بازپرس جرایم رایانه ای و اینترنتی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز: راهکارها و لزوم کاهش جرایم رایانه ای و اینترنتی با اقدامات پیشگیرانه

بازپرس جرایم رایانه ای و اینترنتی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز گفت: با اقدامات پیشگیرانه می توان وقوع جرایم رایانه ای و اینترنتی را کاهش داد. به گزارش اعتدال پرس، حسین محمدزاده آلمالو در همایش «پیشگیری از جرم در حوزه جرایم رایانه ای واینترنتی» در تبریز  با بیان اینکه در قانون تعریفی از جرایم رایانه […]

بازپرس جرایم رایانه ای و اینترنتی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز گفت: با اقدامات پیشگیرانه می توان وقوع جرایم رایانه ای و اینترنتی را کاهش داد.

به گزارش اعتدال پرس، حسین محمدزاده آلمالو در همایش «پیشگیری از جرم در حوزه جرایم رایانه ای واینترنتی» در تبریز  با بیان اینکه در قانون تعریفی از جرایم رایانه ای نشده است افزود:  ولی با توجه  به تعریف رایانه که به سیستمهایی که با گرفتن داده ها و پردازش آنها بصورت اطلاعات قابل نگهداری و ارائه می باشد لذا می توان گفت جرم رایانه ای عبارت است از نقض مقررات جزایی با بکارگیری رایانه که اگر این امر در حوزه فضای مجازی باشد جرائم اینترنتی بوده و در سایر موارد جرایم رایانه ای می باشد.

وی با بیان اینکه پیشگیری به مجموعه اقدامات و تدابیری گفته می شود که از ارتکاب و رفتارهای مجرمانه توسط اشخاص جلوگیری می نماید افزود: پیشگیری اجتماعی تحت عنوان پیشگیری های کنترل مدار  و عاطفی مدار  و همچنین پیشگیری قانونی از جمله راهکارهای پیشگیری از جرایم رایانه ای محسوب می گردند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به شیوه پیشگیری عاطفه مدار در این زمینه افزود: اگر فرد از شناخت لازم و کافی برخوردار باشد، اما از جهت عواطف و احساسات، ارضا نشده باشد، مثلاً دچار کمبود محبت والدین باشد، همین مسئله می تواند زمینه انحراف وی را فراهم نماید بدین ترتیب برخورد اعضای خانواده با یکدیگر و خصوصاً برخورد والدین با فرزندان باید برخوردی عاطفی و بامهر و محبت باشد و با وجود این که محبت از سوی اعضای خانواده می تواند نقش به سزایی در پیشگیری از انحرافات اجتماعی افراد خانواده داشته باشد، اما باید توجه داشت، همان گونه که کمبود محبت می تواند زمینه انحراف اعضای خانواده را فراهم کند، زیاده روی و افراط در محبت نیز می تواند پیامدهای نامطلوبی داشته باشد.

وی افزود:  با پیشگیری از طرق مختلف از جمله آموزش، تعلیم و کنترل از این جرایم، کمک شایانی به استحکام بنیان خانواده می شود همچنین والدین با کنترل و نظارت بیشتر روی اعمال کودکان و نوجوانان خود، می توانند از این سنخ جرایم در جامعه پیشگیری کنند و فرزند خود را از افتادن در این دام فساد و فحشاء نجات دهند.

محمدزاده آلمالو با بیان اینکه رسالت پیشگیری از وقوع جرم از جمله وظایف مقرر قوه قضائیه در اصل ۱۵۶ قانون اساسی می باشد ادامه داد: این مسئولیت بطور خاص براساس رویه قضایی و اختیارات مفوضه رئیس قوه قضاییه، متوجه دادستان کل کشور است و دادستان کل که مدعی‌العموم است مقام ذیصلاح برای ورود به مسأله سالم کردن فضای سایبر و پیشگیری از بروز جرایم در این فضا است.

وی با بیان اینکه براساس مواد ۲۱ و ۲۲ قانون جرایم رایانه ای در حوزه جرایم اینترنتی کارگروهی به ریاست دادستان کل کشور عهده دار این امر و تعیین مصادیق محتوای مجرمانه می باشد افزود: درفضای مجازی می توان محتوای مجرمانه را در قالب عکس ها، فیلم های مستهجن و غیر اخلاقی و مطالب ضد ارزشی و ضد فرهنگی، دروغ و توهین و افترا، نشر اخبار غیر واقع علیه اشخاص، گروه ها و دولت ها و حتی مذاهب مشاهده کرد که پیشگیری بصورت رصد فضای مجازی بر عهده پلیس فتا است.

محمدزاده آلمالو با بیان اینکه در حوزه جرایم رایانه ای نیز می توان به اقدامات پیشگیرانه ای اشاره نمود که رعایت آنها می تواند احتمال وقوع آنها را کاهش می دهند افزود: حفاظت از سیستم رایانه ای با فعال کردن دیواره آتش در سیستم کامپیوتری که باید بصورت فعال باشد(firewall on)،استفاده از آنتی ویروس و نرم افزارهای حفاظت از ایمیل و پیشگیری از حملات جاسوسی با نصب و به روز کردن anti spyware که باید مدنظر کاربران قرار گیرد.

وی بر بکارگیری پسورد و گذرواژه قوی تاکید نموده و افزود: در بکارگیری گذرواژه سعی شود از حروف و اعداد و کارکترهای دیگری بصورت حروف کوچک و بزرگ استفاده شود.

این حقوقدان با بیان اینکه کاربران قبل از عضویت در شبکه های اجتماعی بایستی از اینکه اطلاعات شخصی شان توسط این شبکه ها در اختیار اشخاص دیگر قرار نمی گیرد اطمینان حاصل نمایند افزود: لازم است تا آخرین و به روز ترین ورژن سیستم عامل را نصب نموده و استفاده کنند.

محمدزاده آلمالو با بیان اینکه حتماً از خواندن پیامهای ناشناس خودداری نمایند افزود: چون ممکن است پیامهای آلوده به ویروس از طرف اشخاص ناشناس ارسال گردد.

وی ادامه داد: هنگام استفاده از شبکه های اینترنت بی سیم (Wireless) امکان خطر رهگیری بیشتر می شود. تنها زمانی از اتصالات بی سیم استفاده کنید که کاملا از امنیت ارتباط اینترنتی خود مطمئن هستید و حتماً حفاظت و تنظیمات آنها را از حالت پیش فرض (default) خارج کنید.

وی افزود: هرگز اطلاعات مهم خود مانند شماره حساب، رمز، تاریخ تولد و غیره را از طریق پیام کوتاه ارسال نکنید و از داده ها و اطلاعات خود با گرفتن نسخه پشتیبان(backup) تهیه و در محل دیگری غیر از سیستم رایانه ای نگهداری نمایید.

انتهای خبر