فاسدترین کشورهای جهان کدامند؟

در گزارش سالانه‌ای که از سوی یک سازمان ضد فساد منتشر شد، سومالی، کره شمالی و افغانستان فاسد‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۳ شناخته شدند. به گزارش  اعتدال پرس به نقل از ایسنا، سازمان «شفافیت بین‌الملل» که در برلین مستقر است، شاخص سالانه خود از سطح فساد را که بر مبنای نظرسنجی از مردم در […]

در گزارش سالانه‌ای که از سوی یک سازمان ضد فساد منتشر شد، سومالی، کره شمالی و افغانستان فاسد‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۳ شناخته شدند.

به گزارش  اعتدال پرس به نقل از ایسنا، سازمان «شفافیت بین‌الملل» که در برلین مستقر است، شاخص سالانه خود از سطح فساد را که بر مبنای نظرسنجی از مردم در ۱۷۷ کشور تهیه کرده، منتشر کرد. این شاخص به کشورهایی که عاری از فساد هستند، ۱۰۰ امتیاز می‌دهد.

در «شاخص درک فساد» سال ۲۰۱۳ این سازمان، هر سه کشور سومالی، کره شمالی و افغانستان هشت امتیاز کسب کردند.

همچنین سودان با ۱۱ امتیاز در رتبه ۱۷۴، سودان جنوبی با ۱۴ امتیاز در رتبه ۱۷۳ و لیبی با ۱۵ امتیاز در رتبه ۱۷۲ قرار گرفت. رابرت بارینگتون، مدیر اجرایی «شفافیت بین الملل» می‌گوید: کشورهایی که بد‌ترین عملکرد را در این زمینه دارند، کشورهایی هستند که درگیر جنگ بوده‌اند.

در این شاخص ایران با ۲۵ امتیاز در رتبه ۱۴۴ قرار گرفت در حالی که در میان کشورهای همسایه، ترکیه با ۵۰ امتیاز در رتبه ۵۳، ترکمنستان با ۱۷ امتیاز در رتبه ۱۶۸، عراق با ۱۶ امتیاز در رتبه ۱۷۱ و پاکستان و آذربایجان هر یک با ۲۸ امتیاز در رتبه ۱۲۷ قرار گرفتند.

در مقابل دانمارک و نیوزیلند هر یک با ۹۱ امتیاز و پس از آن‌ها فنلاند و سوئد با ۸۹ امتیاز، کشورهایی بودند که حداقل فساد را داشتند. همچنین نروژ و سنگاپور با ۸۶ امتیاز در رتبه پنجم و پس از آن‌ها سوییس، هلند، استرالیا، کانادا، لوکزامبورگ، آلمان، ایسلند، انگلیس و باربادوس قرار گرفتند.

بر اساس اعلام این سازمان، آسیب‌های فساد گسترده است و ممکن است دسترسی مردم به غذا، آب، دارو و آموزش را محدود کند. همچنین ممکن است به آسیب دیدن زیرساخت و ضعیف شدن بهداشت منجر شود.

طبق یافته‌های «شاخص درک فساد» سازمان «شفافیت بین الملل» در سال جاری میلادی ۶۹ درصد کشورهای جهان شدیدا فاسد یا بد‌تر از آن بوده‌اند.

در سطح منطقه‌ای اروپای شرقی و آسیای مرکزی (۹۵ درصد فساد) بد‌ترین رتبه را داشتند و اروپای غربی و اتحادیه اروپا (۲۳ درصد فساد) بهترین رتبه را به دست آوردند. میزان فساد در خاورمیانه و شمال آفریقا نیز ۸۴ درصد عنوان شد.

انتهای خبر