آذربایجان مانع برگزاری همایش ضد ارمنی در تبریز شد!

جمهوری آذربایجان با احضار سفیر ایران در باکو، خواستار عدم برگزاری همایش “قره باغ” در تبریز شد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از بیدار تبریز، دبیرخانه و کمیته علمی همایش بین المللی قره باغ با صدور اطلاعیه مهمی از تعویق زمان برگزاری این همایش خبر داد .  متن اطلاعیه بدین شرح است :  همانگونه […]

جمهوری آذربایجان با احضار سفیر ایران در باکو، خواستار عدم برگزاری همایش “قره باغ” در تبریز شد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از بیدار تبریز، دبیرخانه و کمیته علمی همایش بین المللی قره باغ با صدور اطلاعیه مهمی از تعویق زمان برگزاری این همایش خبر داد .

 متن اطلاعیه بدین شرح است :

 همانگونه که اساتید محترم دانشگاه، دانشجویان و پژوهشگران فرهیخته، اصحاب رسانه و عموم مردم شریف ایران و کشورهای منطقه قفقاز به ویژه جمهوری آذربایجان استحضار دارند، روند اجرایی همایش بین المللی قره باغ همزمان با برگزاری مراسم رونمایی از فراخوان این همایش در دانشگاه تبریز در پنجم تیرماه ۱۳۹۲ آغاز شد.

 این مراسم که با حضور مسئولین تشکلهای مردمی قره باغی  جمهوری آذربایجان برگزار شد به نحو شایسته ای مورد استقبال رسانه ها و مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی به ویژه جمهوری آذربایجان قرار گرفت به گونه ای که در مهلت مقرر بیش از ۱۵۰ مقاله از دانشگاه­های ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه و ترکیه به کمیته علمی همایش واصل و مورد داوری قرار گرفت.

 دست اندرکاران همایش در حال تمهید مقدمات نهایی همایش بودند و حتی مجموعه چکیده مقالات همایش آماده و سایر اقدامات اساسی برگزاری همایش انجام یافته بود که متاسفانه انتشار برخی اخبار در جمهوری آذربایجان موجب تعجب و تاسف گردید.

  از چند روز قبل تعداد قلیلی از رسانه های آذری تحت تاثیر محافل طرفدار تداوم اشغال قره باغ مبادرت به سیاه نمایی در خصوص اهداف این همایش نموده اند که به هیچ وجه قابل قبول نیست . از سوی دیگر برخی مسئولین تشکیلات آزادی قره باغ جمهوری آذربایجان روز دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۲ طی مصاحبه با سایت آذری سلام نیوز و برخی سایتهای دیگر از شروع تهدیدات ماموران مجهول­الهویه جمهوری آذربایجان علیه میهمانان آذری همایش بین المللی  قره باغ خبر داده و اظهار داشته اند که ماموران فوق گفته اند: شما حق ندارید به این همایش بروید!!!

 لذا با توجه به موارد فوق و نیز در واکنش به قدر ناشناسی غیرقابل انتظار وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان نسبت به برگزاری همایش بین المللی قره باغ که برگزاری آن ، هدفی جز محکومیت اشغالگری و تاکید بر تمامیت ارضی و استقلال این کشور مسلمان نداشته  و مورد استقبال شدید مردم مسلمان جمهوری آذربایجان قرار گرفته است، فعلا برخلاف میل باطنی، زمان برگزاری همایش به تعویق انداخته می شود.

 امید است در آینده نزدیک با تغییر رویکرد برخی رسانه های ضد ایرانی جمهوری آذربایجان که تحت تاثیر لابی­های مدافع اشغالگری و با حمایت برخی محافل دولتی جمهوری آذربایجان به سیاه نمایی علیه این همایش پرداخته­ اند؛ زمینه برگزاری شایسته همایش با حضور اساتید و اصحاب رسانه جمهوری آذربایجان فراهم گردد تا مسلمانان این کشور، به ویژه آوارگان قره باغ از نتایج مثبت و موثر آن برخوردار شوند.

بدیهی است دست اندکاران همایش در صورت لزوم، مواردی را که فعلا بنا به رعایت برخی مصالح، نیاز به بازگویی آنها نمی بینند، مطرح خواهند کرد.

انتهای خبر