دادگاه آمریکایی حکم به مصادره بنیاد علوی داد

دادگاهی در آمریکا حکم مصادره و فروش اموال بنیاد علوی را تأیید کرد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از خبرگزاری آریا ، آنگونه که این دادگاه اعلام کرده ، درآمد حاصل از فروش اموال این بنیاد به آنچه شاکیان خصوصی جمهوری اسلامی نامیده شده پرداخت خواهد شد . این خبر را خبرگزاری رویترزمخابره کرده […]

دادگاهی در آمریکا حکم مصادره و فروش اموال بنیاد علوی را تأیید کرد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از خبرگزاری آریا ، آنگونه که این دادگاه اعلام کرده ، درآمد حاصل از فروش اموال این بنیاد به آنچه شاکیان خصوصی جمهوری اسلامی نامیده شده پرداخت خواهد شد .

این خبر را خبرگزاری رویترزمخابره کرده است . بر این اساس دولت آمریکا و شاکیان خصوصی دولت جمهوری اسلامی ایران در پرونده مصادره و فروش ساختمان بنیاد علوی توافق کرده اند.

بر اساس این توافق، درآمد ناشی از فروش اموال “بنیاد علوی” و شرکت‌های “آسا” در آمریکا، میان این افراد توزیع خواهد شد.

پرونده ضبط و فروش اموال بنیاد علوی از سال ۲۰۰۹ میلادی و پس از آن مطرح شد که دولت ایالات متحده آمریکا شکایت‌های مطرح شده علیه جمهوری اسلامی ایران را به دادگاه برد.

این شکایات از جمله از سوی خانواده افرادی مطرح شده است که در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در پایگاه نیروی دریایی ارتش آمریکا در بیروت جان خود را از دست دادند. در این حادثه ۲۴۱ نفر جان باختند.

با تأیید حکم دادگاه، اکنون قرار است از محل درآمد ناشی از فروش اموال بنیاد علوی و شرکت‌های “آسا”، به شاکیان ۱۹ پرونده علیه جمهوری اسلامی ایران غرامت پرداخته شود.

بنیاد علوی یک برج ۳۶ طبقه‌ای در خیابان پنجم محله منهتن در نیویورک دارد که ارزش آن ۵۰۰ میلیون دلار برآورد شده است. ۴۰ درصد از آسمان‌خراش ۳۶ طبقه‌ای منهتن در مرکز نیویورک متعلق به شرکت‌های “آسا”، وابسته به بانک ملی ایران و ۶۰ درصد دیگر متعلق به “بنیاد علوی” است.

این برج پیش از انقلاب و در زمانی خریداری شد که بنیاد علوی “بنیاد پهلوی” نام داشت.

با انقلاب ۱۳۵۷ این نام به “بنیاد علوی” تغییر یافت و این نهاد تحت نظارت بنیاد مستضعفان درآمد.

بنیاد علوی سپس با عنوان نهادی مستقل، غیرانتقاعی و خیریه با هدف “تبلیغ فرهنگ اسلامی و زبان، ادبیات و تمدن فارسی از طریق کمک‌های مالی خیریه و انسان‌دوستانه در قالب برنامه‌های آموزشی، مذهبی و فرهنگی” در آمریکا ثبت شد.

آنگونه که دادستانی نیویورک اعلام کرده ، بنیاد علوی و شرکت‌های “آسا” در فاصله سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷ میلادی از محل دریافت اجاره دفاتر این آسمان‌خراش نزدیک به ۳۹ میلیون دلار درآمد داشته‌اند.دادستانی نیویورک تأکید کرده است که این مبلغ به حساب بانک ملی و دولت ایران واریز شده که نقض تحریم‌های ایران به شمار می‌رود. به این ترتیب بنیاد علوی و شرکت‌های آسا به پولشویی برای دولت ایران نیز متهم شده‌اند.

دانیل روزمنا، یکی از وکلای بنیاد علوی نیز روز پنجشنبه از هرگونه اظهارنظری در مورد حکم صادرشده علیه این بنیاد خودداری کرد. وکلای شرکت‌های آسا نیز حاضر به موضع‌گیری در این مورد نشدند.

حکم دادگاه فدرال آمریکا مبنی بر مصادره و فروش اموال بنیاد علوی هنوز قطعی نیست و این بنیاد می‌تواند درخواست فرجام کند.

انتهای خبر