تاریخ و مبالغ‌ ۸ نوبت پرداخت ۴.۲ میلیارد دلار درآمد بلوکه‌ شده ایران در آمریکا

یکی از مقامات ارشد آمریکا اعلام کرد ایران اولین قسط ۵۵۰ میلیون دلار از ۴.۲ میلیارد دلار بودجه بلوکه‌ شده‌اش در خارج از ایران را اول فوریه دریافت می‌کند. به گزارش اعتدال پرس به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از مقامات ارشد آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که ایران در اولین قسط ۵۵۰ میلیون دلار از […]

یکی از مقامات ارشد آمریکا اعلام کرد ایران اولین قسط ۵۵۰ میلیون دلار از ۴.۲ میلیارد دلار بودجه بلوکه‌ شده‌اش در خارج از ایران را اول فوریه دریافت می‌کند.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از مقامات ارشد آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که ایران در اولین قسط ۵۵۰ میلیون دلار از مجموع ۴٫۲ میلیارد دلار بودجه بلوکه شده‌اش در خارج از ایران را اول فوریه دریافت می‌کند.

طبق این گزارش، طبق توافق هسته‌ای ۲۴ نوامبر، کشورهای ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) توافق کردند که ایران اجازه داشته باشد به ۴٫۲ میلیارد دلار از درآمدهای بلوکه شده‌اش در خارج از کشورش در صورتی دسترسی داشته باشد که به توافق اولیه با این گروه پایبند باشد.

طبق توافق ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ ایران و ۱+۵ در ژنو، ایران در قبال کاهش فعالیت‌های هسته‌ای اش، از کاهش برخی از تحریم‌ها بهره‌مند می‌شود.

یکی از مقامات آمریکایی که خواست نامش فاش نشود اعلام کرد، برخی از پرداختی‌ها زمانی محتمل می‌شود که ایران ذخایر اورانیوم با درصد غنای ۲۰ خود را به اورانیوم کاهش دهد و اورانیوم با درصد غنای بیش از ۵ درصد نداشته باشد.

وی اعلام کرد که پرداخت مبلغ ۴٫۲ میلیارد دلار به ایران به این صورت است:

اولین ۵۵۰ میلیون دلار در تاریخ ۱۲ بهمن (احتمالا ۱۴ بهمن به دلیل تعطیلی این روز) – ۴۵۰ میلیون دلار در ۱۰ اسفند – ۵۵۰ میلیون دلار در ۱۶ اسفند – ۵۵۰ میلیون دلار در ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ – ۴۵۰ میلیون دلار در ۲۶ فروردین – ۵۵۰ میلیون دلار در ۲۴ اردیبهشت – ۵۵۰ میلیون دلار در ۲۷ خرداد – ۵۵۰ میلیون دلار در ۲۹ تیر (احتمال پرداخت در روز ۳۰ تیر به دلیلی تعطیلی این روز در کشورهای غربی)

روز گذشته سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در نشستی خبری ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) را تاریخ اجرای گام اول توافق ژنو ذکر کرد و گفت که ۶ کشور و ایران با راه‌حل‌های پیشنهادی برای اختلافات باقیمانده موافقت کردند.

در همین راستا باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا نیز با صدور بیانیه‌ای از توافق برای اجرای طرح اقدام مشترک استقبال کرده و از نمایندگان کنگره این کشور خواسته است از تصویب تحریم‌های تازه دست بردارند.

انتهای خبر