بازتاب توافق ایران با ۱+۵ در رسانه های جهان

خبر توافق ایران و ۱+۵ به سرعت به تیتر اول رسانه‌های معتبر جهان تبدیل شد. اکثر رسانه‌های غربی در اقدامی هماهنگ، تلاش کرده‌اند ایران را شکست خورده ژنو معرفی کنند. به گزارش اعتدال پرس، روزنامه‌های مهم دنیا، امروز در صدر اخبار خود به بررسی وضعیت توافق انجام شده با ایران توسط ۱+۵ پرداختند. این روزنامه‌ها […]

خبر توافق ایران و ۱+۵ به سرعت به تیتر اول رسانه‌های معتبر جهان تبدیل شد. اکثر رسانه‌های غربی در اقدامی هماهنگ، تلاش کرده‌اند ایران را شکست خورده ژنو معرفی کنند.

به گزارش اعتدال پرس، روزنامه‌های مهم دنیا، امروز در صدر اخبار خود به بررسی وضعیت توافق انجام شده با ایران توسط ۱+۵ پرداختند. این روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری در حرکتی تامل برانگیز، ایران را شکست خورده ژنو معرفی کردند!

این پایگاه‌های خبری در اخبار خود از همه مفادی که در توافق‌نامه آمده است فقط نسبت به دو نکته اصرار ورزیده‌اند: اینکه ایران از ساخت سلاح هسته‌ای دست برمی‌دارد و در عوض بخش محدودی از تحریم‌ها لغو خواهد شد.

گاردین:

ایران و شش قدرت جهانی برای توقف برنامه هسته‌ای ایران در قبال تسکین محدودی از تحریم‌ها به توافق رسیدند. این پیمان به عنوان یک بسته از مراحل اعتماد سازی برای آسایش از یک دهه تنش و رویارویی بر سر آرمان‌های هسته‌ای تهران طراحی شده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا کاترین اشتون ، که مسئول هماهنگی مذاکره قدرت های بزرگ با ایران است گفت: اکنون زمان و مکان آن است که تا برای رسیدن به یک راه حل جامع مذاکره شود.

وزیر امور خارجه ایران ، محمد جواد ظریف در یک کنفرانس خبری گفت: این تنها گام نخست است. ما نیاز به شروع به حرکت در جهت بازگرداندن اعتماد داریم ، جهتی که ما باید در آن برخلاف گذشته حرکت کنیم.

وال استریت ژورنال:

میان ایالات متحده و پنج قدرت دیگر یک توافق تاریخی با ایران رخ داد، توافقی برای کاهش بخشی از خفقان اقتصادی در ازای گامی با هدف بستن برنامه هسته‌ای ایران توسط این کشور و تضمین دولت اسلام گرا در این کشور به جهت عدم تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای.

در این قرارداد ایران ملزم به جلوگیری از تولید سوخت اورانیوم غنی شده تا سطح ۲۰ درصد شد و برای حذف ذخایر تهران از مواد شکافت پذیر، که تخمین زده می شود نزدیک به اندازه کافی برای تولید یک بمب هسته‌ای باشد تمهیداتی اندیشیده شد.

در عوض بخشی از تحریم‌های اقتصادی اعمال شده توسط ایالات متحده بر ایران که بین ۶ تا ۷ میلیارد دلار می‌باشد آزاد خواهد شد.

این قرارداد موقت بوده و برای حدود ۶ ماه است و اجازه خواهد داد تا قدرت‌های بین‌المللی به یک توافق دائمی دست یابند در حالی که کارشناسان معتقدند این آزمونی جدید برای دولت حسن روحانی خواهد بود.

جروزالم پست:

وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که با آمریکا به یک توافق تاریخی رسیده است. اوباما این توافق را قابل ملاحظه‌ترین و ملموس‌ترین پیشرفت از زمان روی کار آمدن روحانی دانست. این درحالی است که محمد جواد ظریف هم‌چنان می‌گوید انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست.

هر چند که این توافق از نظر اسرائیل به عنوان بسیار بسیار بعد توصیف شد اما از نظر ایران راه حل مسالمت‌امیز برای حل یک دهه بحران است

بر اساس این توافق، این دیگر نمی‌تواند از مذاکرات به عنوان پوششی برای پیشبرد برنامه‌های خود استفاده کند.

ایران وضوحی بی‌سابقه را نه تنها به اماکن هسته‌ای بلکه به مواد خام و معادن اورانیوم خود خواهد گشود. در قبال این کار بین ۶ تا ۷ میلیارد دلار از طلب‌های خارجی‌اش را تحویل می‌گیرد.

نیویورک تایمز:

ایران غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد را متوقف کرده و آن را به سطح ۳٫۵ نیم درصد خواهد رساند چرا که به بیشتر از آن نیاز نداشته و به این صورت از ساخت بمب اتم بازداشته شده است.

شبکه سی سی تی وی چین:

دیپلمات‌های حاضر در ژنو می‌گویند این توافق بر اساس لگام زدن به برنامه هسته‌ای ایران در قبال تسکین محدود تحریم‌ها صورت گرفته است.

رویترز:

کاخ سفید اعلام کرده است که از مجموع ۱۰۰ میلیارد دلاری که از ایران بلوکه شده، حدود ۷ میلیارد بازگردانده خواهد شد. در حالی که در مقابل، ایران برنامه‌ی هسته‌ای خود را متوقف خواهد کرد.

الجزیره:

در میان خبرگزاری‌های عرب زبان که توافق هسته‌ای کشورمان با ۱+۵ را در سکوت خبری گذاردند، تنها پایگاه خبری الجزیره در مقاله‌ای به بررسی این نکته پرداخت که آمریکا و ایران چطور به توافق هسته‌ای پرداختند.

دویچه وله:

پس از چهار روز مذاکره فشرده میان نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی٬ در نخستین ساعات روز یک‌شنبه توافق هسته‌ای حاصل شد. ایران در برابر کاهش برخی از تحریم‌ها٬ غنی‌سازی بالای ۵ درصد را متوقف خواهد کرد.

انتهای خبر