با خداحافظی ریال

حذف ۴ صفر از پول ملی/ سلام دوباره «قِران» به اقتصاد ایران

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاح ماده (۱) قانون پولی و مالی کشور با تصویب ماده واحده حذف ۴ صفر موافقت کردند. به گزارش اعتدال پرس (اعتدال آذربایجان)، تغییر واحد پولی کشور همواره یکی از موضوعات چالش‌ برانگیز اقتصاد کشور بود، کارشناسان اقتصادی معتقدند تورم روانی ناشی از ارقام پولی در […]

image_pdfimage_print
 

کاریکاتور سهم مردم از حذف 4 صفر از پول ملی!

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاح ماده (۱) قانون پولی و مالی کشور با تصویب ماده واحده حذف ۴ صفر موافقت کردند.

به گزارش اعتدال پرس (اعتدال آذربایجان)، تغییر واحد پولی کشور همواره یکی از موضوعات چالش‌ برانگیز اقتصاد کشور بود، کارشناسان اقتصادی معتقدند تورم روانی ناشی از ارقام پولی در جامعه نقش تاثیرگذاری دارد بر همین مبنا می‌توان با کاهش  اعداد پول ملی می‌توان اقتصاد را واقعی‌تر کرد، در همین راستا نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه اصلاح ماده (۱) قانون پولی و مالی کشور با تصویب ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

متن این ماده واحده به شرح ذیل است.

ماده واحده – ماده (۱) قانون پولی و مالی کشور مصوب ۱۸ تیر ۱۳۵۱ و بندهای آن با اصلاحات بعدی به شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۱- واحد پول ایران تومان است و هر تومان برابر ۱۰ هزار ریال جاری و معادل یکصد قِران است.

تبصره ۱- برابری پول‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و تعهدات کشور در مقابل صندوق بین‌المللی پول محاسبه و تعیین می‌شود.

تبصره ۲- دوره گردش موازی و اعتبار همزمان تومان و ریال که در این قانون دوره گذار نامیده می‌شود حداکثر ۳ سال با رعایت تبصره ۴ این ماده می‌باشد. طریقه جمع‌آوری و شرایط خروج اسکناس‌ها و سکه‌های ریال از جریان، بر طبق مفاد بند (ب) ماده (۳) و بند (ج) ماده (۴) این قانون حسب مورد تعیین یا اجرا می‌شود.

تبصره ۳- پس از پایان دوره گذار تعهداتی که پیش از این بر اساس واحد پول ریال ایجاد شده است تنها با واحد پول تومان و یا اجزای آن قابل ایفا است.

تبصره ۴- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ظرف مدت دو سال از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، ترتیبات اجرایی لازم را جهت آغاز دوره گذار فراهم کند.

تبصره ۵- آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

 سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این مصوبه اظهار داشت: این ماده واحده با قید فوریت اعلام وصول شده بود که کلیات و خود ماده واحده به تصویب رسیده بود.

وی با بیان اینکه، ریال از چرخه اقتصادی حذف و به جای آن تومان و قِران جایگزین خواهد شد گفت: توجیهی که کارشناسان اقتصادی و بانک مرکزی در این باره ارائه می‌کنند، این است که میزان اسکناس و نقدینگی که در جامعه وجود دارد زیاد بوده و بار تورمی بر اقتصاد تحمیل می‌کند.

نماینده مردم تبریز تصریح کرد: مسکوکاتی که ضرب شده هزینه زیادی را در بر داشته است، حتی عدد اسمی که روی اسکناس وجود دارد،هزینه آن در جامعه افرایش می‌دهد، دولت این لایحه را برای تقویت ارزش پول ملی و کاهش بار مالی ارسال کرده بود.

عضو کمیسیون تلفیق خاطرنشان کرد: مقرر شده یک دوره گذار ۳ ساله تعیین شود تا در این مدت آئین‌نامه‌ها تصویب شود چراکه لازمه انجام این کار فراهم کردن مقدمات آن است تا تبعات منفی  آن دامن‌گیر بازار نشود.

انتهای خبر