روایت ظریف از جلسه با ۵+۱ و دیدار با وزیرخارجه آمریکا/ نیم ساعت با جان کری صحبت کردم

وزیر امور خارجه در صفحه فیس بوک شخصی اش نوشت: در حاشیه نشست ایران با وزرای گروه ۱+۵، گفتگوی نیم ساعته‌ای هم با آقای کری داشتم. ایشان هم به تعهد رییس جمهور آمریکا برای رسیدن به راه حل بر اساس مذاکره و احترام متقابل تاکید کرد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از تسنیم، محمد […]

image_pdfimage_print

وزیر امور خارجه در صفحه فیس بوک شخصی اش نوشت: در حاشیه نشست ایران با وزرای گروه ۱+۵، گفتگوی نیم ساعته‌ای هم با آقای کری داشتم. ایشان هم به تعهد رییس جمهور آمریکا برای رسیدن به راه حل بر اساس مذاکره و احترام متقابل تاکید کرد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در صفحه فیس بوک شخصی‌اش، نوشت: ساعت ۵ و ربع صبح جمعه است. خبرهای دیروز را شنیده‌اید. روز پرکار و به اذن پروردگار پرباری برای ریاست محترم جمهوری و بنده بود. ولی من می‌خواهم گزارشم را با شیرین‌ترین قسمت برنامه‌های دیروز شروع کنم و آن دیدار ریاست محترم جمهوری با بیش از هزار نفر از ایرانیان بود که از گوشه و کنار آمریکا آمده بودند. همین‌جا باید از همه دوستانی که آمدند و به خاطر نبودن جا نتوانستند وارد شوند پوزش بخواهم. البته این موضوع را من در پایان جلسه شنیدم.

وی در ادامه با بیان اینکه استاد مهدوی دامغانی در این جلسه سخنرانی کردند و بسیار پرلطف بودند، اظهار داشت: بچه‌ها سرود خواندند. رییس محترم جمهور سخنرانی حماسی بی‌نظیری برای مردم کردند که هم نقش برجسته مردم بزرگ ایران در داخل و خارج برای امروز سرفراز و فردای بهتر ایران و هم خاطره رزمندگان دلاور به مناسبت هفته دفاع مقدس را به زیبایی به هم پیوند دادند. از مردم خواستند که به فرموده حافظ گله‌ها را فراموش کنند که وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم** که در طریقت ما کافریست رنجیدن

وزیر امور خارجه همچنین گفت: ده‌ها بار مردم تشویق کردند. چندین بار تمام سالن ایستاد و تشویق کرد. چشم‌ها پر از اشک شوق بود. آنقدر مردم بزرگواری کردند که بجای شام خوردن، به نیابت از رییس جمهور به میان مردم رفتم و حدود دو ساعتی که در میان این میهمانان بودم تمام خستگی کار زیاد دیروز را جبران کرد. نمی‌دانم سیما این برنامه را پخش مستقیم کرده یا خیر ولی امیدوارم پخش کنند تا شما هم در این شادی که من و همه اعضای هیأت داشتیم شریک باشید.

ظریف به دیگر برنامه‌های رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: برنامه‌های دیگر دیروز سخنرانی ریاست محترم جمهور برای اندیشمندان و نخبگان سیاسی آمریکایی بود که به دلیل مذاکرات ۱+۵ فقط به بخش پایانی آن رسیدم ولی ظاهرا به طور زنده از شبکه خبر پخش شده بود. بسیار جلسه خوب و سازنده‌ای بود. مثل روزهای قبل، ریاست محترم جمهوری و بنده مذاکرات دوجانبه متعددی داشتیم.

وی تصریح کرد: قبل از مذاکرات ۱+۵، به عنوان رییس جنبش عدم تعهد، اجلاس وزرای کمیته فلسطین جنبش را اداره کردم ولی به دلیل جلسه ۱+۵ فقط نیم ساعت در جلسه ماندم و اداره بقیه جلسه را با اجازه وزرای حاضر به نماینده دائم ایران سپردم.

وزیر امور خارجه به مذاکره با گروه ۱+۵ اشاره کرد و گفت: مذاکرات ۱+۵ شروع بسیار خوبی بود و اکنون باید با صبر و حوصله مسیر دشوار و پر فراز و نشیب بحث‌ها را تا رسیدن به نتیجه دنبال کنیم. انشاءالله یک روز همه صحبت‌های خودم در این جلسه را به شما گزارش خواهم داد تا همه ببینند که برای داشتن یک مذاکره خوب هیچ نیازی به عدول از مواضع نیست.

ظریف با اشاره به محتوای نشست با وزرای ۱+۵، افزود: من صحبتم را با تأکید صریح و بی‌تعارف بر غیرقانونی بودن ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت و تحریم‌های بین المللی ناشی از آن و نامشروع و بی‌فایده بودن تحریم‌های یک جانبه شروع کردم. سپس‌گفتم که برای نشان دادن نرمش، بیشتر در مورد آینده و راه حل صحبت خواهم کرد بدون آنکه از این مواضع دست بکشیم.

وی تاکید کرد: بعدهم توضیح دادم که چرا از منظر استراتژیک، هدف ایران هم اثبات صلح آمیز بودن برنامه هسته ای‌اش است و چرا آن‌ها هم باید برای تضمین این هدف برنامه صلح آمیز غنی سازی ایران را تحت نظارت آژانس بپذیرند. در پایان هم چارچوب راه حل را مطرح کردم. همه وزرا از صحبت‌های این خدمتگزار کوچک شما استقبال کردند و تعهد خود را برای رسیدن به همین هدف بیان کردند. قرار شد مذاکرات به صورت فشرده در پایان مهر ادامه یابد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در روزهای قبل از جلسه، با همه وزرای ۱+۵ به جز آقای کری به صورت مفصل ملاقات‌های جداگانه داشتم. لذا در پایان جلسه با همه دست دادیم و خداحافظی کردیم و در حاشیه، گفتگوی نیم ساعته‌ای هم با آقای کری داشتم. ایشان هم به تعهد رییس جمهور آمریکا برای رسیدن به راه حل بر اساس مذاکره و احترام متقابل تاکید کرد. البته صحبت ایشان در جلسه ۱+۵ هم مثبت بود و مصاحبه بعد از جلسه ایشان و سایر وزرا نیز مثبت و با امید به آینده بود.

ظریف همچنین گفت: البته دوستان عزیزم کار تازه شروع شده است. راه درازی در پیش است که ما با پشتکار و تلاش شبانه روزی و تمرکز بر راه حل مبتنی بر حقوق و منافع و رفاه مردم و اجتناب از اقدامات بی‌فایده تبلیغاتی، آنرا در حدممکن کوتاه خواهیم کرد ولی به هر حال باید صبر و دوراندیشی را فراموش نکنیم. می‌دانم که از دعای خیر شما برخوردار بوده‌ایم و همیشه به آن نیازمندیم.

وی همچنین به نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد اشاره کرد و تصریح کرد: امروز باید جلسه سالانه وزرای امورخارجه جنبش عدم تعهد را اداره کنم. ریاست محترم جمهوری هم در افتتاحیه این جلسه به عنوان رییس جنبش سخنرانی خواهند کرد و بعد هم عازم ایران عزیز اسلامی خواهند شد. من بازهم نمی‌توانم به بدرقه ایشان بروم چون مجبورم تا عصر جلسه را اداره کنم.

وزیر امور خارجه مطلب فیس بوکی خود را نیز اینگونه به پایان رساند: به امید دیدار مجدد – خدا یار و نگهدار همه شما و ایران عزیز باد.

انتهای خبر