دستگیری سوپر میلیادر ایران/ دلیل بازداشت بابک زنجانی از زبان اژه‌ای/ نظر دستیار رئیس جمهور درباره بازداشت زنجانی

دادستان کل کشور از بازداشت بابک زنجانی خبر داد. به گزارش اعتدال پرس، محسنی‌اژه‌ای دادستان کل کشور اظهار داشت: بابک زنجانی عصر امروز بازداشت شد. دادستان کل کشور گفت:‌ اتهام بابک زنجانی مالی است و براساس قانون از بیان جزئیات اتهام وی معذور هستم. حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره بازداشت بابک زنجانی اظهار داشت: زنجانی […]

دادستان کل کشور از بازداشت بابک زنجانی خبر داد.

به گزارش اعتدال پرس، محسنی‌اژه‌ای دادستان کل کشور اظهار داشت: بابک زنجانی عصر امروز بازداشت شد.

دادستان کل کشور گفت:‌ اتهام بابک زنجانی مالی است و براساس قانون از بیان جزئیات اتهام وی معذور هستم.

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره بازداشت بابک زنجانی اظهار داشت: زنجانی پس از تحقیقات بازرسی کل کشور بعدازظهر امروز به لحاظ اینکه از کشور فرار نکند بازداشت و در اختیار بازپرس است.

وی درباره اتهامات بابک زنجانی افزود: اتهام وی مالی است و از بیان جزئیات آن براساس قانون معذور هستم.

وزیر اسبق اطلاعات با اشاره به دستگیری بابک زنجانی گفت: وظیفه قوه قضاییه برخورد با مجرم بوده و اقدام دیرقوه قضاییه شاید به خاطر این بوده که می خواستند با کمک خودش اموال را بازگردانند.

حجت الاسلام علی یونسی دستیار رییس جمهور و وزیر اسبق اطلاعات در حاشیه مراسم ختم مادر محمدجواد ظریف در پاسخ به سوالی درباره بر دستگیری بابک زنجانی بدهکار نفتی توسط قوه قضاییه گفت: وظیفه قوه قضاییه برخورد با مجرم است.

وی در خصوص این که برخی معتقدند قوه قضاییه دیر اقدام کرده است گفت: شاید به خاطر ملاحظاتی بوده است که می خواستند با کمک خودش (بابک زنجانی) بتوانند اموال را بازگرداند. وی افزود: ملاحظات این چنینی خوب است چرا که در زمان دستگیری چنین اشخاصی چیزی دستگیر نمی شود ولی با ملاحظه می توانند اموال را برگردانند.

چندی پیش نیز ۱۲ تن از نمایندگان مجلس در نامه‌ای سرگشاده خطاب به روسای قوای سه‌گانه خواستار برخورد با بابک زنجانی شده بودند.

در بخشی از نامه نمایندگان مجلس که خواستار برخورد جدی با مفاسد اقتصادی شده بودند، آمده بود: «یک مصداق که این روزها رنج مردم شریف را دوچندان کرده، بابک زنجانی است؛ بابک زنجانی ۴۳ ساله که راست و دروغ، آغاز کار خود را به یکی از مقامات جمهوری اسلامی که به رحمت خدا پیوسته است، منتسب می کند، امروز به عنوان ثروتمندی همه فن حریف در صحنه های مختلف در جولان است و با تکبر و تبختر همه چیز را «خریدنی» نشان می دهد… بر اساس اطلاعات موثق موجود، دلایل کافی برای تعقیب این فرد به اتهام فساد و افساد در دست است، چرا شما مسوولان محترم سه قوه که به امر رهبری خبیر در این مبارزه مسوولیت دارید، تحرکِ درخور به خرج نمی دهید؟ تعلل در برخورد با جرثومه های فساد به شیوع ببشتر آن منجر می شود.»

دو روز پیش نیز رییس جمهوری در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول خود برای مبارزه با مفاسد اقتصادی ماموریت ویژه داد.

در بخشی از دستور روحانی به جهانگیری نیز آمده بود: «…به‌ویژه ضروری است موارد سوء‌ استفاده از شرایط تحریم مورد رسیدگی قرار گیرد و برای حراست از حقوق مردم و بیت‌المال اقدام فوری صورت پذیرد و گزارش مربوطه ظرف یک ماه به این‌جانب ارائه گردد.»

بابک زنجانی که نام او اولین بار در مجلس از سوی رییس دولت پیشین با عنوان ب-ز مطرح شد در رابطه با فروش نفت از سوی زنگنه وزیر نفت به عدم پرداخت ۲٫۸ میلیارد دلار متهم شد.

پس از آن نیز در رابطه با پرونده فساد مالی تامین اجتماعی به همراه سعید مرتضوی متهم پرونده کهریزک و سرپرست وقت سازمان مورد اتهام قرار گرفت. نام او همچنین در پرونده فساد مالی ترکیه مطرح شد.

رضا ضراب متهم اصلی در فساد مالی ترکیه در پی بازجویی‌ها از بابک زنجانی به عنوان رییس خود یاد کرده بود، موضوعی که بلافاصله در صفحه فیس بوک منتسب به بابک زنجانی تکذیب شد.

بابک زنجانی به گفته خودش دارای بیش از ۷۰ شرکت از جمله شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم، “اولین بانک سرمایه‌گذاری اسلامی” ( First Islamic Investment Bank) در مالزی، سهامدار شرکت هواپیمایی انور ترکیه، مؤسسه مالی اعتباری در امارات و بانک ارزش تاجیکستان است.

او همچنین شرکت‌هایی در دوبی، ترکیه و تاجیکستان دارد. زنجانی در مصاحبه‌ای گفته است که او ۶۴ شرکت داخلی و خارجی دارد و “هم‌اکنون در ایران و دیگر کشورهای دنیا با ۱۷ هزار نفر پرسنل مشغول ارائه تجارت و خدمات هستیم.”

انتهای خبر