بقایی: جام شیردال تقلبی است

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، جام شیردالی که رئیس سازمان میراث فرهنگی از آمریکا به ایران آورده را تقلبی دانست. به گزارش اعتدال پرس، حمید بقایی رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به بازگرداندن جام شیردال به کشور گفت: در جریان سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی به آمریکا، […]

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، جام شیردالی که رئیس سازمان میراث فرهنگی از آمریکا به ایران آورده را تقلبی دانست.

به گزارش اعتدال پرس، حمید بقایی رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به بازگرداندن جام شیردال به کشور گفت: در جریان سفر رئیس سازمان میراث فرهنگی به آمریکا، آنها یک شیء به اصطلاح تاریخی معروف به “شیردال” را که از قاچاقچی‌ها در آمریکا گرفته بودند، به وی دادند تا به ایران بیاورد در حالی که طبق اخبار رسیده مشخص شد این جام شیردال تقلبی است.

وی ادامه داد: اگر این اتفاق درست باشد که به نظر می‌رسد صحیح است، عملا توهین آمریکایی‌ها به میراث فرهنگی کشور ما بود. معنا ندارد که یک شی‌ء تقلبی را به عنوان یک شی‌ء تاریخی به نشانه حسن‌نیت به ما بدهند. متاسفانه مسئولان میراث فرهنگی نیز با خوش‌باوری این شی‌ء را تحویل گرفته و به کشور آوردند و روی آن مانور تبلیغاتی دادند و آن را انشانه حسن‌نیت آمریکایی‌ها دانستند.

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تصریح کرد: مسئولان میراث فرهنگی به جای اینکه در ابتدا یک تیم کارشناسی را معین کرده تا در مورد این شی‌ء نظر کارشناسی خود را ارائه کنند، این شی‌ء تقلبی را تائید و به کشور آورده و با جار و جنجال تبلیغاتی این شی‌ء تقلبی را به موزه ملی فرستادند. مگر موزه ملی جای اشیای تقلبی است و تازه اسم آن را حسن‌نیت آمریکایی‌ها در برقراری روابط بگذارند.

بقایی افزود: این مورد مانند این است که شما از کسی طلب داشته باشید و آن فرد چک بی‌محل بدهد و شما به جای اینکه به وی بگویید این چک موجودی ندارد، خوشحال باشید و بگویید بالاخره بدهی‌اش را پس داد.

وی با بیان اینکه رئیس سازمان میراث فرهنگی باید در این مورد پاسخگو باشد، گفت: این شی‌ء را میراث فرهنگی حتما باید به آمریکایی‌ها بازگرداند؛ آنها می‌گویند که این شیردال یک اثر هنری است، پس باید هر آهنگری که توانست چنین شیئی را در کشور بسازد، اسم آنرا اثر هنری بگذاریم و به موزه ملی بفرستیم.

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص تکذیب محمدعلی نجفی درباره تقلبی بودن شیردال گفت: رئیس سازمان میراث فرهنگی که کارشناس نیست؛ کارشناسان اعلام کردند که این شی‌ء تقلبی است و تا به حال چندین مورد از این اثر در دنیا کشف شده است؛ هیچ مجموعه کارشناس معتبر در کشور این شی‌ء را بررسی نکردند تا آن را به عنوان یک شیء تاریخی تائید کنند.

“باید جمعی از کارشناسان تاریخی و فرهنگی را جمع می‌کردند تا این اثر را بررسی کنند و آنها رسما اعلام می‌کردند که این یک شیء تاریخی است و در فلان جای ایران کشف شده و این میزان قدمت دارد، اما تاکنون هیچ اطلاعاتی بیرون نیامده اما بلعکس، اطلاعات زیادی منتشر شد که این شیردال ارزش تاریخی ندارد.”

بقایی خاطرنشان کرد: قائم‌ مقام سازمان میراث فرهنگی گفته که اگر بر فرض شیردال قدمت تاریخی نداشته باشد، یک اثر فرهنگی است اما اینکه معنا ندارد مسئولان میراث فرهنگی رفتند الواح را برگردانند، اما به جای آنها با یک شی‌ء تقلبی برگشتند. تازه اگر آمریکایی‌ها یک اثر تاریخی را به ما بر می‌گرداندند نباید به آنها می‌گفتیم دست شما درد نکند، این همه اشیای تاریخی ما را در آمریکا نگه داشتند و جزو وظایفشان است که آنها را بازگردانند و این حق ملت ایران است که اشیای تاریخی خود را پس بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: مگر موزه ملی محل نگهداری اشیای تقلبی است. هر تراشکار و آهنگری می‌تواند این جام را بسیار زیباتر بسازد و آیا ما باید اسم آن را اثر فرهنگی بگذاریم و آن را به موزه ملی بفرستیم.

رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پایان گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، تاکید کرد: ما باید پیگیر بازگشت الواح‌مان باشیم چرا که آقای نجفی اعلام کرده که این الواح را برمی‌گرداند و ما چشم انتظار بازگرداندن این الواح هستیم. الواح گلی ما که در دانشگاه شیکاگو نگهداری می‌شود در اولویت بازگشت هستند.

“خبرگزاری تسنیم آمادگی دارد در صورت تمایل سازمان میراث فرهنگی، پاسخ این سازمان به اظهارات آقای بقایی را منتشر کند.”

انتهای خبر