بازگشت به نقطه صفر بعد از فرصت سوزی چند ساله/ رییس سازمان محیط زیست با انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه مخالفت کرد

در حالیکه بعد از چندین سال بلاتکلیفی و فرصت سوزی در نجات دریاچه ارومیه از فاجعه خشک شدن، در اواخر دولت قبل طرح نجات دریاچه از طریق انتقال آب ارس تصویب و به مرحله اجرا درآمد و درحالیکه وزیر نیرو دولت فعلی نیز بر اجرای این طرح تاکید کرده بود، ولی گویا ابتکار دولت با […]

در حالیکه بعد از چندین سال بلاتکلیفی و فرصت سوزی در نجات دریاچه ارومیه از فاجعه خشک شدن، در اواخر دولت قبل طرح نجات دریاچه از طریق انتقال آب ارس تصویب و به مرحله اجرا درآمد و درحالیکه وزیر نیرو دولت فعلی نیز بر اجرای این طرح تاکید کرده بود، ولی گویا ابتکار دولت با اعلام مخالفت صریح خود با این طرح دوباره همه تلاش ها را به نقطه صفر بازگرداند.

به گزارش اعتدال پرس، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست  روز پنجشنبه در جلسه کارگروه نجات این دریاچه در تبریز گفت: به دلیل نبود ارزیابی های لازم و کافی این سازمان با انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه مخالف است.

معصومه ابتکار با بیان اینکه به همین علت تاکنون سازمان محیط زیست با طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه موافقت نکرده است، اظهار کرد: این طرح نیازمند ارزیابی های زیست محیطی است که تاکنون در این زمینه مطالعاتی صورت نگرفته است.

وی گفت: بر همین اساس طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه به هیچ عنوان مورد تایید سازمان حفاظت از محیط زیست نیست.

ابتکار انتقال آب مجازی به حوضه دریاچه ارومیه را مناسب ندانست و افزود: این طرح علاوه بر اینکه دستاوردهای اقتصادی ندارد به بخش کشاورزی منطقه نیز زیان رسان خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه روش های قبلی برای نجات دریاچه ارومیه باید تغییر کند، گفت: برای حوضه آبریز این دریاچه باید ارزیابی های راهبردی جدید و جامع تعریف و تدوین شود چرا که بدون بازنگری و بررسی های عمیق کارشناسی در زمینه مداخلات حوضه آبریز هر طرحی با شکست مواجه خواهد شد.

ابتکار نجات و احیای دریاچه ارومیه را یکی از اولویت های مهم و اصلی دولت تدبیر و امید و سازمان محیط زیست عنوان کرد و گفت: در این رابطه تا حدود زیادی هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و مهمتر از آنها مشارکت دادن مردم برای نجات دریاچه در حال انجام است که نقش کلیدی در این راه ایفا خواهند کرد.

وی اصلاح الگوی کشت در اراضی حوضه دریاچه ارومیه را یکی از راه کارهای مناسب برای نجات دریاچه بیان کرد و گفت: باید طرح های مناسب در این زمینه از سوی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی به زودی به مورد اجرا گذاشته شوند.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با اشاره به انجام مطالعات مربوط به احیای دریاچه ارومیه، اظهار کرد: از دو دهه قبل مطالعاتی در این زمینه در سازمان انجام و از سال ۷۸ تا ۷۹ این مجموعه به طور عملی وارد عرصه شد که در آن زمان اخطارهای لازم در خصوص تهدید زیست محیطی دریاچه داده شد.

ابتکار اضافه کرد: سازمان محیط زیست جایگاه عالی نظارتی دارد که در پارک ملی دریاچه ارومیه به این رسالت خود با دقت عمل کرده و موضوع احیای آن را با جدیت دنبال می کند.

به گزارش ایرنا، مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با ارایه گزارشی از وضعیت کنونی دریاچه ارومیه، گفت: به دلیل کاهش حدود ۷۰ درصدی آب این دریاچه ۵۵۰ گونه گیاهی و ۳۱۵ گونه جانوری در این حوضه در خطر انقراض قرار دارند که شاخص ترین آنها آرتیمیاست.

حمید قاسمی افزود: بر اساس پهنه بندی ریسک دریاچه ارومیه هم اکنون بیش از ۱۴ درصد آن بحرانی، ۱۳.۸ درصد آن نیمه بحرانی و ۱۶.۴ درصد آن کم بحرانی است.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست پنجشنبه برای بررسی مسایل و مشکلات زیست محیطی استان آذربایجان شرقی به تبریز آمد.

انتهای خبر