دادستان پرونده فساد مالی ترکیه و ۴۰۰ افسر پلیس برکنار شدند

رسانه های ترکیه از برکناری ۴۰۰ افسر پلیس شهر استانبول خبر دادند. به گزارش اعتدال پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ˈتودی زمانˈ منتسب به جماعت نور در ترکیه، نوشت:منابع آگاه اعلام کردند که پس از آغاز تحقیقات در باره پرونده فساد مالی در این کشور تاکنون ۴۰۰ نفر از افسران پلیس شعبات مختلف شهر […]

رسانه های ترکیه از برکناری ۴۰۰ افسر پلیس شهر استانبول خبر دادند.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ˈتودی زمانˈ منتسب به جماعت نور در ترکیه، نوشت:منابع آگاه اعلام کردند که پس از آغاز تحقیقات در باره پرونده فساد مالی در این کشور تاکنون ۴۰۰ نفر از افسران پلیس شعبات مختلف شهر استانبول عزل و یا به قسمت های دیگر منتقل شده اند.

به نوشته این پایگاه خبری، افزون بر آن ۱۵ نفر از رؤسای پلیس شهر آنتالیا و دو تن از فرماندهان این نیرو در آنکارا پایتخت ترکیه نیز به شعب دیگری منتقل شده اند.

این پایگاه خبری منتسب به جماعت نور به رهبری ˈفتح الله گولنˈ در ترکیه شمار افسرانی که در دو هفته گذشته از سمت های خود عزل و یا به شعبات دیگری منتقل شده اند، را ۵۰۰ نفر اعلام کرد.

رسانه های جمعی ترکیه در آغاز بروز تنش سیاسی در پی رسوایی مالی در این کشور پیش از این عنوان کرده بودند که مسؤولان دولتی ترکیه، بیش از یکصد نفر مدیران شهربانی استانبول را برکنار کرده اند.

برکناری این افراد در پی بازداشت بیش از ۵۰ نفر از بازرگانان و مقامات دولتی همچنین فرزندان سه وزیر سابق دولت ˈرجب طیب اردوغانˈ به اتهام دست داشتن در فساد اقتصادی صورت گرفت.

  دادستان پرونده فساد مالی ترکیه برکنار شد

 معمر آککاش، یکی از دادستان های ترکیه که اعلام کرده بود اعمال فشار پلیس بر نظام قضایی این کشور مانع از مرحله جدید تحقیقات درباره فساد مالی گسترده در این کشور شده، از کار برکنار شد.

این دادستان دو روز پیش دستور بازداشت حدود ۳۰ نفر دیگر از جمله شماری از نمایندگان مجلس و بازرگانان نزدیک به دولت را در چارچوب تحقیقات مربوط به فساد مالی که به وجهه دولت این کشور آسیب وارد کرده است ، صادر کرد.

این دادستان ترک گفت: با وجود نشستی که با مقام های پلیس استانبول برای ادامه تحقیقات داشتیم مسئولان شهربانی مانع از ادامه کار شدند.

به گزارش سرویس بین الملل شبکه ایران، برکناری این دادستان امروز جمعه در صدر اخبار رسانه های ترکیه قرار گرفت .

“حسن حامی یلدریم” ، نماینده حزب حاکم عدالت و توسعه در مجلس ترکیه نیز از دولت به دلیل اعمال فشار به نیروی قضایی انتقاد کرد.

تنش سیاسی در ترکیه با دستگیری فرزندان سه نفر از وزرای کابینه دولت به اتهام فساد مالی و استعفای این ۳ وزیر تشدید شد و رجب طیب اردوغان نخست وزیر این کشور را به ترمیم گسترده کابینه وادار کرد.

منبع: ایرنا

انتهای خبر