توضیحات سخنگوی دولت درباره موضع گیری ارزی رئیس بانک مرکزی و تغییر ساعت کار کارمندان

ما قطعا متناسب با ثبات‌بخشی اقتصاد در کنترل این نوسانات می‌توانیم نرخ تعادلی قیمت ارز را مشخص کنیم. البته تلاش ما این است که با افزایش تولید و سرمایه‌گذاری بتوانیم نرخ واقعی ارز را پیدا کنیم که با آن هدف ما که بهبود وضعیت معیشتی خانوارها است، تناسب داشته باشد. اعتدال پرس/ سخنگوی دولت در […]

ما قطعا متناسب با ثبات‌بخشی اقتصاد در کنترل این نوسانات می‌توانیم نرخ تعادلی قیمت ارز را مشخص کنیم. البته تلاش ما این است که با افزایش تولید و سرمایه‌گذاری بتوانیم نرخ واقعی ارز را پیدا کنیم که با آن هدف ما که بهبود وضعیت معیشتی خانوارها است، تناسب داشته باشد.

اعتدال پرس/ سخنگوی دولت در رابطه با رویکرد دولت در مورد فساد اقتصادی و اقدامات انجام شده گفت: دولت در راستای اجرای قانون حساس و جدی است وبررسی های لازم را انجام می‌دهد که در این مورد هم در حال بررسی هستیم و پس از آنکه به جمع بندی برسیم اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

به گز ارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با مورد توجه قرار دادن مصوبات امروز هیات وزیران، اظهار کرد: در جلسه هیات دولت در روز جاری گزارش‌های مختلفی از دستگاه‌های اجرایی استماع شد. همچنین ارزیابی‌های مقدماتی از سفر موفقیت‌آمیز ریاست محترم جمهور به سازمان ملل انجام شد.

وی افزود: با توجه به ملاقات‌هایی که هیات‌ ایرانی داشت، همچنین با توجه به متن صحبت رییس‌جمهور در سازمان ملل و بازتاب آن در رسانه‌های داخلی و خارجی، همچنین دیدگاه بسیار مثبتی که در آمریکا و اروپا نسبت به صحبت‌های ایشان در سازمان ملل انجام شد امیدبخشی این موارد مدنظر قرار گرفت.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد:‌ گزارش مشروح این سفر و دستاوردهای آن که بدون تردید می‌تواند در شرایط داخلی و بین‌المللی بسیار موثر باشد پس از بازگشت ایشان به طور مشروح مورد توجه قرار می‌گیرد.

نوبخت همچنین در ادامه اظهار کرد که قرار است بعد از جلسه امروز هیات وزیران، جلسه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی برگزار شود.

وی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در خصوص اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز، اظهار کرد: توجه دارید که سیاست‌ دولت در خصوص اقتصاد و وضعیت اقتصادی خانوارها بسیار شفاف شده است و گفته شده که بهبود وضعیت معیشتی خانوارها یکی از اهداف اقتصادی دولت در این دوره خواهد بود.

سخنگوی دولت افزود: از این رو ثبات اقتصادی یک زمینه سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کند. از آنجا که اقتصاد ما تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز ثبات خود را در سال‌های گذشته در مقاطعی از دست داده بود، بنابراین مساله کنترل نوسانات شدید قیمت ارز سیاستی است که دولت آن را در پیش دارد.

نوبخت گفت: ما قطعا متناسب با ثبات‌بخشی اقتصاد در کنترل این نوسانات می‌توانیم نرخ تعادلی قیمت ارز را مشخص کنیم. البته تلاش ما این است که با افزایش تولید و سرمایه‌گذاری بتوانیم نرخ واقعی ارز را پیدا کنیم که با آن هدف ما که بهبود وضعیت معیشتی خانوارها است، تناسب داشته باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: همچنین می‌دانید که غیر از بحث عرضه و تقاضای واقعی ارز در بازار ارز، یک عرضه و تقاضای اصطلاحا سفته‌بازی که بیشتر برای سودجویی وارد بازار شده در تعیین قیمت ارز در بازار می‌تواند موثر باشد و این موضوع از پیش‌بینی‌هایی است که طی آن کسانی که دنبال سودجویی هستند وارد این بازار می‌شوند، بنابراین ما قطعا باید نسبت به ثبات‌بخشی این بازار اقدام کنیم.

سخنگوی دولت در ادامه با تاکید بر این‌که دولت به شدت در این باره که نرخ ارز ثبات داشته باشد حساس است، اظهار کرد: همان‌طور که باید نسبت به افزایش‌ها حساس باشیم باید نسبت به کاهش‌ها هم که ممکن است در مقطعی باشد حساس باشیم و آن را ثبات بدهیم.

نوبخت بازگرداندن ثبات به اقتصاد را از سیاست‌های مهم دولت دانست و اظهار کرد: صحبت‌های اخیر رییس کل بانک مرکزی به این معنی نیست که دولت خواهان افزایش قیمت ارز است؛ چرا که ما خواهان جلوگیری از نوسانات قیمت ارز هستیم.

خبرنگاری درباره بحث واگذاری زمین‌های نمایشگاه بین‌المللی به صداوسیما و نامه ضرغامی در این راستا به روحانی سوال کرد که روحانی در پاسخ گفت: ریاست محترم سازمان صداوسیما نامه‌ای را در این باره به ریاست محترم جمهور دادند و آقای روحانی در حال بررسی این نامه هستند. بعد از اینکه قطعیتی در این باره حاصل شد من نظرات دولت را به اطلاع عموم می‌رسانم.

وی همچنین گفت: مناسب نبود برخی دستگاه‌ها در این راستا موضوعاتی که در حال بررسی است را گزارش دهند.

خبرنگار دیگری به سخنگوی دولت گفت نسبت به افزایش ساعات کاری انتقاداتی صورت گرفت با این حال آیا ممکن است تغییری در این تصمیم لحاظ شود؟ که سخنگوی دولت در این باره اظهار کرد: در خصوص ساعات کار کارکنان دولت قانون وجود دارد. آنچه که از سوی دولت بیان شد اجرای قانون است؛ اگرچه ما در کنار این موضوع تلاش می‌کنیم که به وضعیت پرداخت‌ها و دریافت‌های کارکنان دولت توجه کنیم.

نوبخت همچنین تاکید کرد: از دولت غیر از اجرای قانون نباید انتظار داشت و ما هم هم‌اکنون در حال اجرای قانون هستیم.

خبرنگار دیگری در مورد احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از نوبخت پرسید که وی در این باره، گفت: مجلس در جهت نشان دادن نوعی همکاری با دولت در این راستا طرح یک فوریتی داده بود که کلیات آن در کمیسیون بودجه به تصویب رسید و به نظر من این موضوع ظرف یکی دو هفته دیگر می‌تواند در دستور کار مجلس قرار بگیرد و به نظر می‌رسد که ما بتوانیم طی ماه‌های آینده این فرآیند را به انجام برسانیم.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت در حاشیه جلسه هیات دولت درجمع خبرنگاران در مورد مصرف کالاهای داخلی و حضور کالاهای مصرفی خارجی که مشابه داخلی دارد و تاثیرات منفی آن در بازار تصریح کرد: از آنجا سیاست‌های رهبری طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی جزو اسناد بالادستی نظام است در جهت اجرای این سیاست‌ها به طور جدی برخورد می‌کنیم که در این زمینه هم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.

وی در رابطه اینکه در مورد نرخ سود بانکی کی تصمیم‌گیری نهایی انجام خواهد شد گفت: این موضوع از مواردی است که در شرح وظایف بانک مرکزی قرار دارد در حال حاضر بانک مرکزی در این خصوص برای اینکه نرخ واقعی را مشخص کند در حال مطالعه است و پس از آنکه به جمع‌بندی برسیم اطلاع‌رسانی خواهد شد.

نوبخت همچنین در مورد برنامه‌های دولت برای یک دست شدن سیاست‌های اقتصادی با توجه به اینکه گفته می‌شود سیاست‌های فعلی پراکنده است گفت: این طور فکر نمی‌کنم، بلکه سیاست‌های اقتصادی در همه موارد منسجم هستند.

انتهای خبر