سخنگوی شورای کلانشهر تبریزخبر داد: واگن‌های مترو وارد تبریز‌ شد/ نحوه و زمان راه اندازی متروی تبریز

سخنگوی شورای کلانشهر تبریز گفت: سه دستگاه از واگن‌های قطار شهری تبریز وارد این شهر شده و ‌دو دستگاه نیز در حال طی مسیر برای ورود به تبریز است‌.  به گزارش اعتدال پرس، سعید حاجی‌زاده امروز در گفت‌وگویی زمان ورود دستگاه‌های در راه را سه یا چهار روز‌ آینده اعلام کرد و ‌افزود: با ورود […]

سخنگوی شورای کلانشهر تبریز گفت: سه دستگاه از واگن‌های قطار شهری تبریز وارد این شهر شده و ‌دو دستگاه نیز در حال طی مسیر برای ورود به تبریز است‌. 

به گزارش اعتدال پرس، سعید حاجی‌زاده امروز در گفت‌وگویی زمان ورود دستگاه‌های در راه را سه یا چهار روز‌ آینده اعلام کرد و ‌افزود: با ورود این تعداد واگن راه‌اندازی خط یک فاز نخست قطار شهری تبریز محتمل است.

وی با اشاره به اینکه تمام زیرساخت‌های خط یک فاز نخست آماده بهره‌برداری است، اظهار داشت: تنها مهره ناقص این پازل که واگن‌ها بودند نیز با رسیدن به تبریز تکمیل و این خط آماده بهره‌برداری برای استفاده همشهریان است.

حاجی‌زاده حضور کارشناسان طرف چینی برای راه‌اندازی و استفاده از واگن‌ها را ضروری دانست و گفت: ویزای پنج نفر از کارشناسان طرف چینی صادر شده و به زودی این افراد برای راه‌اندازی واگن‌ها وارد تبریز می‌شوند.

‌عضو شورای کلانشهر تبریز وعده زمانی برای راه‌اندازی خط یاد شده را ۲۵ روز عنوان کرد و ادامه داد: قبلا نیز ۲۵ روز پروسه زمانی برای افتتاح خط فاز نخست قطار شهری تبریز اعلام شده بود که امیدواریم این امر به زودی محقق شود.

۵ دستگاه از ۱۸۰ دستگاه واگن قطار شهری تبریز بعداز چندین ماه دپو شدن در گمرگ بندعبارس به دلیل عدم تامین اعتبار ارزی از سوی بانک مرکزی، با وجود تامین منابع ریالی از دو سال پیش از طرف وزارت کشور، بالاخره از گمرگ ترخیص و به سمت تبریز حمل شد‌.

‌مطالعات طرح قطار شهری تبریز در سال ۱۳۸۰ آغاز و عملیات اجرایی این پروژه که در پنج مسیر به طول ۸۰ کیلومتر طراحی شده از سال ۱۳۸۴ آغاز شده است.

شبکه خطوط متروی تبریز شامل پنج خط مصوب است که چهار خط آن درون شهری و یک خط آن خارج از حومه است.

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده، مسیر اول به طول ۱۷٫۲ کیلومتر از میدان ایل‌گلی تا کوی لاله و مسیر دوم به طول ۲۲٫۴ کیلومتر از دانشگاه آزاد اسلامی تا قراملک است.

خط سه به طول حدود ۱۵ کیلومتر و شامل ۱۴ ایستگاه از فرودگاه تبریز آغاز و با عبور از میدان بزرگ آذربایجان و خیابان انقلاب، از طریق میدان دانشسرا و خیابان ارتش به پایانه بزرگ اتوبوس‌های بین شهری تبریز جنب بزرگراه شهید کسایی ختم می‌شود.

خط چهار نیز به طول ۱۰ کیلومتر شامل ۱۰ ایستگاه به شکل حلقوی در مرکز شهر سه مسیر متروی تبریز را به هم ارتباط می‌دهد.

خط خارج از حومه (مسیر پنجم) نیز به طول حدود ۲۰ کیلومتر به شهر جدید سهند ختم می‌شود.

خط یک متروی تبریز از ایل‌گلی تا کوی لاله به طول ۱۷٫۲ کیلومتر از چهار بخش تشکیل شده ‌است.

بخش اول خط یک متروی تبریز که به ‌صورت تونل نیمه عمیق خواهد بود، از طریق ضلع غربی بلوار شهید باکری، ایل‌گلی را به سه ‌راهی راهنمایی متصل می‌کند.

بخش دوم خط یک متروی تبریز از سه ‌راهی راهنمایی آغاز شده و تا میدان دانشگاه ادامه خواهد یافت. (این بخش به ‌صورت تونل کم‌عمق در کناره جنوبی رودخانه قوری‌چای خواهد بود) همچنین پل غیرهمسطحی نیز بر روی بلوار ۲۹ بهمن برای عبور مترو تعبیه شده‌ است.

بخش سوم خط یک متروی تبریز که به ‌صورت تونل عمیق خواهد بود، از میدان دانشگاه تا میدان ساعت و سپس میدان ۲۲ بهمن و چهارراه لاله ادامه خواهد یافت.

بخش چهارم خط یک متروی تبریز نیز که به ‌صورت تونل نیمه عمیق احداث می‌شود، از چهارراه لاله شروع ‌شده و به پایانه لاله منتهی خواهد شد.

انتهای خبر