نماینده مردم اهر و هریس در مجلس:

مافیای مس اجازه توسعه صنعت مس را در آذربایجان نمی‌دهد

چگونه می‌شود که کارخانه‌ای به دست وزیر صنعت، معدن و تجارت کلنگ‌زنی شود و در طول سه سال برای احداث آن قدمی برداشته نشود

image_pdfimage_print
مافیای مس اجازه توسعه صنعت مس را در آذربایجان نمی‌دهد
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی گفت: حدود سه سال قبل کارخانه آهک هیدراته شهرستان اهر به دست وزیر صنعت، معدن و تجارت کلنگ‌زنی شده ولی در طول این سه سال کوچکترین قدمی برداشته نشده است.

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس) به نقل از تسنیم، بیت‌الله عبدالهی شامگاه شنبه در جشن گل‌ریزان شهرستان اهر اظهار داشت: پیگیری استفاده از ظرفیت‌های معدنی در شهرستان‌های اهر و هریس از وظایف بنده بوده که چه ظرفیت‌هایی در این منطقه داریم و این‌که اقداماتی که باید انجام می‌شد و نشده واقعاً جای سوال دارد.

وی با اشاره به اینکه به اعتقاد بنده عواملی وجود دارد که معادن آذربایجان شرقی و شهرستان‌های اهر و هریس شکوفا نمی‌شود افزود: امیدوارم که اشتباه کرده باشم، آذربایجان شرقی بعد از استان کرمان بهترین معادن را دارد و شهرستان اهر جزو شهرستان‌هایی است که بهترین معادن طلا و مس را دارد ولی در این حوزه به شکوفایی نرسیده‌ایم و چرا امکان این به وجود نیامده که سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را در این منطقه فعال شود.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معادن یکی از زمینه‌های ایجاد اشتغال برای جوانان است نه ادارات و کسانی که سیستم اداری را بزرگ‌ نمایی کردند در واقع به کشور خیانت کرده‌اند، زمانی در کشور بودجه عمرانی ۴۰ درصد و بودجه جاری ۶۰ درصد بود ولی اکنون متأسفانه بودجه عمرانی کشور ۲۰ درصد و بودجه جاری ۸۰ درصد شده است و هر اندازه‌ای که نفت به فروش برسد و از مردم مالیات اخذ شود به سیستم ناقص اداری منتقل می‌شود.

عبدالهی با بیان اینکه شهرک صنعتی شهرستان اهر بهترین زمینه سرمایه‌گذاری را دارد گفت: حدود سه سال قبل کارخانه آهک هیدراته شهرستان اهر به دست وزیر صنعت، معدن و تجارت کلنگ‌زنی شده ولی در طول این سه سال کوچک‌ترین قدمی برداشته نشده است و این کم‌لطفی و بی‌توجهی‌ها عمدی است و احتمال می‌دهم که شرکت مس در اختیار برخی مافیا قرار دارد و همین مافیا اجازه نمی‌دهد که چنین کارخانه‌هایی در شهرستان‌ها ایجاد شود.

وی اضافه کرد: چگونه می‌شود که کارخانه‌ای به دست وزیر صنعت، معدن و تجارت کلنگ‌زنی شود و در طول سه سال برای احداث آن قدمی برداشته نشود و به اعتقاد بنده آهک هیدراته همیشه مورد استفاده است و این‌گونه نیست که بعد از تولید به فکر بازاریابی برای آن باشیم.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه بخشی از مشکلات اجتماعی معدن مس انجرد برطرف شده است بیان کرد: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بانک صادرات ایران در معدن مس انجرد از سرمایه‌گذاران قدر هستند که اگر مشکل این معدن برطرف شود زمینه اشتغال جوانان ما فراهم می‌شود.

عبدالهی با ذکر اینکه زمینه احداث شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری در شهرستان اهر فراهم است تصریح کرد: شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری در تبریز احداث‌شده و شهرستان اهر با ظرفیت‌هایی که دارد می‌توان با واگذاری زمین برای احداث شهرک صنعتی سرمایه‌گذاری در این شهرستان اقدام کرد.

وی با اشاره به این‌که اتمام بزرگراه اهر – هریس – تبریز از مطالبات دیرینه مردم منطقه ارسباران است، بیان داشت: بر اساس گزارش‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی جاده اهر – هریس – تبریز یکی از پرخطرترین جاده استان بوده و مسئولان ذی‌ربط قول داده‌اند که امسال ۳۰ کیلومتر از این جاده آسفالت‌ریزی می‌شود.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه این منطقه تنها سه ماه فصل کاری دارد و چه اشکالی دارد که عملیات عمرانی بزرگراه اهر – هریس – تبریز شبانه‌روزی انجام شود، ادامه داد: یکی از مواردی که به جد پیگیری می‌کنم بزرگراه اهر – هریس – تبریز است.

عبدالهی اضافه کرد: بایستی بزرگراه اهر – هریس – تبریز تا مغان ادامه یابد و اگر ادامه هم نیابد اثر اقتصادی برای این شهرستان‌ها خواهد داشت و آن‌طوری که ما انتظار داریم تأثیر اقتصادی نخواهد داشت.

وی بخش عمده‌ای از مشکلات کشور و مردم را فقر و ضعف‌های اقتصادی دانست، یادآور شد: هر اندازه‌ای که مردم در رفاه باشند و جوانان بیکار نباشند جرایم خودبه‌خود ریشه‌کن خواهد شد و امیدوارم در مدتی که خدمتگزار مردم هستم بتوانم برای رفع مشکلات مردم شهرستان‌های اهر و هریس قدم بردارم.

انتهای خبر