تاملی برسخنان وزیر کشور”ممنوعیت استخدام در آینده”

وزیر کشور در سفر به زادگاه خود و شهر شیروان از توابع استان خراسان شمالی با بیان اینکه باید روحیه تولید در جامعه حاکم شده و فرهنگ پشت میز نشینی به‌کل فراموش شود، گفته است: “امکان استخدام نیرو تا ۷ یا ۸ سال آینده در دستگاه‌های دولتی وجود ندارد”! وی استخدام های بی رویه در […]

وزیر کشور در سفر به زادگاه خود و شهر شیروان از توابع استان خراسان شمالی با بیان اینکه باید روحیه تولید در جامعه حاکم شده و فرهنگ پشت میز نشینی به‌کل فراموش شود، گفته است: “امکان استخدام نیرو تا ۷ یا ۸ سال آینده در دستگاه‌های دولتی وجود ندارد”! وی استخدام های بی رویه در دولت گذشته را عامل این تصمیم خوانده است.

به گزارش تسنیم، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه بررسی مشکلات مردم شیروان، اظهار کرد: متأسفانه در فرهنگ ما اشتغال بسیار بد جا افتاده و اکثر جوانان و خانواده‌ها علاقه زیادی به شغل‌های دولتی و استخدام در دستگاه‌های دولتی دارند که این موضوع باید تغییر کند.

وزیر کشور با بیان اینکه “باید روحیه تولید در جامعه حاکم شود و فرهنگ پشت میز نشینی را به‌کل فراموش کنیم” افزوده است: به‌دلیل زیاده‌روی دولت گذشته در استخدامی‌ها و استخدام افراد خارج از چارچوب و برنامه تا ۷ یا ۸ سال آینده امکان جذب نیروی جدید در دستگاه‌های دولتی وجود ندارد.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه بهترین راه برای افزایش درآمد رجوع به کارهای تولیدی است، گفت: با این شرایط مردم و مسئولان باید تلاش کنند تا به‌سمت تولیدی‌های کوچک بروند و در هر محله و هر خانه یک کارگاه تولیدی ایجاد کنند.وزیر کشور تصریح کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم دولت به‌سمت ثبات در قیمت‌ها رفته ‌و همان‌طور که مردم خود شاهد هستند دیگر شاهد تورم ۱۳٫۵درصدی که سال گذشته در این روزها شاهد آن بودیم، نیستیم.وی اظهار کرد: دولت به فکر سرمایه‌گذار و جذب سرمایه‌گذاری است و امید دارد با برنامه‌ریزی مدونی که در حال انجام آن است بتواند حجم اشتغال را در کشور بالا ببرد.

bonbast

تاملی برسخنان وزیر کشور””ممنوعیت استخدام در آینده””

آنچه که به نقل از وزیرمحترم کشور دائر بر عدم استخدم در دوایر و ارگان های دولتی تا ۸سال آینده، نقل شده را اگر حقیقتا یک تصمیم و موضع رسمی دولتی بدانیم، باید درخصوص “تدبیر” دولتیان و “امید”ی که مردم به کابینه “تدبیر و امید” بسته اند، حقیقتا تشکیک نمود! مگر می شود به مدت ۸ سال درکشور هیچ استخدامی در دستگاههای دولتی صورت نگیرد؟! پس تکلیف نسلی که در این میان سوخته خواهد شد…مگر فارغ التحصیلان دکترا و حتی کارشناسی ارشد و کارشناسی رشته های علوم انسانی، هنر و … چه تخصصی برای امر تولید می توانند داشته باشند که باید “فرهنگ اشتغال” را برایشان مجددا تعریف نمود؟! اینان و صدها نخبه که ممکن است مثلا در رشته های الهیات و ادبیات و فلسفه و پژوهشگری و تاریخ و جغرافیا و … دهها تألیف نیز داشته باشند، پس از قریب به ۲۵ سال تحصیل و سی و چندسال عمر، چه کارگاه تولیدی می توانند در محله و خانه خود ایجاد کنند؟!

و باز این سوال مطرح می گردد که مگر جناب وزیر از شرایط کشور خبر ندارد که خواهان گسیل تحصیلکردگان و بلکه کلیه افراد جویای کار به سمت تولیدی های کوچک! است؟ آیا ایشان از وضعیت درآمدی خانوارهای ایرانی خبر ندارد که می خواهد آنها را به سرمایه گذار! تبدیل کند؟ آیا به این سوال فکر کرده است که دو سوم خانوارها(و خصوصا خود جوانان جویای کار) قرار است با کدام سرمایه، اقدام به راه اندازی کار تولیدی در محله و خانه خود نمایند؟ و این چه کار تولیدی است که با حقوق کارگری و کارمندی، می تواند راه اندازی شود(امیدوارم جواب جناب وزیر مثل ماجرای ارجاع رییس جمهور سابق به بقال سر کوچه شان نباشد!).

از همه اینها گذشته، مگر دولت گذشته، در چنددرصد از ارگان ها و مشاغل دولتی، استخدام انجام داده است؟ که جناب آقای رحمانی از اشباع دستگاههای دولتی سخن می گوید؟! و با فرض صحبت وزیر محترم کشور، تکلیف هزاران پست خالی موجود و بلکه تکلیف دهها هزار شغلی که شاغلان آنها در این ۸ سال بازنشست می شوند چه می شود؟! آیا مصادر مهم دولتی در بیمارستان ها و آتش نشانی و بسیاری از ارگان های حیاتی خدماتی و آموزشی و … قرار است خالی بمانند؟ (که در این صورت خدای ناخواسته فاتحه کشور خوانده است) و اگر جواب منفی است پس چه راهکاری دارند؟

نکند ایشان هم مانند بسیاری از استخدام های دولت گذشته، نوع خاص و ویژه ای از استخدام را استثنائا مد نظر دارند که شامل قاطبه مردم نمی شود؟! علی ایحال، دراینباره سخن بسیار است و آنچه که خبرگزاری تسنیم نقل کرده، بیشتر به دروغ سیزده شبیه است تا یک خبر واقعی و عملیاتی. یک احتمال دیگر هم وجود دارد که وزیر محترم کشور، ناظر به استخدام های گسترده آخر دولت احمدی نژاد در نهاد ریاست جمهوری، مرادشان از استخدام در دولت، آن استخدام ها باشد و نه استخدام در دستگاه های مختلف دولتی! و بالاخره باید یادآور شود که برخلاف آنچه جناب آقای وزیر گفته اند، در دولت تدبیر، هرگز تصمیمات نامعقول اخذ نشده و عقلای این دولت هرگز اجازه نخواهند داد که امید از این کشور رخت بربندد.

جواد شاکرصدقیانی.ندای سلماس

انتهای خبر