وزیر سابق در برنامه پایش: خزانه را خالی تحویل ندادیم/ ۳۲۰۰ میلیارد تومان موجودی داشت/ رای مردم به ادامه مسکن‌ مهر و سفرهای استانی‌

              سخنگوی اقتصادی دولت دهم گفت: کشور ما الآن بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد. علاوه بر آن ما ۲۰ میلیارد دلار به‌خاطر مسائل تحریم‌ها بابت نفت فروخته‌شده طلبکاریم. به گزارش آناج به نقل از تسنیم، سید شمس‌الدین حسینی وزیر سابق اقتصاد شب گذشته در برنامه پایش […]

              سخنگوی اقتصادی دولت دهم گفت: کشور ما الآن بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد. علاوه بر آن ما ۲۰ میلیارد دلار به‌خاطر مسائل تحریم‌ها بابت نفت فروخته‌شده طلبکاریم.
به گزارش آناج به نقل از تسنیم، سید شمس‌الدین حسینی وزیر سابق اقتصاد شب گذشته در برنامه پایش شبکه یک سیما اظهار داشت: من ابتدا می‌خواهم عرض کنم که ما مأخذ و مستندی برای ارائه آمار جز مراجع رسمی نداریم، اگر مراجعه کنید به آرشیو اخبار بارها از بنده به‌عنوان سخنگوی اقتصادی دولت سؤال می‌شد: چرا فلان عدد را اعلام نمی‌کنید؟، می‌گفتم برای اینکه مرجع رسمی آن را اعلام نکرده است.

وی افزود: لذا من اساساً فکر می‌کنم به میزان قابل توجهی مغایرت آمار این دولت و دولت گذشته منتفی است، مسئله نحوه طرح آمار است، البته برخی محاسبات و برخی ادعاها وجود دارد که به‌نظر من آن ادعاها مستند نیست و به‌خوبی هم قابل نقد و پاسخ است.

سخنگوی اقتصادی دولت دهم با تأکید بر اینکه آنچه ارائه می‌کند بدین معنی نیست که اداره دولت کار آسانی است، گفت: قطعاً اداره دولت کار سختی است، به‌ویژه من درک می‌کنم همکاران جدیدمان را در تیم اقتصادی دولت که بایستی چقدر تلاش کنند تا دستاوردهای قبل را حفظ کنند چه برسد به اینکه ارتقا ببخشند، لذا طرح این مسائل به‌معنی نفی زحمات آنها نیست.

وی ادامه داد: یکی از نکاتی که این روزها از آن غفلت می‌شود این است که نکات مثبت اقتصاد ملی و دستاوردهای اقتصاد ملی مکتوم بماند، به‌طور مثال طبق آمار رسمی سازمان عمران ملل متحد در فاصله سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ جمهوری اسلامی ایران از یک کشور با رتبه توسعه انسانی متوسط به رتبه توسعه انسانی بالا پیوسته، فراگیرترین شاخصی که امروز برای ارزیابی پیشرفت کشورها در نظر می‌گیرند همین شاخص توسعه انسانی است، چون هم در آن شاخص درآمد سرانه است بر اساس قدرت خرید، هم امید به زندگی است و هم بحث آموزش که در هر ۳ شاخص جمهوری اسلامی ایران رشد کرده است.

حسینی با بیان “در خبری خواندم در جلسه‌ای مطرح شده که ذخیره کالای اساسی ما در حد صفر و نگران کننده بوده است”، تصریح کرد: آیا واقعاً امکان پذیر است در عرض یک هفته ذخایر را ترمیم کنیم، تقریباً الان ۷۰ روز از دولت جدید گذشته و ما مشکل کمبود کالای اساسی نداریم. من از آقای غضنفری آماری را در زمانی که ایشان وزارتخانه‌اش را ترک می‌کرد، گرفتم و دیدم در گندم و سایر نهاده‌های اساسی دامی ما چند ماه ذخیره داریم.

وی افزود: وقتی در آستانه برگزاری انتخابات بودیم در ستاد ویژه تدابیر اقتصادی در جلساتی که با حضور آقای احمدی نژاد تشکیل می‌شد بحثی مطرح شد که در کنگره آمریکا طرح تحریم تجاری ایران مطرح شده بود که این طرح جدیدی بود و ما حدس می‌زدیم ممکن است این را بخواهند به رخ دولت جدید بکشند و آن را تحت فشار قرار دهند، از طرفی هم طبیعی است هر دولت جدیدی که بیاید تا مدیران جدید را منصوب کند و هماهنگی‌ها ایجاد شود زمان می‌برد، ازاین‌رو به این جمع‌بندی رسیدیم که ذخیره کالاهای اساسی را از سطح استاندارد بالاتر ببریم.

سخنگوی اقتصادی دولت گذشته با اشاره به اینکه ابتدای سال بود و ابتدای سال دریافتی‌های دولت کم است، گفت: با استفاده از اختیارات ستاد تدابیر ویژه برنامه ریزی کردیم تا کالاهای اساسی برای چند ماه آینده وارد کشور شود، طولی نکشید انتخابات برگزار شد، یک‌دفعه ما متوجه شدیم این مصوبه ستاد تدابیر ویژه لغو شده که من شخصاً پیگیری کردم دیدم بحثی مطرح شده که دولت دهم می‌خواهد دولت یازدهم را بدهکار کند، در جلساتی که با همکاران دولت جدید داشتم توضیح دادم که این مصوبه امکانی برای مردم است و دوباره پیگیری کردند و این مصوبه احیا شد و برخی خریدهایی که اکنون در حال انجام است از امکان همان مصوبه است.

حسینی در خصوص اینکه مطرح شده خزانه کشور خالی است، اظهار داشت: دوازدهم مردادماه امسال حکم رئیس جمهور جدید تنفیذ شد، در آن زمان من وزیر اقتصاد بودم و خزانه‌داری زیر نظر من بود.

وی افزود: وقتی من از خزانه صحبت می‌کنم منظورم حساب‌های دریافت‌های عمومی کشور نزد بانک مرکزی است، در تاریخ سیزدهم مرداد سال جاری ۱۶۲۳ میلیارد تومان موجودی خزانه مثبت بوده و نسبت به عدد مشابه سال قبلش ۷۶ درصد بالاتر بوده است که این غیر از مبالغی است که خزانه در حساب‌های خاص برای فروش شرکت‌ها که به‌خاطر پرداخت بدهی بنیاد شهید و پیمانکارها بود نگهداری می‌کرد که در آن هم همین میزان یعنی ۱۶۰۰ میلیارد تومان پول بود که حدود یک‌هزار میلیارد تومان از آن محل فقط به بنیاد شهید پرداخت شد.

حسینی با بیان اینکه دریافتی‌های خزانه کشور در ۶ ماه نخست سال جاری ۲۶ درصد رشد داشته، اظهار داشت: در این مدت وضعیت مالی ما نسبت به سال قبل بهتر است، در شهریور ۹۱ ما ۳ هزار میلیارد تومان تنخواه استفاده کرده بودیم، از بانک مرکزی پول قرض کرده بودیم، هیچ موجودی هم در خزانه نداشتیم، هیچ‌کس هم متوجه نشد، ولی امسال یک‌هزار میلیارد تومان موجودی خزانه مثبت است.

وی ادامه داد: اگر خواستیم بگوییم بدهی دولت، باید آن را با دارایی دولت مقایسه کنیم نه حساب دریافت و پرداخت سالانه دولت. اگر تمام رقمی که در بودجه ۹۲ پیش‌بینی شده است برای پرداخت بدهی‌ها در نظر بگیرید ۲۶ هزار میلیارد تومان است. این بدین معنی است که سقف تملک دارایی‌های مالی دولت بیش از ۲۶ هزار میلیارد تومان نیست.

سخنگوی اقتصادی دولت دهم با بیان اینکه بحث ذخایر بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی همان بحث دارایی هاست، گفت: کشور ما الآن بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد. علاوه بر آن ما ۲۰ میلیارد دلار به‌خاطر مسائل تحریم‌ها بابت نفت فروخته شده طلبکاریم که در زمان دولت دهم بیش از ۱۰ میلیارد دلار آن سررسید شده بود.

حسینی تصریح کرد: اینها مغایرت‌های آماری نیست، بلکه مداخلات افراد غیرفنی در امور فنی است.

     مسکن‌ مهر و سفر استانی‌ خواست‌ مردم+نمودار

 ۴۴ درصد از شرکت‌کنندگان نظرسنجی برنامه پایش خواستار ادامه سیاست‌های دولت دهم در زمینه مسکن مهر و سفرهای استانی از سوی دولت جدید شدند.

به گزارش آناج به نقل از سایت پایش، سوال نظرسنجی برنامه شب گذشته پایش به دولت تدبیر و امید اختصاص داشت.

در این نظرسنجی آمده بود:

به نظر شما دولت جدید کدامیک از این تدابیر دولت سابق را ادامه دهد؟

۱- سفرهای استانی ۲- مسکن مهر ۳- هر دو ۴- هیچکدام

در پایان این نظرسنجی که تعداد ۴۶۹،۷۸۸ شرکت کننده داشت ۲۰۵ هزار و ۳۵۵ نفر (یعنی حدود ۴۴ درصد از شرکت کنندگان) گزینه ۳ را انتخاب و اعلام کردند که خواهان ادامه هر دو سیاست دولت دهم یعنی سفرهای استانی و مسکن مهر از سوی دولت جدید هستند. همچنین۳۵،۷۱۰ نفر (۸ درصد گزینه یک)، ۹۲،۷۲۴ نفر ( ۲۰ درصد) به گزینه دو و ۱۳۵،۹۸۷ (۲۹ درصد) به گزینه چهار یعنی هیچکدام رای دادند.

گفتنی است سید شمس الدین حسینی، وزیر سابق اقتصاد که برای دفاع از آمارهای اقتصادی دولت دهم در این برنامه حاضر شده بود به گزینه ۳ رای داد.

انتهای خبر