لیست کامل مدیران و نمایندگان دریافت کننده پاداشهای نجومی سازمان تامین اجتماعی

گزارش هیئت تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد مدیران این سازمان همزمان با پایان یافتن دولت دهم به بیت‌المال دست‌اندازی کرده و در این میان ۳۷ نماینده مجلس پاداش‌هایی دریافت کرده‌اند. این روزها سازمان تامین اجتماعی یکی از پرحاشیه‌ترین و پرخبرترین سازمان‌های کشور شده که پرداختی‌های نجومی و پاداش‌های هنگفت این سازمان […]

گزارش هیئت تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی نشان می‌دهد مدیران این سازمان همزمان با پایان یافتن دولت دهم به بیت‌المال دست‌اندازی کرده و در این میان ۳۷ نماینده مجلس پاداش‌هایی دریافت کرده‌اند.

این روزها سازمان تامین اجتماعی یکی از پرحاشیه‌ترین و پرخبرترین سازمان‌های کشور شده که پرداختی‌های نجومی و پاداش‌های هنگفت این سازمان به مدیران تعجب همگان را برانگیخته است.

روز گذشته علیرضا محجوب رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی در نشست خبری برخی زوایای حیف و میل‌های مدیران وقت سازمان تامین اجتماعی را برملا کرد و نادر قاضی‌پور دیگر عضو این هیئت نیز در جمع خبرنگاران به ابعاد دیگر این فساد پرداخت.

در بخشی از گزارش تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از سازمان تامین اجتماعی به مبالغ پرداخت شده به مدیران و مسئولان دولت دهم احمدی‌نژاد اشاره شده که به شرح زیر است:

مبالغ پرداخت شده در سال ۹۱ و شش ماهه اول ۹۲

۱- پانصد میلیون ریال کارت هدیه اختصاصی به آقای رحیمی معاون اول وقت رئیس‌جمهوری(تحویل به رئیس دفتر آقای ترابی جهت مساعدت به ایتام و هزینه درمان مراجعین با اولویت بیمه شدگان تامین اجتماعی) (تاییدیه ۹۲٫۰۱٫۲۲)

۲- یک میلیارد ریال به آقای عباسی، سرپرست وقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی(تاییدیه ۹۲٫۰۱٫۲۰)

۳- یک میلیارد ریال به آقای شیخ الاسلامی، معاون وقت رئیس‌جمهور (تاییدیه ۹۲٫۰۱٫۲۰)

۴- ۵۰۰ میلیون ریال کارت هدیه به اقای عباسی سرپرست وقت وزارتخانه (تحویلی ۹۲٫۰۱٫۰۸)

۵- ۲۵۰ میلیون ریال بن فروشگاه رفاه متولی حسینیه شهید مطهری در استان یزد (تاییدیه ۹۲٫۰۳٫۱۷)

۶- ۲۰۰ میلیون ریال به بنیاد خیریه مهربانی‌ها جهت کمک به خانواده‌های ایتام شهر ری (۹۲٫۰۳٫۱۷)

۷- یک صد میلیون ریال بن فروشگاه رفاه به آقای دکتر امینی مدیرعامل خبرگزاری موج (تاییدیه ۹۲٫۰۳٫۱۷)

۸- ۴۰۰ میلیون ریال به ۴۸ خانواده نیازمند و فاقد سرپرست استان یزد (تاییدیه ۹۲٫۰۲٫۳۱)

۹- آقای امیدی شهرکی مدیر عامل ایرنا یکصد میلیون ریال کارت هدیه (تاییدیه ۹۲٫۰۲٫۲۴)

۱۰- آقای صدوقی دبیر هیئت دولت ۵۰ میلیون ریال کارت هدیه (تاییدیه ۹۲٫۰۳٫۱۷)

۱۱- آقای شیرمردی ستاد نماز جمعه تهران یکصد میلیون ریال کارت هدیه (تاییدیه ۹۲٫۰۳٫۱۷)

۱۲- آقای سعیدی مدیر مسئول روزنامه آرمان یکصد میلیون ریال کارت هدیه (تاییدیه ۹۲٫۰۳٫۱۷)

۱۳- یکصد میلیون ریال به پرسنل نهاد ریاست جمهوری به صورت هدیه (تاییدیه ۹۲٫۳٫۱۷)

۱۴- اعطای یک میلیارد ریال وام قرض الحسنه به آقای شیخ الاسلامی معاون اجتماعی وقت رئیس‌جمهور حسب مصوبه هیئت مدیره سازمان (واریزی ۹۲٫۰۵٫۱۲ چک شماره ۶۲۳۶۵۰ بانک رفاه کارگران) که در تاریخ ۹۲٫۰۹٫۰۲ تادیه گردید.

۱۵- ۲۲۵ میلیون ریال بن رفاه تحویل به آقای ضابطی مدیر کل روابط عمومی جهت توزیع بین خبرنگاران (تحویلی ۹۲٫۰۴٫۰۱)

۱۶- یکصد میلیون ریال بن رفاه دفتر بازرسی ویژه رئیس‌جمهوری وقت بابت پاداش گزارش مربوط به تامین اجتماعی (تاییدیه ۹۲٫۰۳٫۱۷)

۱۷- ۴۲۶ میلیون ریال در قالب بن رفاه و ۶۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال به کانون نخبگان عدل تهران (ایتام) حسب درخواست رئیس کانون هیئت مدیره مذکور (تاییدیه ۹۲٫۰۳٫۱۸)

۱۸- هفتصد میلیون ریال به کانون نخبگان عدل تهران (ایتام) که بخشی از آن هزینه خرید ساختمان شده است (مصوبه هیئت مدیره) (۹۲٫۰۲٫۳۰)

۱۹- اختصاص دو میلیارد و پانصد میلیون ریال (کمک هزینه ساخت سالن آموزشی) به کانون نخبگان عدل تهران حسب مصوبه هیات مدیره سازمان جهت آموزش ایتام معرفی شده است از سوی روابط عمومی سازمان در سالن مذکور پس از احداث.

قابل توجه این که حسب آگهی تاسیس این کانون در ۱۳۸۸٫۰۲٫۱۶ و تحت شماره ۲۴۰۵۲ و شناسه ملی ۱۰۱۰۳۹۴۷۶۹۹ آقای سعید مرتضوی به سمت نایب رئیس هیات مدیره این کانون معرفی و ثبت شده است.

۲۰- اعطای دو فقره وام قرض الحسنه به آقایان پارسا و رضوانی اعضای هیات امنا صندوق هر یک به مبلغ ۰۰۰/۵۲۷/۵۰۰ ریال و یک فقره وام مسکن به آقای روح بخش به مبلغ پانصد میلیون ریال.

۲۱- پرداخت ۴۸۰ میلیون ریال به چهار عضو هیئت امناء سازمان (علی یوسف‌پور، غلامحسین رضوانی، سید محمد یاراحمدیان و محمد پارسا) حسب نظر وزیر وقت.

۲۲- پرداخت مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال وجه نقد و ۱۵۰ میلیون ریال کارت هدیه جهت توزیع به هر یک از اعضاء هیئت مدیره سازمان در مرداد و شهریور سال‌جاری

موارد فوق بخشی از مبالغ پرداخت شده در قالب وجه نقد یا کارت‌ها و اوراق بهادار به کسانی است که از هر حیث مجوز قانونی در خصوص آنها وجود ندارد.

۲۳- هر چند در سال ۹۱ طی ۲۸ ردیف تعداد ۱۲۸ سکه تمام بهار آزادی، ۱۷ نیم سکه و ۱۰ عدد ربع سکه بابت انواع مراسمات و همایش‌ها و تقدیر و تجلیل اختصاص و اعطاء شده است، اما فقط در ۵ ماهه اول سال ۹۲ تعداد ۴۳۵ سکه تمام بهار آزادی و ۴۵ نیم سکه اختصاص و اعطاء شده که در میان دریافت کنندگان سکه نام تمامی مدیران عالی سازمان، دبیر وقت هیئت دولت آقای صدوقی، تیم حفاظت مدیر عامل، آقای محمد پاریاب و دو عضو هیئت امنای سازمان وجود دارد، تعداد ۶۰ سکه تمام بهار نیز بابت جشن شصتمین سالگرد سازمان به برخی افراد اعطا شده که لیست آن به ضمیمه گزارش است.

۲۴- در سال ۹۱ مدیر عامل و کلیه اعضای هیئت مدیره شامل آقایان سعید مرتضوی، صمدالله فیروزی، بهنام پرهیزگار، علیرضا عسگریان، سید نورالدین شهنازی زاده، علیرضا صابر کوچک سرایی و عزیز دولتخواه هر یک پانصد میلیون ریال وام قرض‌الحسنه دریافت نمودند. در سال ۹۲ نیز آقایان عبدالله عمادی و حسین حسنی بافرانی هر یک مبلغ پانصد میلیون ریال تهسیلات قرض‌الحسنه دریافت نموده‌اند که در این موضوع طی سال‌های قبل به جز سه فقره وام ضروری و ودیعه مسکن سابقه‌ای مشاهده نشد.

۲۵-در طول هشت سال اخیر آقای علی ذبیحی مدیر عامل اسبق سازمان هیچ مبلغی را (حقوق، مزایا، وام و …‌) از سازمان دریافت ننموده است و این در حالی است که در ۵ سال اخیر قریب به ۵٫۲ میلیارد تومان حق‌الزحمه به اعضای هیئت مدیره سازمان پرداخت شده است.

۲۶- در کل سال ۹۱ مبلغ ۰۰۰/۸۶۶/۹۱۲/۲۰ ریال کارت هدیه خریداری و تحت عناوین مختلف توزیع شده است و این در حالی است که در ۵ ماهه اول سال ۹۲ مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۷۰۲/۱۷ ریال کارت هدیه، خرید و اعطاء شده است. آنچه در شرح عناوین کارت‌های هدیه سال ۹۲ مشهود است، اعطای ۰۰۰/۲۲۲/۶۲۲/۴ ریال به کسانی است که جهت امورات حقوقی از جمله پیش نویس قانون تأمین اجتماعی با سازمان همکاری نموده‌اند که اختصاص این مبلغ بابت این موضوع جای تعجب فراوان دارد.

همچنین، بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون ریال به ۱۴۰ نفر از پرسنل سازمان که در برگزاری جشن بزرگداشت شصتمین سالگرد تأسیس سازمان همکاری داشته‌اند اعطاء شده است، مبلغ سه میلیارد ریال کارت‌ هدیه و بن کارت نیز از محل مازاد کارانه بابت گرامیداشت شصتمین سالگرد تأمین اجتماعی اختصاص و اعطاء شده است. جالب است همه موارد فوق در بازده زمانی “پنجم لغایت چهاردهم مرداد ماه سال ۱۳۹۲” سند خورده است.

۲۷- مبلغ یک میلیارد و ۳۳۵ میلیون ریال کارت هدیه حسب اسناد ثبت شده مالی از بودجه در اختیار مدیر عامل سازمان به ۳۷ نفر از نمایندگان مجلس (با درج کد در اسناد و بدون ذکر مشخصات) در اردیبهشت ماه سالجاری سند خورده است. هیئت جهت تأیید سند مربوطه اعلام اسامی را از امور مالی سازمان درخواست و در پاسخ اعلام گردید هویت نمایندگان محترم فقط در اختیار آقای مرتضوی می‌باشد. در مذاکره حضوری با ایشان اعلام نمود به شرط عدم افشای هویت نمایندگان لیست مربوطه را تحویل رئیس هیئت می‌نماید که با پاسخ هیئت مبنی بر اینکه هیچ سندی در تحقیق و تفحص محرمانه نخواهد ماند، مواجه شد.

۲۸- بابت برگزاری شصتمین سالگرد سازمان تأمین اجتماعی هزینه‌های خاصی صورت پذیرفته که اهم آن به شرح ذیل است:

الف- مبلغ ۰۰۰/۵۰۰/۸۵۲ ریال اجاره سالن‌های مجموعه همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران “بابت هفت ساعت” از ساعت ۱۵ روز سه‌شنبه ۲۵ تیر سال ۹۲ لغایت ساعت ۲۲

ب- مبلغ ۱۳۲ میلیون ریال بابت ۶۰ دست پیراهن و کت و شلوار پرسنل حراست برگزاری جشن مذکور

ج- پرداخت مبلغ ۰۰۰/۲۵۰/۶۰۴ ریال بابت هزینه افطار و شام ۲۲۰۰ نفر در شب مذکور مذکور مسئول آن- آقای غلامرضا عباسی – به مجموع یک میلیاردو ششصد وبیست و شش میلیون ریال بابت کمک و هزینه های اردو پرداخت شده است.

کانون مذکور در سال ۹۰ نیز بابت برگزاری همایش آموزشی مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال وبرگزاری اردو در مشهد مقدس یکصد میلیون ریال دریافت داشته است. این حجم از کمک به یک کانون در سال‌های اخیر بی سابقه بوده و محل مداقه است.

۳۱- آقای ناصر ناظم مدیرعامل شرکت” ایران مجری” به همراه همسر خویش ” خانم فریبا علوی یزدی” جهت برگزاری ۳ برنامه ( مراسم افطاری سالن اجلاس سران، مراسم افطاری هتل هما و مراسم کلنگ زنی بیمارستان شهید لواسانی ) وبابت ساخت انیمیشن وبرخی خدمات صوتی و تصویری و پذیرایی مجموعاً مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۱۶۲/۱ ریال دریافت نموده اند که دلایل همکاری با ایشان برغم وجود مشاور حقوق بگیر در سازمان جهت اجرای برنامه‌ها” آقای هوشنگ بختیاری” و همچنین مبالغ قراردادهای منعقد شده،محل تامل جدی است.

۳۲- مبلغ پانصد میلیون ریال بن رفاه در قالب پاکت‌های دو میلیون ریالی به شرکت کنندگان در جشن مبعث ( سالن نگین غرب سازمان) از سوی آقای علی روح بخش مشاور اجرائی وقت سازمان اعطا شده است. حسب گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان این جشن به مناسبت آئین افتتاح جبه‌ی متحد کارگران ایران اسلامی این جشن در روز جمعه ۹۲٫۰۳٫۱۷برگزار شده و در این مراسم آقایان شیخ‌الاسلامی و خانم هما فلاح تفتی ( نامزدهای انتخابات شورای شهر در حوزه انتخابیه تهران) حاضر بودند.

۳۳- مبلغ چهارصد و پنجاه میلیون ریال وجه نقد به آقای ناصر برهانی، دبیر کل جبهه متحد کارگران ایران اسلامی، بابت فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغاتی و آموزشی پرداخت شده است جبهه مذکور فاقد ثبت، دفتر رسمی و حداقل‌های قانونی بوده و در ایام انتخابات تاسیس شده است این جبهه در انتخابات اخیر شورای شهر تهران با سر‌لیستی آقای شیخ الاسلامی در صحنه سیاسی کشور حاضر شده بود و پس از آن عملا تعطیل شده است همچنین آگهی تبلیغاتی این جبهه شامل لیست نامزد های مورد حمایت در کل صفحه سوم روزنامه خورشید در تاریخ‌‌های ۱۸ لغایت ۲۰ خرداد ماه ۹۲ منتشر شده است حسب بررسی اسناد دریافتی از روزنامه خورشید وجه آگهی به مبلغ ۷۲۰ میلیون ریال در اسناد مالی روزنامه مذکور مشاهده نگردید ضمنا روزنامه خورشید در روزهای ۲۱٫۲۲ خرداد نیز دو فقره آگهی تمام صفحه( صفحه سوم به‌صورت کامل رنگی) با عنوان کاندید‌ای‌های منتخب مهر‌پویان چاپ نموده که در این خصوص نیز هیچ سند دریافتی مشاهده نشد.

۳۴- بابت چاپ آگهی تشکر کانون‌های کارگری، پوستر سالگرد سازمان، آگهی جشن تامین اجتماعی و همچنین آگهی تقدیر از شصت چهره ماندگار به ترتیب ۸۲۰ میلیون ریال،۷۳۳ میلیون ریال، ۸۴۰۴ میلیون ریال به برخی مطبوعات پرداخت شده است.

۳۵- مبلغ ۹۶۰ میلیون ریال به آقای علی اکبر خباز‌‌ها بابت مساعدت به کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی پرداخت شده که حسب استعلام اخذ شده از خزانه دار کانون مذکور، مبلغ یاد شده تحویل این کانون نگردیده است.

۳۶-جهت پیش‌نویس لایحه قانون جامع و مشاوره و تهیه گزارش در امور شورای حفظ حقوق و اموال سازمان( ۴ نفر حقوق‌دان) مبالغ ذیل پرداخت شده است:

آقای دکتر حیدری فرد حقوق‌دان ۱۴۰۰۰۰۰۰۰ ریال خانم حسینی، وکیل دادگستری ۲۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال

آقای اصلانی، وکیل دادگستری ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال آقای علی حسینی، وکیل دادگستری۶۰۰۰۰۰۰۰ ریال

۳۷- در روزهای پایانی دولت دهم و نزدیک شدن به اتمام دوره مدیریت آقای مرتضوی، پرداخت‌هایی در قالب‌های مختلف و تحت عناوینی که هریک محل تامل جدی است به عده‌ای از مدیران پرداخت شده که بررسی برخی از این پرداخت‌ها موجب روشن شدن اذهان ملت شریف است.

الف: در تاریخ ۹۲٫۰۵٫۰۶ حسب درخواست آقای روح بخش، معاون اداری مالی سازمان از مدیر سازمان، مجوز پرداخت پاداش به دست اندر‌کاران تدوین بودجه سال۹۲ از محل کارانه صادر می شود که طی آن به ۶۲ نفر از کارکنان سازمان مجموعا مبلغ ۱۳۸۳ میلیون ریال پرداخت می شود که معاون اداری مالی وقت و سابق سازمان هر کدام ۷۰ میلیون ریال، معاونین در آمد و درمان هر کدام ۶۰ میلیون ریال، مدیران کل آموزش، مالی و درمان غیر مستقیم هر یک مبلغ ۴۰ میلیون ریال دریافته داشته‌اند.

ب: در تاریخ ۹۲٫۰۵٫۰۶ حسب گزارش آقای رخشنده‌ رو، معاون سابق اداری مالی و در خواست آقای روح بخش، معاون وقت اداری مالی و تایید مدیر عامل از محل کارانه در اختیار موافقت می شود ۷۳۳۰ میلیون ریال برای تقدیر از مدیران سازمان به مناسبت جشن شصت‌مین سالگرد و هفته تامین اجتماعی پرداخت شود که سهم هر یک از معاونین ۸۰ میلیون ریال، مدیران کل دفتر، مالی، امور مجلس و اداری هر یک ۶۰ میلیون ریال، مدیران کل ستادی و استانی و مشاورین تمام وقت هر یک ۳۰ میلیون ریال و معاونین مدیران هر یک ۲۰ میلیون ریال بوده است.

ج: در تاریخ ۹۲٫۰۵٫۱۰ به ۱۸ نفر از مدیران و کارکنان سازمان بابت تولید ویژه نامه عملکرد یکساله سازمان مجموعا مبلغ ۲۷۰ میلیون ریال از محل کارانه پرداخت می شود که در میان گیرندگان آقای سید عیسی حسینی ، معاون وقت امور مجلس مبلغ ۴۰ میلیون ریال بیشترین دریافت را داشته است.

د: در تاریخ ۹۲٫۰۵٫۱۲ مدیر عامل سازمان با پرداخت ۱۲۰۰ میلیون ریال از محله کارانه بابت تقدیر از اعضای ستاد بزرگداشت شصت‌مین سالگرد تامین سازمان موافقت می‌کند که به این ترتیب آقای علی روح بخش ۶۰ میلیون ریال، آقای بختیار ملکی مدیر کل دفتر مدیر عامل ۶۰ میلیون ریال ،‌آقای رضایی مدیرکل اداری و آقای ضابطی مدیرکل روابط عمومی ۴۰میلیون ریال، آقای دکتر عیسی حسینی معاون امور مجلس و آقای پیر داده خانی مدیر کل امور مالی هر کدام ۵۰میلیون ریال بیشترین دریافت را داشته‌اند.

ه.در تاریخ ۹۲٫۰۵٫۱۳ مطابق درخواست آقای روح بخش و موافقت مدیرعامل، مجوز تسویه ۲۴۱ میلیون ریال کارت هدیه اعطایی به ۱۰ نفر از محل غیر شمول یا کارانه صادرمی‌شودکه در میان گیرندگان نام معاون اداری مالی ۶۰میلیون ریال ( بابت مراسم کلنگ زنی بیمارستان لنگرود) معاون امور مجلس ۴۰ میلیون ریال و معاون درمان ۲۰ میلیون ریال وجود دارد.

و: در تاریخ ۹۲٫۰۵٫۱۵ مطابق درخواست آقای روح بخش و موافقت مدیرعامل، مجوز تسویه کارتهای هدیه به ۲۵ نفر از مدیران و کارکنان ( هر یک به مبلغ ۲۰میلیون ریال ) از محل کارانه صادر می‌شود. در میان گیرندگان نام معاون اداری مالی، معاون امور مجلس، مدیران دفتر مدیر عالم، امور مالی، امور اداری خدمات و رفاه و… وجود دارد.

ز: در تاریخ ۹۲٫۰۵٫۱۵ مجوز تسویه ۴۲ عدد سکه اعطایی به برخی مدیران و … صادر می‌شود که ۷سکه به آقای روح بخش ، ۳سکه به آقای ملکی، مدیرکل دفتر مدیر عامل، ۱۸ سکه به اعضاء هیات امناء سازمان سند خورده است.

ح: در تاریخ ۹۲٫۰۵٫۱۴ مجوز تقدیر از برخی از مدیران به مناسبت عید سعید فطر!! از سوی مدیرعامل صادرمی‌شود که به هریک از معاونین سازمان و مدیر کل دفتر مدیر عامل هر کدام ۲سکه و به مدیران ستادی هر یک ۱ سکه تمام بهار آزادی اعطاء می‌شود.

ط: در تاریخ ۹۲٫۰۵٫۲۳حسب درخواست آقای دکتر ادیب نیا، معاون وقت درمان سازمان و موافقت آقای روح بخش از محل یک درصد پرکیس سهم معاونت درمان مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال دراختیار آقای روح بخش قرار می‌گیرد.

در رسید گیرندگان دو فقره دریافت ۵۰ و ۳۰ میلیون ریال) از سوی آقای روح بخش و ۵۰ میلیون ریال به آقای پور حسینی تفت،‌ مدیر کل دفتر راهبری سیستم‌ها و مدیرکل امور مجلس وجود دارد. آقای محمدحسین دهقانی اشکذری، از پرسنل دفتر مدیرعامل نیز ۴۰ میلیون ریال دریافت داشته است.

ی: در تاریخ ۹۲٫۰۶٫۱۲ مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال در قالب کارت هدیه به دست اندرکاران دفتر راهبری سیستم‌ها و پروژه ICT پرداخت می‌شود که از میان ۶۵ نفر گیرنده مبلغ، نام آقای پور حسینی تفت مدیرکل مربوطه ۴۰ میلیون ریال، آقای پیر داده خانی مدیر کل امور مالی ۱۰ میلیون ریال، آقای بختیار ملکی مدیر کل دفتر مدیر عامل ۱۰ میلیون ریال دیده می‌شود!!!

گزارش تحقیق و تفحص گروه اعزامی به معاونت فنی و درآمد سازمان:

از تصویب قانون تامین اجتماعی( تیرماه ۱۳۵۴) که حاصل تجربه به دست آمده از اجرای قوانینی بیمه‌های اجتماعی کارگران مصوب سالهای ۱۳۳۱-۱۱۳۴و ۱۳۴۹ و الهام گرفتن از قوانین کشور‌های غربی است ، حدود ۳۸ سال می گذرد، با توجه به دگرگونی شرایط، هیچ قانونی نمی‌تواند جاودانه بماند و بی نیاز از اصلاح و بازنگری باشد.

وانگهی، تازگی مفاهیم حقوق تامین اجتماعی در نظام حقوقی کشورمان و عدم وجود رویه قضایی غنی و تثبیت شده و نقص، اجمال، تناقض و سکوت قانون تامین اجتماعی، عملاً د ر مواردی اجرای آن قانون را با دشواری مواجه ساخته است.

از این رو، ضروری است با بهره گرفتن از تجارب به دست آمده از اجرای قانون یادشده در ۴ دهه اخیر و شرایط جدید حاکم بر نظام تامین اجتماعی کشور، قانون مذکور مورد بررسی جدی قرارگیرد و نقاط قوت و ضعف آن مشخص شود.

در اجرای قانون تامین اجتماعی و به منظور اجراء و تعمیم و گسترش انواع بیمه‌های اجتماعی و استقرار نظام هماهنگ و متناسب با برنامه های تامین اجتماعی ، سازمان تامین اجتماعی تشکیل گردیده است.

قانون ساختار نظام جامع رفاه نو تامین اجتماعی در اردیبشهت ماه ۱۳۸۳ به تصویب رسیده است به موجب تبصره ( ۲) ماده (۱۲) این قانون، با توجه به ماهیت بیمه‌ای کلیه عناوین تشکیلاتی و سازمانی نهادهای فعال در قلمرو بیمه های اجتماعی و درمانی به صندوق تغییر نام یافته است .
از این رو تاریخ تاکنون در بسیاری از قوانین نام این ساختار (سازمان) و در بسیاری دیگر صندوق ذکر شده است.

درحال حاضر به درستی معلوم نیست که این ساختار، هویت صندوق دارد یا سازمان ! در برون رفت از این مشکل طرحی توسط نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تقدیم مجلس محترم شده که در حال طی مراحل قانونی است.//۲۹

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای خبر