موسویان: رهبری مجوز مذاکره روحانی با اوباما را صادر کرده/ آمادگی ایران برای تعلیق سایت فردو در قبال لغو گسترده تحریم‌ها

«اشپیگل» به نقل از منابع اطلاعاتی نوشته است که ایران احتمالا حاضر است در قبال لغو گسترده تحریم‌ها، فعالیت سایت «فردو» را تعلیق کند. این گزارش می‌افزاید این روند حتی ممکن است به برقراری روابط دیپلماتیک تهران-واشنگتن بیانجامد. به گزارش فارس، مجله آلمانی «اشپیگل» روز دوشنبه به نقل از منابع اطلاعاتی بی‌نام مدعی شد رئیس‌جمهور […]

«اشپیگل» به نقل از منابع اطلاعاتی نوشته است که ایران احتمالا حاضر است در قبال لغو گسترده تحریم‌ها، فعالیت سایت «فردو» را تعلیق کند. این گزارش می‌افزاید این روند حتی ممکن است به برقراری روابط دیپلماتیک تهران-واشنگتن بیانجامد.

به گزارش فارس، مجله آلمانی «اشپیگل» روز دوشنبه به نقل از منابع اطلاعاتی بی‌نام مدعی شد رئیس‌جمهور جدید ایران آماده است در برابر لغو گسترده تحریم‌ها با تعلیق فعالیت سایت غنی‌سازی «فردو» موافقت کند.

اشپیگل در این مورد می‌نویسد: «اشپیگل» از طریق منابع اطلاعاتی خود مطلع شده است که «حسن روحانی» احتمالا آماده است تا فعالیت سایت غنی‌سازی فردو را تعلیق کند و بازرسان بین‌المللی اجازه دهد بر برداشته شدن سانتریفیوژها نظارت کنند. در مقابل، او می‌تواند از ایالات متحده و اروپا برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، لغو تحریم صادرات نفت و صدور مجوز فعالیت‌های بین‌المللی بانک مرکزی ایران را درخواست کند.

این گزارش می‌افزاید: گزارش شده است که روحانی قصد دارد جزئیات این پیشنهاد را احتمالا در جریان سخنرانی خود در برابر مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کند. «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه وی در دیدار یکشنبه آینده خود با «کاترین اشتون» دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا، در نیویورک کلیات این پیشنهاد را مطرح می‌کند. در صورتی که وی (رئیس‌جمهور ایران) حاضر شود چنین امتیازات گسترده‌ای را ارائه دهد، روند مذاکرات به طرز قابل قبولی حتی ممکن است به از سرگیری روابط دیپلماتیک دوجانبه با واشنگتن منجر شود.

اشپیگل در گزارش خود به تحولات اخیر در مورد برنامه هسته‌ای ایران نیز اشاره کرده و نوشته است در چند روز گذشته میز اوضاع امیدوارکننده‌ای رقم خورد. از یک سو گزارش شد که «علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آمادگی ایران برای «بسط و ارتقا» همکاری‌ها اطمینان داده و از سوی دیگر «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه از مکاتبه با همتای ایرانی‌اش خبر داد. برخی رسانه‌های گمانه‌زنی کرده‌اند که این نامه‌نگاری می‌تواند راه را برای اولین دیدار سران دو کشور بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران هموار کند.

صبح دوشنبه هم روزنامه گاردین طی گزارش در مورد احتمال دیدار غیررسمی روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل که اوایل مهر در نیویورک برگزار می‌شود، گمانه‌زنی کرد.

خاطرنشان می شود لغو تحریم های ایران از سوی دادگاه اروپا نیز خوش بینی ها نسبت به دستیابی ایران و غرب به یک توافق را افزایش داده است.

موسویان: رهبری مجوز مذاکره روحانی با اوباما را صادر کرده

حسین موسویان عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در دولت اصلاحات که از نزدیکان حسن روحانی به شمار می رود در یادداشتی که در  پروژکت سیندیکیت منتشر شده و در سایت دیپلماسی ایرانی باز نشر یافته از مجوز مذاکره حسن روحانی با باراک اوباما خبر داده و تاکید کرده این مجوز از سوی آقای خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.

سایت دیپلماسی ایرانی  متعلق به صادق خرازی سفیر پیشین ایران در فرانسه است.

دیپلماسی ایرانی در مقدمه این مطلب آورده است:” احتمال حمله آمریکا به سوریه به دنبال حمایت باراک اوباما از ابتکار بین المللی برای تحت کنترل گرفتن ذخایر تسلیحات شیمیایی سوریه، کاهش یافته است. این بازگشت یو شکل از حمله نظامی آن هم در آخرین ساعات، ناشی از فشار دیپلماتیک جامعه بین المللی بود که نمی خواست درگیری ها در سوریه تشدید شود. اما چنین نتیجه ای بدون مشارکت ایران محتمل نخواهد بود.

 ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در کنفراس خبری مشترک با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود به پیشنهادی اشاره کرد که مورد موافقت ایران نیز قرار گرفته و در آن ذخایر تسلیحات شیمیایی سوریه تحت نظارت بین المللی قرار می گیرد. سپس این ذخایر نابود می شوند و سوریه نیز به طور کامل به کنوانسیون بین المللی تسلیحات شیمیایی ملحق خواهد شد. بند دوم طرح ایرانی روسی نیز شامل درخواست برای تلاش های بین المللی تحت نظر شورای امنیت سازمان ملل به منظور خالی کردن زرادخانه های شیمیایی معارضان است.چند ساعت پس از استقبال معلم از این پیشنهاد، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل نیز از این طرح حمایت کرد و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفت: بسیار امیدوارم که این طرح بتواند مشکل سوریه را به شیوه ای غیر نظامی حل کند . این ابتکار عمل به اوباما اجازه می دهد تا از مخمصه سیاسی و سیاست خارجی فرار کند. اما مشکل اینجاست که اوباما هنوز حمله نظامی را منتفی اعلام نکرده است.”

حسین موسویان به ۱۲ دلیل اشاره می کند که به موجب آنها، اوباما باید از فرصت ناشی از ابتکار ایران – روسیه، استفاده کند:

 

اول، شواهدی دال بر مجهز بودن معارضان به تسلیحات شیمیایی در دست است. در دسامبر ۲۰۱۲، ایران به طور رسمی آمریکا را در جریان این تسلیحات شیمیایی شامل گاز سارین قرار داد که در حال انتقال به سوریه بود. اما آمریکا از همکاری با ایران سر باز زد.

دوم، حمله نظامی آمریکا به سوریه به احتمال بسیار زیاد کل منطقه و شاید آمریکا را درگیری جنگی بزرگتر می کند. پس از تجربه های عراق و افغانستان در یک دهه اخیر، آمریکا به سختی می تواند هزینه گرفتار شدن در باتلاق سوریه را متحمل شود.

سوم، با ادامه درگیری های شیعه – سنی در منطقه، چشم انداز هزینه شدن ده ها میلیارد دلارهای نفتی، هم اکنون نیز خاورمیانه را بی ثبات کرده است. حمله آمریکا به سوریه تنها آتش تندروی ها را تندتر می کند. به این ترتیب جمعیت مسیحی و یهودی سوریه نیز به شدت در معرض تهدید قرار می گیرند.

چهارم، تصمیم آمریکا برای حمایت از تندروها در سوریه با عزم ایالات متحده در مبارزه با تروریسم در تضاد است و حمایت بین المللی از این صف آرایی را کاهش می دهد. از سوی دیگر احتمال همکاری ایران با آمریکا، برای ریشه کن کردن القاعده در صورت حمله ایالات متحده به سوریه، کاهش می یابد.

پنجم، این تصور اشتباه است که بدون بشار اسد در سوریه، ایران نفوذ خود را در جهان اسلام و حزب الله لبنان از دست می دهد. موضع منطقه ای آمریکا در منطقه رو به ضعف است و در مقابل جایگاه ایران به دنبال حملات آمریکا به عراق و افغانستان، تقویت شده است. حمله آمریکا به سوریه این الگو را تقویت می کند.

ششم، حمله آمریکا به سوریه موجب ایزوله بین المللی ایالات متحده می شود و امید به راهکار دیپلماتیک را از بین می برد. هیچ تمایل داخلی یا بین المللی نسبت به یک ماجراجویی نظامی دیگر از سوی آمریکا وجود ندارد. ناتو ، گروه بیست، اتحادیه اروپا، روسیه، چین و ۶۰ درصد آمریکایی ها مخالف اقدام یکجانبه واشینگتن علیه سوریه هستند.

مقام معظم رهبری مجوز ورود دولت حسن روحانی به مذاکرات مستقیم با آمریکا را صادر کرده اند. هیچ فرصتی بهتر از این برای پایان دادن به دهه ها خصومت بین ایران و آمریکا وجود ندارد. در چنین شرایطی، حمله آمریکا به سوریه هر گونه امید به از سرگیری روابط تهران – واشینگتن را برای سال ها از بین می برد.

هفتم، پیامدهای انسانی حمله آمریکا به سوریه بسیار زیاد است و در صورتی که آمریکا می خواهد به فاجعه بشری در سوریه پایان دهد، اقدام نظامی بیش از اینکه کمک کننده باشد، آسیب رسان خواهد بود.

هشتم، مداخله آمریکا در سوریه ، آتش زیر خاکستر در روابط ایران و آمریکا را شعله ور می کند. عناصر القاعده نیز علیه منافع آمریکا دست به کار خواهند شد تا تقصیر را بر گردن ایران و گروه های نیابتی جمهوری اسلامی بیاندازند و به این ترتیب زمینه برای مقابله نظامی آمریکا هموار می شود .

نهم، حمله نظامی آمریکا به سومین کشور مسلمان جهان، تلاش های اوباما برای بهبود وجهه آمریکا در جهان اسلام را مخدوش می کند. در واقع، این اقدام محور مقاومت ایران و حزب الله را تقویت می کند .

دهم، هرگونه اقدام نظامی یکجانبه آمریکا علیه سوریه تنش ها بین آمریکا و روسیه را تشدید می کند. در مقابل محور ایران و روسیه قوی تر خواهد شد.

یازدهم، مقام معظم رهبری مجوز ورود دولت حسن روحانی به مذاکرات مستقیم با آمریکا را صادر کرده اند. هیچ فرصتی بهتر از این برای پایان دادن به دهه ها خصومت بین ایران و آمریکا وجود ندارد. در چنین شرایطی، حمله آمریکا به سوریه هر گونه امید به از سرگیری روابط تهران – واشینگتن را برای سال ها از بین می برد.

در نهایت، با روی کار آمدن چهره ای میانه رو به نام حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران، حمله آمریکا به سوریه ، فرصت طلایی دستیابی ایران و آمریکا به یک راهکار آبرومندانه برای حل مساله هسته ای را از بین می برد.

هم ایران و هم آمریکا اعتقاد دارند که کاربرد تسلیحات کشتار جمعی یک جرم بزرگ است. در واقع ایران خود خسارت های فراوانی از کابرد تسلیحات شیمیایی متحمل شده که در دوران جنگ ۸ ساله با عراق، صدام حسین از آن استفاده کرد. ایران می تواند بخشی از تلاش ها برای متوقف کردن اشاعه تسلیحات کشتار جمعی در سوریه، خاورمیانه و فراتر از آن باشد.

ایران بر این باور است که شورای امنیت تنها نهاد مشروع برای واکنش نشان دادن به موضوعاتی نظیر استفاده از تسلیحات کشتار جمعی است. یکی از راه ها برای همکاری ایران و آمریکا در مورد سوریه می تواند حمایت مشترک آنها از هیات حقیقت یاب شورای امنیت باشد تا ناقضان قانون در سوریه را کشف کند .اوباما خط قرمزهای خود را در مورد تسلیحات شیمیایی دارد و مقام معظم رهبری نیز خطوط قرمز خود را دارند.

انتهای خبر