رحمانی سیاست صنعتی کشور را به چالش کشید/ از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها احساس خطر می‌کنم

در حوض نمی‌شود نهنگ پرورش داد، ایمیدرو تا حد نابودی پیش‌رفته، از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها احساس خطر می‌کنم و پیشنهاد ایجاد وزارت معدن از جمله مواردی بود که رئیس کمیسیون صنایع ومعادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان کرد. به گزارش اعتدال پرس، رضا رحمانی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه بعد از […]

در حوض نمی‌شود نهنگ پرورش داد، ایمیدرو تا حد نابودی پیش‌رفته، از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها احساس خطر می‌کنم و پیشنهاد ایجاد وزارت معدن از جمله مواردی بود که رئیس کمیسیون صنایع ومعادن مجلس در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان کرد.

به گزارش اعتدال پرس، رضا رحمانی ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه بعد از گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفاع از جایگاه تولید در کشور، سیاست صنعتی کشور به چالش کشیده شده است، خواستار اصلاح روند فعلی از سوی دولت شد.

وی در سخنان آغازین خود با انتقاد از برگزاری جلسات بی‌ثمر در احضار وزرا به مجلس با بیان اینکه هر دقیقه مجلس، هزینه‌های هنگفتی برای بیت‌المال دارد و نمایندگان انتظار دارند هر جلسه‌ای که با وزرا می‌گذاریم حداقل یک مشکل حل شود، اظهار کرد: دو خط موازی هیچگاه همدیگر را قطع نمی‌کنند و بدون همکاری این دو قوه نمی‌توان مشکلات بخش صنعت و معدن را مرتفع کرد و هدف دولت و مجلس باید ضمن تعامل با یکدیگر نتیجه‌ای داشته باشد.رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اینکه بر اساس مبانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، صنعت کشور از چند چالش جدی زجر می‌کشد گفت: باید با همکاری دولت و مجلس این معضلات حل شود.

وی افزود: لازم است از رهبر معظم انقلاب که بهترین حامی تولید و صنعت کشور بوده و هستند تشکر ویژه‌ای بکنیم، نامگذاری‌های سال و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یک فرصت استثنایی است که می‌تواند صنعت و تولید کشور در آن شکوفا شود.

• صنعت و معدن ما فاقد راهبرد و استراتژی بلندمدت است

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو اضافه کرد: یکی از فرمایشات رهبر معظم انقلاب این است که بر اساس برنامه حرکت کنیم، اما متاسفانه باید بگویم که صنعت و معدن ما فاقد راهبرد و استراتژی است، اینکه وزرا زحمت بکشند و نمایندگان هم حرفشان را بگویند و تمام شود ما را به جایی نمی‌برد باید به فکر حل مشکلات باشیم.

رحمانی اذعان کرد: ۱۰ سال پیش وزارت صنایع وقت نامه‌ای به کمیسیون صنایع مجلس ارسال کرد که نوشته شده بود «به پیوست استراتژی صنعتی کشور ارسال می‌شود،» ولی دولت بعدی در اولین اقدام، این استراتژی را ملغی کرد و گفت باید اصلاح شود، هشت سال پس از آن در تودیع و معارفه آقایان غضنفری و نعمت‌زاده، مبانی جدیدی به عنوان استراتژی ارایه شد.

وی افزود: صنعتی که استراتژی ندارد چگونه می‌تواند به نتیجه برسد؟، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی که مزیت ملی کشور ماست و صد سال قدمت دارد در چه وضعیتی است؟ باید گفت که در زمینه پتروشیمی فقط وارد کننده‌ایم، ولی در عوض دو برابر کشورهای هند و چین و کشورهای شرق آسیا ظرفیت موتورسیکلت داریم، ظرفیت تولید کل رب گوجه فرنگی خاورمیانه را داریم، می‌توانیم برای کل دنیا موکت و فرش ماشینی تولید کنیم.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: با وجود ذخایر قابل توجه سنگ آهن وارد کننده فولاد هستیم، چرا که زنجیره تولید در این بخش را نداریم، از طرفی خام فروشی می‌کنیم و از طرف دیگر فولاد وارد کشور می‌کنیم.

• مشکلات ما راه حل یک شبه ندارد

رحمانی تاکید کرد: مشکلات ما راه حل یک شبه ندارد، زنجیره‌ای از تصمیمات باید گرفته شود. اولین کار دولت باید ارایه یک استراتژی کامل صنعتی با هماهنگی مجلس باشد.

وی ابراز کرد: از مازندران سرسبز گرفته تا اصفهان و کرمان و یزد که بهشت معادن است تا بندر عباس کارخانه فولاد زده‌ایم، معلوم است که هدفی پشت این اقدام وجود ندارد و فقط موجب هدررفت منابع می‌شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس با ابراز تاسف از این وضعیت گفت: استراتژی صنعتی پیشکش، دولت حتی شرح وظایف وزارتخانه ادغام شده را نیز به مجلس نداده است.

• اقتصاد معدنی بهتری جایگزین اقتصاد نفتی است

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: می‌گوییم باید از اقتصاد نفتی خلاصی یابیم، جایگزینش چیست؟ به نظر اکثر کارشناسان اولین جایگزین معدن است اما با معدن چه رفتاری کرده‌ایم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: بیشتر مناطق معدنی ما محروم هستند، مقرر کرده‌ایم که ۱۵ درصد از درآمدهای معدنی در همین شهرها هزینه شود که در سال ۹۱ و ۹۲ حتی ریالی هم داده نشده است.

• ضرورت ارائه امتیاز ویژه به سرمایه‌گذاری در مناطق محروم

وی عنوان کرد: همه می‌گویند چرا صنایع در اطراف شهرهای بزرگ هستند، چه امتیازی به سرمایه‌گذاری در مناطق محروم داده می‌شود که در این گونه مناطق هم کارخانه زده شود؟ کجای دنیا با بخشنامه کارخانه را به شهرستان می‌برند؟ سیاست‌ها باید اصلاح شود و منابع درست تخصیص داده شود.

رحمانی اعلام کرد: دولت برای زیرساخت‌های معدنی ۶٫۲ میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود که با همکاری همکارانمان در کمیسیون صنایع و کمیسیون تلفیق این رقم را به ۱۲۰ میلیارد تومان افزایش داده‌ایم حالا اگر آن هم تخصیص بیابد یا نه.

نماینده مردم تبریز در مجلس، آذرشهر و اسکو اضافه کرد: ایران به لحاظ مواد معدنی جزو ۱۰ کشور برتر معدنی با ۶۸ نوع ماده معدنی است اما این کشور تنها ۲۰ درصدش ژئوفیزیک هوایی شده است.

وی افزود: می‌خواهیم ۵۵ میلیون تن فولاد، ۸۰۰ هزار تن مس، ۱٫۵ میلیون تن آلومینیوم و ۳ میلیون دستگاه خودرو در کشور تولید کنیم، دولت برنامه این کارها را با زمانبندی ارایه دهد تا بدانیم برنامه چیست. البته در این میان از آقای نعمت‌زاده که از جایگاه خوبی در دولت دارد انتظار زیادی داریم.

• ایمیدرو تا حد نابودی پیش‌رفته است / واگذاری‌ها به صنعت آسیب می‌زند

رحمانی گفت: تنها سازمان معدنی کشور یعنی ایمیدرو را تا حد نابودی پیش برده‌ایم و در واگذاری‌ها به جای خصوصی‌سازی بیشتر واگذاری‌ها به بخش‌های دولتی بوده که این خصوصی‌سازی نیست. ۹۰ درصد واگذاری‌ها رد دین بوده ماشین‌سازی تبریز را از سازمان گسترش گرفته به بانک صادرات داده‌ایم، پالایشگاه تبریز را از وزارت نفت گرفته به وزارت دفاع داده‌ایم، کجای این کار خصوصی‌سازی است اینگونه کارها به صنعت کشور آسیب می‌زنند.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: کشوری که کل جمعیتش به تعداد قالیبافان ما نیست وزارت فرش ایجاد می‌کند، به نظر شخصی بنده ایجاد وزارت معدن برای توسعه این بخش ضروری است، البته نه وزارت عریض و طویل بلکه وزارتخانه‌ای که در طول ۱۰ سال زیرساخت‌ها را آماده و برنامه‌های را پیگیری کند بعد از آن مردم خودشان کار را ادامه می‌دهند.

وی گفت: معدن سنگاب که بزرگترین آلومینای معدنی دنیاست، آلومینای سراب که زیرساخت تولید آلومینیوم کشور است در بودجه امسال حذف شده بود که نشان از بی‌برنامگی دارد.

• دانش پایه اقتصاد مقاومتی است

رحمانی با بیان اینکه یکی از مولفه‌‌های اقتصاد مقاومتی دانش است، گفت: ترکیب ۱۰ قلم اول صادراتی در دنیا که ۶۶ درصد کل صادرات دنیا را شامل می‌شود محصولات دانش بنیان است اما در کشور ما بیشتر با خام فروشی صورت می‌گیرد و یا اینکه تنها پسته و زعفران تولید و صادر می‌شود.

نماینده مردم تبریز در مجلس با اشاره به کم بودن بودجه تحقیق و توسعه در کشور، اظهار کرد: اعتبارات تحقیق و توسعه وزارت صنایع در ۱۰ سال گذشته هر فصل کم‌تر شده که انتظار داریم دولت در بودجه سال آینده این موضوع را اصلاح کند.

وی افزود: بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس کل بودجه تحقیق و توسعه کشور یک میلیارد دلار بوده اما بر اساس اطلاعات موثق بودجه تحقیق و توسعه یک شرکت بین المللی چهار میلیارد دلار بوده که این فاصله دانشی ایجاد می‌کند.

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه اعتبارات پژوهشی سال ۹۰، ۰٫۶۴ درصد و در سال ۰٫۵۸ درصد رسیده است که بر اساس قانون باید افزایش می‌یافت ولی می‌بینیم که کاهش پیدا کرده است.

• نقدینگی به تولید مثل آب به مزرعه است

وی با اشاره به بحث نقدینگی‌ها در بخش تولید و صنعت گفت: نقدینگی در کشور مثل آب به مزرعه است به دلیل کمبود نقدینگی برخی از پروژه‌های صنعتی نیمه‌کاره باقی مانده و نیمی از ظرفیت واحدهای صنعتی نیز خالی است.

رحمانی تصریح کرد: بانک مرکزی باید در این خصوص سیاست‌گذاری می‌کرد؛ ۳۷ درصد تسهیلات باید به بخش تولید اختصاص می‌یافت در حالیکه ۲۳ درصد داده شده است که یک بخش از آن دلالی است.

• در حوض نمی‌شود نهنگ پرورش داد

وی با بیان اینکه در حوض نمی‌شود نهنگ پرورش داد، افزود: بانک ملی با آن عظمت تنها یک میلیارد دلار سرمایه دارد اما بانک‌های منطقه‌ای ۴ یا ۵ میلیارد سرمایه دارند که این خود در ارایه تسهیلات دخیل است.

نماینده مردم تبریز در مجلس، آذرشهر و اسکو اضافه کرد: اگر رشد اقتصادی می‌خواهیم، اگر می‌خواهیم گرانی در سفره مردم تاثیر نگذارد، اگر می‌خواهیم مشکل بیکاری جوانان و آبادانی شهرستان‌ها حل شود باید به تولید اهمیت دهیم.

• از فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها احساس خطر می‌کنم

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، گفت: من در این خصوص احساس خطر می‌کنم، وزیر دیروز مصاحبه کرده و گفته به تولید چیزی از منابع هدفمندی نمی‌دهیم؛ مشکل چیست؟، تولیدی که انرژی ارزان مزیت آن بود اکنون حمایت نمی‌کنیم تا خطوط تولیدش را اصلاح کند و تکنولوژی جدیدی را جایگزین کند، یعنی چه که چیزی نمی‌دهیم؟

وی با تشکر از همه تولیدکنندگان به خاطر فعالیت شان، اظهار کرد: از دولت انتظار داریم که به مانند مصوبه اولش در مورد تولید حمایتش را تولیدکنندگان ادامه دهد.

رحمانی در پایان سخنان خود در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به وضعیت بازرسین وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز اشاره کرد و گفت: امر مهم نظارت بر قیمت‌ها بر عهده افرادی گذاشته شده که خودشان از آینده شغلی شان نگرانند.

وی با اشاره به تعدیل قرارداد نیروهای بازرسی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در زمان تصویب بودجه ما برای حل مشکل استخدام و بودجه این نیروها ماده الحاقی اضافه کردیم ولی آقای نوبخت به نمایندگی از دولت در مجلس اعلام نمود که ماده الحاقی لازم نیست و ما مشکل را خودمان حل می‌کنیم پس چرا حل نکرده‌اید و آنها در مشکل رها شده‌اند؟

وی اضافه کرد: آقای نوبخت همچنان که قول داده است مشکل را هم حل کند.

انتهای خبر