گفتگوی تلفنی اوباما-روحانی دلار را ۳۱۰۰ تومان کرد!؟/دلیل واکنش منفی بازار به تماس تلفنی دو رئیس جمهور

بازار ارز به تحولات سیاسی در نیویورک واکنش معکوس نشان داد و قیمت دلار امروز در بازار ۳۱۰۰ شد و قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید به نرخ یک میلیون تومان بازگشت. به گزارش اعتدال پرس، به نقل از  مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز یک شنبه در بازار […]

بازار ارز به تحولات سیاسی در نیویورک واکنش معکوس نشان داد و قیمت دلار امروز در بازار ۳۱۰۰ شد و قیمت سکه بهار آزادی طرح جدید به نرخ یک میلیون تومان بازگشت.

به گزارش اعتدال پرس، به نقل از  مهر، نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز یک شنبه در بازار یک میلیون تومان، طرح قدیم ۹۹۰ هزار تومان، نیم سکه ۵۱۰ هزار تومان، ربع سکه ۳۱۵ هزار تومان و گرمی ۲۰۵ هزار تومان اعلام شد.

همچنین نرخ هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۱۰۱ هزار و ۴۰۰ تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی (دیروز) ۱۳۳۷ دلار است.

در همین حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را برای فروش ۳۱۰۰ تومان، هر یورو را ۴۱۳۰ تومان، هر پوند را  ۴۹۴۰ تومان و هر درهم امارات را ۸۴۰ تومان اعلام کردند.

جدول قیمت سکه و ارز

نوع سکه یکشنبه – قیمت (تومان)
سکه‌تمام‌طرح‌جدید ۱۰۰۰۰۰۰
سکه‌تمام‌طرح‌قدیم ۹۹۰۰۰۰
نیم سکه ۵۱۰۰۰۰
ربع سکه ۳۱۵۰۰۰
۱ گرمی ۲۰۵۰۰۰
هرگرم‌طلای۱۸عیار ۱۰۱۴۰۰
نوع ارز
دلار آمریکا ۳۱۰۰
یورو ۴۱۳۰
پوند انگلیس ۴۹۴۰
درهم امارات ۸۴۰

    دلیل واکنش منفی بازار به تماس تلفنی دو رئیس جمهور

تحلیلی ساده و نگاهی به روند سقوط و سعود نرخ ارز در ۲ سال اخیر نشان می‌دهد که بحث های روانی مقطعی، تاثیرات مقطعی و آنی بر بازار می‌گذارد. در مورد مذاکرات و همینطور تماس تلفنی اخیر حسن روحانی و باراک اوباما نیز اینگونه است.

برخی می‌گویند خبر کفش پراندن عده‌ای تندرو در فرودگاه به سمت رئیس جمهور کشورمان اجازه ادامه روند کاهشی دلار را نداد و عده‌ای دیگر این تحلیل را تاثیرگذار می دانند؛ اما می‌گویند اظهارات رئیس بانک مرکزی در هفته گذشته همچنان تاثیر خود را بر بازار دارد.

تحلیلی ساده و نگاهی به روند سقوط و سعود نرخ ارز در ۲ سال اخیر نشان می‌دهد که بحث های روانی مقطعی، تاثیرات مقطعی و آنی بر بازار می‌گذارد. در مورد مذاکرات و همینطور تماس تلفنی اخیر حسن روحانی و باراک اوباما نیز اینگونه است.

اینگونه واقایع تاثیرات لحظه‌ای در بازار دارد که نمی تواند به آن اطمینان کرد همچنان که دیدیم گویا تاثیرپذیری بازار از این گفت‌وگو به اندازه زمان این مکالمه یعنی ۱۵ دقیقه بود!

اما مهم‌ از بحث های روانی آن چیزی که تاثیر بسزایی بر نرخ ارز و بازار اقتصادی هر کشوری دارد؛ قدرت اقتصادی آن کشور است. آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار گویای این است که در چند سال گذشته رشد اقتصادی نداشتیم و البته تاثیر تحریم‌ها را نیز نمی توانیم نادیده بگیریم. بنابراین نباید انتظار داشت یک شبه نه سیاست های اقتصادی دولت تغییر کند و نه نرخ ارز یک شبه به دوران طلایی خود بازگردد.

در حالی که پیش از این قیمت‌ها تا مرز ۲۸۷۰ تومان نیز پایین آمده بود؛ اما امروز بعد از ظهر پایین‌ترین نرخ هر دلار آمریکا در بازار ۳۱۰۰ تومان بود و سکه نیز به یک میلیون توامن بازگشت.

شفاف

انتهای خبر