اعلام نتیجه اولیه آرای انتخاباتی افغانستان/ عبدالله با ۴۱.۹ درصد صدرنشین است

اعلام نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حاکی از پیش بودن “عبدالله عبدالله” با ۴۱.۹ درصد از دیگر نامزدهای انتخاباتی است. به گزارش اعتدال پرس،  مهر به نقل از واشنگتن پست نوشت: هشت روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نتایج شمارش ۱۰ درصد آرا ۲۶ ولایت از مجموع ۳۴ ولایت این […]

اعلام نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حاکی از پیش بودن “عبدالله عبدالله” با ۴۱.۹ درصد از دیگر نامزدهای انتخاباتی است.

به گزارش اعتدال پرس،  مهر به نقل از واشنگتن پست نوشت: هشت روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نتایج شمارش ۱۰ درصد آرا ۲۶ ولایت از مجموع ۳۴ ولایت این کشور اعلام شد.

“یوسف نورستانی” رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در نخستین اعلام نظر رسمی پس از این انتخابات با اعلام پایان شمارش این میزان از آرا ماخوذه از پیش بودن “عبدالله عبدالله” وزیر خارجه پیشین نسبت به دیگر نامزدها خبر داد. بر این اساس عبدالله با ۴۱.۹ درصد در صدر قرار دارد و پس از وی “اشرف غنی” وزیر دارایی پیشین با ۳۷.۶ درصد قرار گرفته است.

همچنین “زلمای رسول” که گفته می شود نامزد مورد حمایت “حامد کرزای” است، با کسب ۹.۸ درصد آرا جایگاه سوم را از آن خود کرده است. به گفته نورستانی این نتایج پس از شمارش بیش از ۵۰۰ هزار رای از بین ۷ میلیون رای ماخوذه اعلام شده است.

بر این اساس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در عین حال به بررسی شکایات مطرح شده مبنی بر بروز تخلفات انتخاباتی می پردازد. قرار است نتایج شمارش آرا به مرور و طی روزهای آینده اعلام شود. گمانه زنی ها حاکی است عبدالله و غنی دو نامزدی هستند که به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری راه می یابند.

گفتنی است عبدالله که مدعی تقلب در انتخابات گذشته و دزدیده شدن آرای خود است، وعده آشتی با کرزای را داده و گفته است در صورت پیروزی در این انتخابات، در پی انتقام گیری از کرزای و تعقیب قضایی وی و برادرش که متهم به فساد هستند، نخواهد بود.

انتهای خبر