چشمه تراورتن منطقه آزاد ارس (شهرستان جلفا) ثبت ملی شد

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: چشمه تروارتن منطقه آزاد ارس (شهرستان جلفا) در فهرست ملی میراث طبیعی ثبت شد. به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، مرتضی آبدار با اعلام این خبر افزود: در جلسه امروز کمیته ثبت آثار در سازمان میراث فرهنگی کشور با حضور اعضای کمیته و کارشناسان ارشد میراث فرهنگی ، پرونده […]

image_pdfimage_print

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: چشمه تروارتن منطقه آزاد ارس (شهرستان جلفا) در فهرست ملی میراث طبیعی ثبت شد.

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، مرتضی آبدار با اعلام این خبر افزود: در جلسه امروز کمیته ثبت آثار در سازمان میراث فرهنگی کشور با حضور اعضای کمیته و کارشناسان ارشد میراث فرهنگی ، پرونده این چشمه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایب با تصویب اعضای حاضر به عنوان یکی از آثار طبیعی ارزشمند آذربایجان شرقی به ثبت ملی رسید.

وی خاطر نشان کرد: پرونده این چشمه که با همکاری سازمان منطقه آزاد ارس تهیه شده است قبلاً در جلسه شورای ثبت آثار استان به منظور ثبت، بررسی و تصویب شده بود و پس از ارسال پرونده نهایی آن به سازمان میراث فرهنگی کشور و انجام اقدامات لازم از سوی کارشناسان این اداره کل، در جلسه امروز کمیته ثبت آثار، به عنوان اثر طبیعی به ثبت رسید.

گفتنی است چشمه تراورتن به عنوان یکی از ژئوسایت ها، ژئو پارک پیشنهادی ارسمی باشد که شامل ژئوسایت های زمین شناسی، مناطق فسیلی، چشمه های معدنی و آبشارهای مختلف است.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب آذربایجان شرقی و در امتداد رود ارس هم مرز با کشورهای جمهوری آذربایجان، نخجوان و ارمنستان، بخش هایی از شهرستان های جلفا و کلیبر قرار دارد.

انتهای خبر