چند معاون وزیر در زندان/ دادن سانتافه به مدیری که از مکه آمده بود!

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با عنوان این مطلب که اگر بتوانیم ۱۰ تا یقه سفید را بگیریم خیلی از مسائل کشور حل می شود، گفت: در جریان پرونده فساد ۳ هزار میلیارد تومانی چند معاون وزیر در زندان به سر می برند. به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، ناصر سراج در برنامه […]

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با عنوان این مطلب که اگر بتوانیم ۱۰ تا یقه سفید را بگیریم خیلی از مسائل کشور حل می شود، گفت: در جریان پرونده فساد ۳ هزار میلیارد تومانی چند معاون وزیر در زندان به سر می برند.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از مهر، ناصر سراج در برنامه “دیروز، امروز، فردا” با تشریح پرونده فساد بزرگ بانکی گفت: در جریان این پرونده چند معاون وزیر و مدیران کل راه و ترابری، تراورس و چند شرکت دولتی در زندان به سر می برند. همچنین ۴ متهم اصلی این پرونده که حکم اعدام آنها صادر شده در حال اجرا است چرا که ابتدا باید ۳ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی پرداخت شود.

وی افزود: همچنین بیش از ۳ هزار میلیارد تومان هم پولشویی صورت گرفته و ۵۰۰ ملک و تعداد زیادی هم خودرو به نام متهمان و افراد غیر است که باید به پول تبدیل شود. در همین پرونده شاهد بودیم که افراد یک اسکله را در خارج از کشور خریداری کرده بودند و وقتی هم کالا را می آوردند به ایران باز هم افراد زیادی را می خریدند. آنقدر تیم قوی بودند که حتی به زیرمجموعه های آگاه خود هم حقوقهای کلانی می دادند. از حقوق ۱۷ میلیون تومانی به کارمند بانک تا دادن سانتافه به مدیری که از مکه آمده بود!

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به اینکه چرا فساد رخ می دهد و آیا مشکل قانونی داریم اظهار داشت: قانون کم نداریم ولی مجری خوب کم داریم. حتی اگر قانون هم خوب نباشد یک مجری خوب می تواند به درستی مدیریت کند. البته اگر سه قوه پای کار بیاید و عزم جدی در کار باشد قطعا موفق خواهیم بود.

سراج در پاسخ به اینکه چرا قوه قضائیه در جلسات مبارزه با فساد شرکت نمی کرد به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: با دستمال کثیف نمی توانیم شیشه را تمیز کنیم ولی در این دوره نمایندگان قوه قضائیه حضور دارند و افقهای روشنی دیده می شود.

از رئیس سازمان بازرسی کل کشور سئوال شد اگر دستمال ناپاک است چرا محاکمه نشدند گفت: ما ستاد نمی رفتیم و رسیدگی را پیگیری می کردیم. اگر بتوانیم ۱۰ تا یقه سفید را بگیریم خیلی از مسائل کشور حل می شود. امکان ندارد یک فساد کلان باشد ولی یقه سفید در آن نباشد. قطعا دستگاه قضایی وارد می شود ولی شاید با آن همکاری نکنند و تنهایی نمی شود. باید نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات وارد شوند چرا که قاضی نمی تواند تنهایی وارد شود. خیلی از افراد هستند که از یقه سفید ها می ترسند.

سراج گفت: متاسفانه چرا باید ۷۰ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی داشته باشیم؟ یک جوان برای یک وام ازدواج کلی باید دوندگی کنند. به اعتقاد من بروید سئوال کنید این ۷۰ هزار میلیارد تومان را چگونه وام گرفته اند. بانکها باید پاسخ دهند. بروید همین بانکهای کزایی را نگاه کنید که یقه سفیدها پشت همین بانکها هستند.

وی در مورد پرونده مهدی هاشمی به نام (آقازاده) که چرا دیر رسیدگی شده است، اظهار داشت: پرونده ای که نقص داشته باشد دادگاه تکلیف دارد تا نقص را برطرف کند. من اصلا نگاه به اسم نمی کنم و برای ما کیفرخواست مهم است. در ضمن ما نمی گوییم همه آقازاده هایی که پرونده دار می شوند، مجرم هستند و من باید به خدا نگاه کنم و کاری به رسانه ها نداشته باشم. در این پرونده ۳ هزار برگ به زبان انگلیسی بود. چون قانونا زبان ما فارسی است باید قاضی به کارشناس دستور می داد تا آن را ترجمه کند. من ۱۰ مورد نقص به پرونده گرفتم و اگر این کار را نمی کردم وکیل نقص می گرفت.

انتهای خبر