با نظر اعضا کمیسیون

افزایش ۳۱ درصدی کرایه تاکسی در تبریز/ضرورت بازسازی بخشی از ناوگان اتوبوسرانی

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز، گفت: موضوع اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی مسئله جدی است که باید با توجه به شرایط موجود تصمیمات قابل اجرایی در خصوص آن اتخاذ شود. به گزارش اعتدال پرس (اعتدال آذربایجان)، عبدالله تقی‌پور امروز در کمیسیون عمران حمل و نقل و ترافیک شورای […]

image_pdfimage_print

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر تبریز، گفت: موضوع اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی مسئله جدی است که باید با توجه به شرایط موجود تصمیمات قابل اجرایی در خصوص آن اتخاذ شود.

افزایش ۳۱ درصدی کرایه تاکسی در تبریز/ضرورت بازسازی بخشی از ناوگان اتوبوسرانی

به گزارش اعتدال پرس (اعتدال آذربایجان)، عبدالله تقی‌پور امروز در کمیسیون عمران حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تبریز با بیان اینکه پیگیری موضوعات و مسائل توسط دو کمیته عمران و حمل و نقل باید منتج به نتیجه شود، اظهار داشت: این دو کمیته باید خوراک موضوعی برای این کمیسیون تهیه کنند تا مباحث این  کمیسیون تنها پیگیری نامه‌های رسیده به دبیرخانه نباشد.

وی اضافه کرد: یکی از این موضوعات پیگیری، تحقیق و بررسی در راستای وظیفه نظارتی در خصوص موضوع افزایش تضمین عمر آسفالت است.

تقی‌پور افزود: خوشبختانه موضوع درخواست تضمین در خصوص عمر حداقلی آسفالت مورد توجه مدیریت شهری شهرداری تبریز قرار گرفته و با پیگیری‌های صورت گرفته در حال اجرا آن هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دستور نخست جلسه مبنی بر بررسی مساعدت به رانندگان اتوبوس‌های بخش خصوصی و بررسی ضرورت بازسازی بخشی از ناوگان اتوبوسرانی گفت: موضوع اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی مسئله جدی است که باید با توجه به شرایط موجود تصمیمات قابل اجرایی در خصوص آن اتخاذ شود.

رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک ادامه داد: وجود مشکلات در این حوزه غیرقابل کتمان است و اگر بخواهیم سطح خدمات‌دهی اتوبوسرانی به همین میزان باقی بماند، باید دانش و علم روز را به این حوزه تزریق کنیم.

وی با بیان اینکه این موضوع مستلزم پیگیری جدی است، یادآور شد: وضعیت فعلی حوزه حمل و نقل عمومی قابل قبول نیست و میزان خدمات‌دهی چه در خصوص نظافت اتوبوس‌ها و چه در میزان توقف مسافر برای سوار شدن به اتوبوس و… سهم موثری در میزان پذیریش حمل و نقل عمومی توسط شهروندان دارد.

تقی‌پور اضافه کرد: اگر حمل و نقل عمومی مورد پذیرش شهروندان قرار نگیرد، شاهد حضور خودروهای شخصی در سطح شهر خواهیم بود.

وی در مقایسه‌ای با اظهار اینکه میزان خودروهای شخصی در کشور ما نسبت به کشورهای اروپایی بسیار کمتر است، متذکر شد: اما نوع استفاده و کیفیت آن به مراتب نامناسب‌تر از آن کشورهاست.

وی با بیان اینکه امروزه علم روز دنیا در خصوص تجهیز و به‌روزرسانی حمل و نقل عمومی بسیار پاسخگو بوده است، تاکید کرد: متاسفانه به‌دلیل شرایط خاص موجود و کمبود امکانات تاکنون موفق به تزریق علم به این حوزه نشده‌ایم.

تقی‌پور استفاده از مینی‌بوس‌های پاره خطی را راهکاری برای خروج از وضعیت فعلی دانست و اذعان داشت: این مینی‌بوس‌ها می‌توانند در خدمات‌رسانی کمک بسزایی به حمل و نقل عمومی داشته باشند.

وی، تعداد و میزان کیفیت اتوبوس‌های شهر تبریز را به نسبت دیگر شهرها بسیار پایین‌تر دانسته و تصریح کرد: سطح خدمات و ساختار حمل و نقل عمومی در این شهر بسیار پایین است.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت مالی این شرکت توان مالی این شرکت را برای خرید اتوبوس بسیار پایین عنوان کرد.

وی از شرایط اتوبوس‌های موجود در این شرکت گزارشی تکمیلی ارائه کرده و در پایان پیشنهادات خود را برای برون‌رفت از این وضعیت در سه قالب هزینه مبلغی به جهت افزایش میزان امکانات و ارتقاء این اتوبوس‌ها به یورو دو و یورو صفر، بازسازی کارخانه‌ای، هزینه مبلغی برای تغییر موتور اتوبوس‌ها ارائه کرد.

در پایان بررسی این سه پیشنهاد و با تصمیم اعضا کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک پیشنهادات این شرکت در قالب طرح به‌عنوان مصوبه جهت ارائه در صحن شورا تصویب شود.

موضوع مورد بررسی دیگر درخصوص آخرین وضعیت کارگران حجمی در مسیر اتوبوس بی.آر.تی بود که پس از تبادل نظر و بحث در این خصوص مقرر شد در خصوص دریافتی و حق و حقوق این کارگران اقدامات لازم صورت گیرد.

در ادامه این جلسه دستور دوم جلسه مبنی بر بررسی تعرفه تاکسیرانی و تعیین تکلیف مشکلات سرویس مدارس مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی با گزارشی در خصوص وضعیت مالی و معیشتی رانندگان تاکسی که متاثر از شرایط بحرانی کشور است، خواستار افزایش میزان نرخ تاکسی‌ها شد.

با نظر اعضا کمیسیون و با توجه به مصوبه تاکسیرانی تبریز همچنین مصوبه دولت با افزایش ۱۱ درصدی و افزایش نرخ تورم سالانه، در مجموع  با افزایش ۳۱ درصد تعرفه تاکسی نسبت به نرخ سال گذشته  در کمیسیون موافقت شده و برای تصویب به صحن علنی شورا ارجاع داده شد.

در پایان نیز دو تن از رانندگان مسیر تفرجگاه عینالی با ارائه سخنانی در خصوص وضعیت معیشتی و با توجه به نبود مسافر در این مسیر خواستار رسیدگی به مشکلات این اقشار شدند.

در ادامه با توضیحات مدیرعامل سازمان تاکسیرانی، برطرف شدن برخی از مشکلات این رانندگان را بسیار محتمل دانست.

انتهای خبر