و پس از آن دستور به توقف عملیات داده شد تا کارشناسان مربوطه از قسمت‌های مختلف آن جا را بررسی کنند. کارشناسان باستان‌شناسی ما هم بعد از اعزام به محل، گزارش کردند که در محدوده تاریخی بودن این گور نیز با میراث فرهنگی بی‌ارتباط است.

آبدار بیان داشت: طبق نتیجه اعلام شده از سوی کارشناسان و باستان شناسان اداره‌کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، بقایای استخوان‌های یافت شده تاریخی و باستانی نیست و حاشیه‌های مربوط به کشف گور دسته‌جمعیِ تاریخی صحت ندارد.

وی افزود: نظر اداره‌کل میراث فرهنگی استان طی مکاتباتی به مراجع ذی‌ربط اعلام شده است.

Image title

انتهای خبر