برکناری مدیرکل صنعت،معدن و تجارت استان قطعی شد/ صنعت و تجارت آذربایجان شرقی قربانی ناهماهنگی های استاندار و وزیر

جبارزاده سرانجام، نعمت زاده وزیر صنعت و تجارت را وادار به عقب نشینی و پس گرفتن  حکم ابقای عظمایی کرد تا برکناری اولین مدیر دولت یازدهم در استان، آنهم در ششمین ماه انتصاب وی رقم بخورد. ۱۰ماه بعداز آغاز به کار دولت تدبیر وامید در کشور هنوز تکلیف مدیریت سازمان صنعت،معدن و تجارت آذربایجان شرقی در […]

جبارزاده سرانجام، نعمت زاده وزیر صنعت و تجارت را وادار به عقب نشینی و پس گرفتن  حکم ابقای عظمایی کرد تا برکناری اولین مدیر دولت یازدهم در استان، آنهم در ششمین ماه انتصاب وی رقم بخورد.

۱۰ماه بعداز آغاز به کار دولت تدبیر وامید در کشور هنوز تکلیف مدیریت سازمان صنعت،معدن و تجارت آذربایجان شرقی در هاله ای از ابهام است.

عدم هماهنگی راس دولت و وزرا با استانداران در انتخاب مدیران استانی اغلب موجب بروز تنش و اختلافات فی مابین می شود. در جریان انتصابات دولت یازدهم  در استان اذربایجان شرقی معرفی پاشایی به ریاست آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و ابقای عظمایی در اداره صنعت و تجارت استان از همان ابتدا، موجب گلایه های شدید جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی شده بود.

 به گزارش اعتدال پرس، در دولت دهم و زمامداری بیگی در استانداری آذربایجان شرقی هم برخی انتصابات از جمله انتصاب روسای جهاددانشگاهی ، شرکت گاز، دانشگاه پیام نور استان، فرماندار ورزقان و ابقای رئیس وقت خبرگزاری ایرنا، موجب عصبانیت و اعتراض استاندار شده و حتی منجر به برخی تنش ها نیز شد که البته در تمام موارد، بیگی سرانجام کوتاه آمده و راه تعامل و همزیستی اجباری را برگزید ولی گویا جبارزاده نمی خواهد به این تعامل اجباری تن داده و خود را در برابر کار انجام شده قرار دهد.

 بعد از آغاز به کار “اسماعیل جبارزاده” به عنوان استاندار آذربایجان شرقی و آغاز تغییرات مدیریتی در استان حکم ابقای “محمد جعفر عظمایی” به عنوان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی خیلی زود خبر ساز شد چرا که این ابقا بدون هماهنگی آقای استاندار و با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته بود و این امر دلخوری شدید جبارزاده را به همراه داشت.

         این ناهماهنگی ها موجب شده است تا هنوز تکلیف مدیریت یکی از استراتژیک ترین دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی در هاله ای از ابهام باشد.

داستان انتصاب رئیس جدید سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی در حالی همچنان ادامه دارد که انتقاد به این بلاتکلیفی روز به روز پر نگتر می شود.

شنیده ها حاکی است طی هفته های گذشته تنش بین استاندار و عظمایی بالا گرفته بود و اسماعیل جبارزاده طی تماس با وزیر خواستار عزل فوری عظمایی و معرفی نجاتی به جای او شده است.

نجاتی که پس از آغاز به کار دولت تدبیر و امید و پس از توافق جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی با مدیرعامل شرکت ملی مس ایران به عنوان نخستین مدیرعامل شرکت مس آذربایجان معرفی شده بود، قرار است جایگزین عظمایی شود که وزیر صنعت معدن و تجارت او را در پست مدیرکلی صنعت، معدن و تجارت استان ابقا کرده بود.

نجاتی مدیرکلی سازمان صنایع و معادن آذربایجان شرقی و مدیر عاملی شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی را در سابقه خود داراست.

صنعتی ترین استان کشور؛بی صاحب است!

اختلافات و بلاتکلیفی مدیریت یکی از مهمترین ارگانهای اقتصادی و صنعتی استان اعتراض فعالان این حوزه را نیز موجب شده است.

دبیر و عضو هیئت مدیره انجمن صنایع غذایی آذربایجان شرقی گفت: بیش از ۶ ماه از آغاز به کار فعالیت استاندار جدید آذربایجان شرقی سپری می شود ولی هیچ خبری از تعیین تکلیف مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت یکی از صنعتی ترین استان های کشور خبری نیست.

رضا جعفری در گفت و گویی افزود: جلسات متعددی در استانداری برگزار می شود ولی خبری از نماینده این سازمان در آن جلسات نیست.

وی با بیان اینکه ناهماهنگی بین استانداری آذربایجان شرقی و وزارت صنعت، معدن و تجارت موجب شده است تا متولی اصلی این بخش در جلسات مختلف نماینده هم نداشته باشد؛ اذعان داشت: اگر چه معتقدیم برخی مشکلات عقب ماندگی صنعت و اقتصاد استان فرهنگی است ولی این چنین رفتارهایی نیز موجب می شود تا صنعت و تجارت استان آسیب های جبران ناپذیری را بخورد.

جعفری بلاتکلیفی و  انتخاب چنین سیاستی از سوی استانداری آذربایجان شرقی را مورد نقد قرار داد و افزود: استاندار محترم آذربایجان شرقی باید هر چه سریعتر تکلیف این سازمان عریض و طویل را مشخص کند، ابقا یا تغییر مدیریت اگر قرار است اتفاق بیافتد سریع باید باشد چرا که “دود” چنین ناهماهنگی هایی به چشم فعالان صنعت و تجارت استان می رود.

این تولید کننده با بیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت یکی از سازمان های حساس و استراتژیک هر استانی است اذعان داشت: نقش این سازمان در  آذربایجان شرقی به عنوان یکی از استان های صنعتی و اقتصادی کشور  بسیار پر رنگ تر و تاثیر گذار تر است.

وی “جو” موجود در خصوص سازمان صنعت، معدن و تجارت استان را زیبنده آذربایجان شرقی ندانست و گفت: ماه ها است که تغییر در راس مدیریت صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی به سوژه هر محفلی تبدیل شده است و خبری از کار و فعالیت نیست!

وی کمرنگ شدن حضور این سازمان در بخش های مختلف را زمینه ساز پر رنگ تر شدن حضور سایر دستگاه های اجرایی دانست و اذعان داشت: در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تبریز برگزار شد خبری از رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یا یکی از معاونان وی نبود و این امر موجب شد که سایر دستگاه های اجرایی وارد حوزه فعالیتی این سازمان شوند که به هیچ وجه قابل قبول نیست.

با توجه به شنیده ها باید گفت رفتنی عظمایی قطعی شده است و به احتمال زیاد مراسم تکریم وی و معرفی نجاتی طی روزهای آتی برگزار خواهد شد.
انتهای خبر