مصوبه امروز کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز برای حمایت از نشریات و سایتهای خبری استان

کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز بررسی مشکلات مطبوعات و خبرگزاری‌های محلی تبریز و راهکارهای حمایت قانونی از آنها را در جلسه اخیر در دستور کار خود قرار داد.   به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس ،در این جلسه که نمایندگان سه تشکل مطبوعاتی استان یعنی خانه مطبوعات، انجمن مدیران مسئول و انجمن […]

کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز بررسی مشکلات مطبوعات و خبرگزاری‌های محلی تبریز و راهکارهای حمایت قانونی از آنها را در جلسه اخیر در دستور کار خود قرار داد.

 

به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس ،در این جلسه که نمایندگان سه تشکل مطبوعاتی استان یعنی خانه مطبوعات، انجمن مدیران مسئول و انجمن روزنامه‌نگاران استان نیز حضور داشتند پیشنهادات کمیته کارشناسی در قالب ۱۷ راهکار مطرح شد که در نهایت به تصویب قاطع اعضای این کمیسیون رسید.

اکرم حضرتی رئیس کمیسیون فرهنگی، آموزشی، ورزشی و اجتماعی شورا، در ابتدا با اشاره به جایگاه ارزشمند رسانه‌های گروهی در توسعه جوامع، توسعه مطبوعات را مهمترین شاخصه توسعه هر کشور دانست و رفع موانع انتشار آنها را گام مهمی برای استقرار مردم‌سالاری دینی، صیانت از حقوق شهروندی و بازوی مدیریت اجرایی شهری توصیف کرد.
در ادامه مصوبات کمیته کارشناسی به بحث گذاشته شد. شیاری، تقبل بخشی از هزینه‌های چاپ و نشر نشریات فعال و حبیب شیری‌آذر کمک مدیریت شهری به تامین دفاتر نشریات را از جمله مهم‌ترین راهکارهای حمایتی شورای شهر توصیف کردند.
جعفری و سعید حاجی‌زاده دو عضو دیگر کمیسیون نیز پیشنهاد دادند تا هرگونه حمایت قانونمند از مطبوعات، خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری دارای مجوز تبریز را هم شامل شود.
اصغر عابدزاده با بیان اینکه کار فرهنگی مختصات و ویژگی‌های خاص خود را دارد شفاف بودن نحوه حمایت و قانونی بودن آن را خواستار شد و افزود: حمایت‌های مدیریت شهری تنها نباید به موضوع دفاتر و هزینه‌های انتشار محدود شود بلکه رسانه‌ها نیز باید در محتوا و قالب خود بیش از پیش دقت به خرج داده و باعث تقویت اعتماد عمومی، جلب مشارکت شهروندان شوند.
در خاتمه، پس از تصویب پیشنهادات کمیته کارشناسی، این طرح برای بررسی نهایی به شهرداری تبریز ارسال شد تا بعد از بررسی راهکارهای حمایتی در صحن علنی شورای شهر به رای گذاشته شود.
بحث نظام‌مند کردن نحوه توزیع آگهی‌های شهرداری، تامین بخشی از هزینه‌های چاپ نشریات شهر تبریز و کمک به توزیع مناسب مطبوعات در مناطق مختلف شهر، ناوگان‌های حمل و نقل عمومی، ارتقای فرهنگ روزنامه‌خوانی در بین شهروندان از طریق ایجاد ایستگاه‌های روزنامه‌خوانی و نامگذاری خیابانی به نام خبرنگار در تبریز که سال‌هاست مسکوت مانده از جمله مهم‌ترین موارد مطرح شده در طرح پیشنهادی کمیسیون فرهنگی، آموزشی، ورزشی و اجتماعی شورای اسلامی شهر است.

انتهای خبر