اوباما نامه نگاری خود با روحانی را تایید کرد/ محور نامه چه بود؟

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی نیوز گفت: نامه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نوشته و پاسخ آن را دریافت کرده است اما دوطرف مستقیم با یکدیگر صحبت نکرده اند. به گزارش اعتدال پرس، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی […]

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی نیوز گفت: نامه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نوشته و پاسخ آن را دریافت کرده است اما دوطرف مستقیم با یکدیگر صحبت نکرده اند.

به گزارش اعتدال پرس، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی نیوز گفت: نامه ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نوشته و پاسخ آن را دریافت کرده است اما دوطرف مستقیم با یکدیگر صحبت نکرده اند.

‌موضوع پیغام‌های کاخ سفید از طریق فرستاده‌های ویژه، چندی است مورد توجه رسانه‌های خبری داخلی و بین‌المللی قرار گرفته است. برقراری مناسبات دوجانبه ایران و امریکا و مسأله بحران سوریه از جمله مواردی است که گفته شده رئیس‌جمهور امریکا درباره آن‌ها به ایران پیغام داده است.

در همین راستا برخی از رسانه‌های عربی و غربی از جمله شبکه خبری العربیه و شبکه غربی ای بی‌سی نیوز در ادامه این خط خبری اعلام کرده‌اند که اوباما ارسال نامه به حجت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران را تأیید کرده است. به نوشته رسانه‌های خبری تلاش امریکا برای توافق با ایران و روسیه درخصوص بحران سوریه از محورهای مهم نامه مکتوب اوباما به رئیس‌جمهور کشورمان بوده است.

این در حالی است که اوباما پس از نهایی شدن طرح ابتکاری روسیه و ایران ارسال نامه به تهران را تأیید کرده است. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در این باره که آیا دستگاه سیاست خارجی پاسخگوی نامه اوباما بوده یا خیر تاکید کرده که من به نامه هیچ کس پاسخ نداده‌ام. پیش از این محمد جواد ظریف، درباره احتمال مذاکره ایران و امریکا در رابطه با سوریه گفته بود که فعلاً چنین قصدی نیست، پیام‌هایی در رابطه با سوریه رد و بدل شده که اگر نیاز باشد به همین شکل عمل می‌شود. انتشار اخبار پیغام‌های کاخ سفید به ایران که با سفر چند مهمان خارجی به تهران همراه بود به شائبه فعال شدن کانال‌های دیپلماتیک تهران و امریکا قوت بخشید.

سفر پادشاه عمان به تهران که به عنوان میانجیگری با سابقه در عرصه دیپلماتیک شناخته می‌شود در کنار دیدارهای معاون دبیرکل سازمان ملل و فرستاده ویژه نخست‌وزیر ژاپن با مقامات مختلف کشورمان، باعث شد تا پیغام غیرمستقیم امریکا به ایران در مرکز توجه رسانه‌ای قرار گیرد. موضوع سوریه مهم‌ترین محوری بود که گفته شد امریکا درباره آن به ایران پیغام داده است مسأله‌ای که ظریف هم درهنگام بازگشت از سفر خود از عراق به طور ضمنی آن را تأیید کرد

انتهای خبر