اعلام جدایی رسمی کریمه از اوکراین

نخست‌وزیر جدید شبه جزیره کریمه اظهار داشت که این منطقه کنترل همه نیروهای ارتش و ساختمان‌های دولتی حاضر در آن را بر عهده دارد و رسما جدایی این منطقه از اوکراین را اعلام کرد. به گزارش  اعتدال پرس به نقل از روزنامه گلوب اند میل ،نخست‌وزیر جدید شبه جزیره کریمه اظهار داشت که این منطقه کنترل […]

نخست‌وزیر جدید شبه جزیره کریمه اظهار داشت که این منطقه کنترل همه نیروهای ارتش و ساختمان‌های دولتی حاضر در آن را بر عهده دارد و رسما جدایی این منطقه از اوکراین را اعلام کرد.

به گزارش  اعتدال پرس به نقل از روزنامه گلوب اند میل ،نخست‌وزیر جدید شبه جزیره کریمه اظهار داشت که این منطقه کنترل همه نیروهای ارتش و ساختمان‌های دولتی حاضر در آن را بر عهده دارد و رسما جدایی این منطقه از اوکراین را اعلام کرد.

سرگئی آکسنوف، نخست‌وزیر جدید شبه جزیره کریمه در یک کنفرانس خبری گفت: “دولت جدید اوکراین غیرقانونی و دیوانه است.” وی چند روز پیش به عنوان نخست‌وزیر جدید کریمه معرفی شد.

وی اظهار داشت: ما به دولت کی‌یف اعتماد نداریم و از فدراسیون روسیه می‌خواهیم به ما درخصوص وضعیت کریمه کمک کند.

نخست‌وزیر جدید شبه جزیره کریمه افزود: ما اکنون کنترل هر چیز و هر فعالیتی را در منطقه در دست داریم.

آکسنوف از همه نیروهای ارتش اوکراین در منطقه کریمه خواست تا سلاح‌های خود را زمین گذاشته و پایگاه‌های خود را ترک کنند.

وی گفت: کریمه قصد دارد ارتش متعلق به خود را تشکیل دهد و از همه سربازان اوکراینی خواست به این ارتش جدید پیوسته و به آنها وعده حقوقی بیشتر از حقوق سابق را داد.

نخست‌وزیر جدید شبه جزیره کریمه گفت، اگر آنها به این ارتش جدید ملحق نشوند، با اقدام قضایی روبرو خواهند شد.

آکسنوف تاکید کرد: ما کنترل همه نیروهای نظامی در اوکراین را به دست می‌گیریم.

نخست‌وزیر جدید کریمه خاطرنشان ساخت که وضعیت اقتصادی در این منطقه با ثبات بوده و همه کارکنان دولت،‌ حقوق‌ها و مزایای اجتماعی خود را دریافت کرده‌اند.

با این وجود وی اشاره نکرد که بودجه‌ای که برای حمایت از دولت این منطقه استفاده می‌شود، از کجا آمده است.

وی در پاسخ به سؤالی درخصوص مشروعیت جایگاهش، گفت که نمایندگان پارلمان کریمه با رای خود، وی را نخست‌وزیر کرده‌اند. وی گفت که دولت کی‌اف هم تقریبا به همین روش به قدرت رسید.

آکسنوف سابق بر این رئیس پارلمان کریمه بوده و رهبری یک حزب حامی روسیه در این منطقه را بر عهده دارد.

نخست‌وزیر جدید شبه جزیره کریمه اظهار داشت: دولت جدید کریمه از حقوق اقلیت تاتارهای این منطقه نیز حمایت خواهد کرد.

تاتارها یکی از اقلیت‌های ترک تبار کریمه هستند که عمدتا مسلمان بوده و مخالف کنترل روسیه بر خود هستند.

آکسنوف همچنین گفت که معتقد است ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور مخلوع اوکراین همچنان رئیس‌جمهور قانونی اوکراین است اما با وی تاکنون گفت‌وگو نداشته است.

یانوکوویچ چند روز پیش پس از خلع شدن از قدرت، توسط پارلمان اوکراین، این کشور را ترک کرد.

آکسنوف همچنین گفت که تاکنون با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز گفت‌وگو نکرده اما امیدوار است این اتفاق به زودی بیفتد.

پارلمان کریمه قصد دارد در ماه مارس یک همه‌پرسی در خصوص جدایی این منطقه از اوکراین برگزار کند.

آکسنوف در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آیا کریمه اکنون یک کشور جدا از اوکراین است گفت که این مسئله از سوی همه‌پرسی مشخص خواهد شد.

وی همچنین در پیامی به کانادا و کشورهای غربی، گفت: ما از شما برای آمدن به کریمه استقبال می‌کنیم. به اینجا بیایید و خیالتان راحت باشد.

انتهای خبر