آغاز بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی روحانی به مجلس با ۵۷ کرسی خالی از نماینده!

نشست علنی مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم امروز به ریاست علی لاریجانی آغاز شد. به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی […]

image_pdfimage_print
نشست علنی مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم امروز به ریاست علی لاریجانی آغاز شد.
آغاز بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی روحانی به مجلس با 57 کرسی خالی از نماینده!

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)، نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با دستور کار بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم دقایقی قبل به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد.

هم اکنون ۲۳۳ نفر از وکلای ملت در صحن علنی حضور دارند که بر این اساس کرسی ۵۷ نماینده مجلس خالی است.

کابینه دارای ۱۸ وزیر است اما حسن روحانی ۱۷ وزیر پیشنهادی‌اش را به پارلمان معرفی کرده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری فعلاً به خانه ملت معرفی نشده است و گفته می‌شود احتمالاً رئیس‌جمهور تا تصمیم‌گیری نهایی درباره وزیر علوم، سرپرستی را برای این وزارتخانه تعیین خواهد کرد.

اما لیست کابینه پیشنهادی حسن روحانی رئیس‌جمهور برای دولت دوازدهم به شرح ذیل است:

۱٫ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات: محمدجواد آذری‌جهرمی

۲٫ اطلاعات: سیدمحمود علوی

۳٫ امور اقتصادی و دارایی: مسعود کرباسیان

۴٫ امور خارجه: محمدجواد ظریف

۵٫آموزش و پرورش: سیدمحمد بطحایی

۶٫ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: سیدحسن قاضی‌زاده‌هاشمی

۷٫ کار، تعاون و رفاه اجتماعی: علی ربیعی

۸٫ جهاد کشاورزی: محمود حجتی

۹٫ دادگستری: سیدعلیرضا آوایی

۱۰٫دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: امیر حاتمی

۱۱٫ راه و شهرسازی: عباس آخوندی

۱۲٫ صنعت، معدن و تجارت: محمد شریعتمداری

۱۳٫ فرهنگ و ارشاد اسلامی: سیدعباس صالحی

۱۴٫ کشور: عبدالرضا رحمانی‌فضلی

۱۵٫ نفت: بیژن نامدار زنگنه

۱۶٫ نیرو: حبیب‌الله بیطرف

۱۷٫ ورزش و جوانان: مسعود سلطانی‌فر

*روند بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی و رأی اعتماد به وزرا

در ماده ۲۰۶ آیین‌نامه داخلی مجلس تصریح شده است قبل از تشکیل اولین جلسه بررسى برنامه‏‌هاى دولت و أخذ رأى اعتماد هیأت وزیران، نمایندگان مخالف و موافق برنامه، خط مشى و اصول کلى و ترکیب هیأت وزیران و نیز نمایندگان مخالف و موافق هر یک از وزیران به تفکیک برنامه و هر وزیر در برگه‏‌هاى جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت‌نام مى‏‌نمایند.

در شروع بحث در مورد هیأت وزیران، رئیس‌جمهور برنامه دولت را تشریح و ضمن معرفى وزیران از ترکیب هیأت وزیران دفاع خواهد نمود. پس از آن مجلس، بررسى برنامه دولت و ترکیب هیأت وزیران را با اظهارات پنج نفر از نمایندگان مخالف و پنج نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و هر کدام براى مدت پانزده دقیقه انجام خواهد داد.

رئیس‌جمهور یا کسانى که او تعیین خواهد نمود به سؤالات و اظهارات مخالفان پاسخ مى‏‌دهند. مجموع مدت نطق اولیه رئیس‌جمهور و دفاعیات اخیر دو و نیم ساعت خواهد بود. در پى اظهارات و دفاعیات رئیس‌جمهور، مجلس شور در مورد برنامه‏‌ها و صلاحیت هر یک از وزیران را به صورت جداگانه آغاز خواهد نمود.

در مورد هر وزیر دو نفر از نمایندگان مخالف و دو نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و موافق هر کدام براى مدت پانزده دقیقه فرصت خواهند داشت. پس از آن وزیر و در صورت صلاحدید رئیس‌جمهور به مدت ۳۰ دقیقه براى دفاع از برنامه و صلاحیت وزیر مطروحه وقت خواهند داشت.

بحث و بررسى براى تک تک وزیران به ترتیب حروف الفباى وزارتخانه به همین شیوه انجام مى‏‌گیرد، رئیس‌جمهور مى‏‌تواند با استفاده از وقت وزیران در پایان و به ‏طور یکجا از آنان دفاع نماید.

پس از آن رأى‏‌گیرى به عمل مى‏‌آید و شمارش و اعلام نتیجه آرا پس از رأى‏‌گیرى براى همه وزرا صورت خواهد گرفت.

انتهای خبر