پرحاشیه ترین جلسه تودیع و معارفه استان

بالاخره بعد از  کش و قوس های فراوان و برکناری جعفر عظمایی از مدیر کلی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مراسم تودیع ومعارفه وی برگزار شد. به گزارش اعتدال پرس ، علیرغم تغییر چند باره مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت ، بالاخره این مراسم  شامگاه دیروز برگزار شد […]

بالاخره بعد از  کش و قوس های فراوان و برکناری جعفر عظمایی از مدیر کلی سازمان صنعت معدن و تجارت استان مراسم تودیع ومعارفه وی برگزار شد. article

به گزارش اعتدال پرس ، علیرغم تغییر چند باره مراسم تودیع و معارفه رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت ، بالاخره این مراسم  شامگاه دیروز برگزار شد و حسین نجاتی سکاندار بخش صنعت استان شد .

این جلسه با حضور کثیر فعالان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی برگزار شد و با حواشی جالبی همراه بود . از تمجید تمام سخنرانان مراسم از عملکرد عظمایی گرفته تا انتقاد از تغییرات مداوم و پشت سر هم در مدیریت بخش صنعت استان ، شاخص های اقتصادی استان و اعطای جایگاه و مسولیت جدید به رئیس سابق سازمان صنعت و معدن و تجارت در روز تودیعش . البته با توجه به تمجید از عملکرد عظمایی و اعطای مسولیت جدید به وی دلیل تغییر وی نامعلوم ماند .
همچنین از نکات قابل تامل در این مراسم دو دسته شدن جمعیت حاضر در سالن برگزاری برنامه بود به طوریکه نحوه تشویق کردن عده ای نشان می داد که  از رفتن عظمایی خوشحال هستند و در طرف مقابل نیز برخی ها با تشویق بی امان عظمایی و نیز ترک سالن قبل از شروع سخنرانی معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی، اعتراض خود را به این تغییر نشان دادند

 تغییر مدیریت آنی و سریع بر صنعت کشور ضربه می زند

نائب رئیس اتاق تبریز با ذکر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت یک وزارتخانه عریض و طویل بوده و اداره و مدیریت آن و سازمان های آن از عهده هر کسی بر نمی آید، گفت: شرایط صنعت خوب نیست و با همه مشکلاتی که داریم تغییر سریع مدیریت ها پدر صنعت را در می آورد، در ۸ سال گذشته ۶ بار تغییر مدیریت در سازمان صنعت اتفاق افتاده و این خوب نیست.

وی با تقدیر از عملکرد عظمایی گفت: تغییر مدیریت آنی و سریع بر صنعت کشور ضربه می زند و باید دولتمردان به این نکته توجه کنند و افزود :با این وضعیت نمی توانیم تحول ایجاد کنیم و امیدواریم نجاتی در کار خود موفق شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تبریز افزود: تغییرات متعدد مدیران صنعتی به صنعت کشور آسیب می زند و اینچنین ادامه داد: در تغییرات مدیریتی صنعت و معدن آسیب می بیند و امیدواریم دیگر بعد از آقای نجاتی که امروز معارفه می شوند دیگر مدیری در این دولت بر راس کار صنعت استان نیاید.
articleسسس
اعتلای آذربایجان در گرو همدلی و اتحاد مسئولان و بخش خصوصی با همدیگر است

سپس احمد محمدزاده، مشاور صنعت و تجارت استاندار آذربایجان شرقی با ذکر اینکه رفتن و آمدن در هر مسئولیتی وجود دارد، از دوستی خود با آقای عظمایی از دوران نوجوانی گفت و افزود : من از پاکدستی و لیاقت ایشان هر چه بگویم کم گفته ام.

وی از اینکه از توانایی های عظمایی در جایگاهی دیگر استفاده خواهد شد ابراز شادمانی کرده و گفت: اگر صنعت مس را نفت آذربایجان بدانیم، نفلین سینیت را هم باید گاز آن بدانیم؛ امیدوارم نفلین سینیت سراب با مدیریت لایق آقای عظمایی رشد و توسعه پیدا کند.

همچنین محمدزاده ضمن تبریک به نجاتی خطاب یه وی گفت : پذیرفتن مسئولیت در این شرایط ایثار بود. امروز زمان  پشتیبانی و اتحاد مسئولان و بخش خصوصی از همدیگر برای اعتلای آذربایجان شرقی است.

 

باید تلاش کنیم تا این ضعف ها و تهدیدات را کم کنیم

در ادامه معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی استاندار آذربایجان شرقی با تقدیر از عملکرد آقای عظمایی گفت: “ماهیت پست های دولتی همین است و یک روز می آیی و روزی می روی!” و افزود: ضعف های آذربایجان شرقی بیشتر از نقاط قوت است و باید تلاش کنیم تا این ضعف ها و تهدیدات را کم کنیم و در مقابل بر روی فرصت ها و نقاط قوت خود کار کنیم.

وی به تهیه و تدوین سند “تدبیر و توسعه” آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: بخش بزرگی از اجرای این سند بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است و ادامه داد: فرصت ها و تهدیدهای صنعت استان در این سند شناخته شده است. امروز کشور به این نتیجه رسیده است که برای عبور از مشکلات باید به تولید و سرمایه گذاری بها داد. آرامش و امنیت اجتماعی، اقتدار ملی و… وابسته به همین امر است.b16384

معاون برنامه ریزی استاندار  گفت: فضای خوبی در استان شکل گرفته و عزم همه مجموعه ها برای حرکت به سوی توسعه و پیشرفت آذربایجان شرقی جزم شده است؛ این فرصت را غنیمت بدانیم.

مسجدی هم چنین با تقدیر از عملکرد عظمایی دوره مسولیت وعملکرد ایشان را عالی ارزیابی کرده و گفت: در دوره مسئولیت ایشان کارهای بزرگی مانند پشتیبانی از زلزله زدگان، اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها، توزیع سبد کالایی، مقابله با بحران های ارزی و تحریمی و… انجام شد و مرحله ادغام دو سازمان صنعت و بازرگانی به نحو احسن انجام شد.

وی انتخاب نجاتی را به این سمت تبریک گفت  گفت: مهندس نجاتی فرد شناخته شده ای در استان هستند و مطمئنم با همکاری اصناف، صنایع و بازرگانان روزهای خوبی پیش روی اقتصاد آذربایجان شرقی قرار دارد. معاون برنامه ریزی استانداری در پایان تولید ثروت و اشتغال رادر گرو توسعه سرمایه گذاری و حمایت از بخش خصوصی دانست .

با رفتن من همه مشکلات صنعت استان برطرف می شود!

وقتی نوبت به محمدجعفر عظمایی رسید. وی با تشکر از همکاری های صورت گرفته با وی در دوران مسئولیتش، گفت: ادغام دو سازمان بازرگانی و صنایع و اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و نمایان شدن بحران های اقتصادی و نگرانی از تغییر اولویت های سازمان پس از ادغام، کارهای سنگینی بود که تلاش کردم در این مدت مسئولیت آنها را به نحو احسن انجام دهم.

وی از همکاری بخش خصوصی با این سازمان در طول این مدت گفت: به همت تشکل ها و بخش خصوصی از این گرداب ها عبور کردیم؛ نه اینکه آسیبی به صنعت نرسید، ولی تلاش کریم این آسیب تا حد امکان کنترل شود.

وی هم چنین به ارائه آماری از عملکرد خود و سازمان متبوعش پرداخت و با ذکر اینکه آذربایجان شرقی در صدور جواز تاسیس و همچنین صدور پروانه بهره برداری رتبه اول کشور را به خود اختصاص داد، گفت: در دو، سه سال گذشته کشور با بحران مواجه بوده و علی رغم همه این ها آذربایجان شرقی باز رتبه اول خود در کشور را حفظ کرده است.

وی بار دیگر موفقیت های سازمان صنعت را مرهون تلاش و همکاری و همگرایی تشکلات تخصصی و غیر دولتی استان دانست و گفت: از همه این عزیزان تشکر می کنم.

رئیس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی از برخی حاشیه های ماه های اخیر ابراز ناخرسندی کرده و در مورد ادعای برخی رسانه ها در رابطه با اختلاف وی با استاندار گفت : بنده در حدی نیستم که با آقای استاندار اختلافی داشته باشم؛ متاسفانه برخی بد اخلاقی ها در این رابطه انجام شد و مرا آزرده خاطر کرد و افزود : امیدوارم با رفتن من همه مشکلات صنعت استان برطرف شود!
tabriz06
وی در پایان خطاب به رئیس جدید این سازمان گفت: برای برادر ارزشمندم آقای مهندس نجاتی در این سمت آرزوی توفیق و موفقیت دارم و امیدوارم با همت ایشان آذربایجان شرقی به جایگاه واقعی خود در صنعت و تجارت دست پیدا کند.

بیشتر مشکلات آذربایجان به ناکار آمدی  مدیران گذشته برمی گردد

ادامه مراسم با انتقاد شدید معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی از شاخص های اقتصادی استان همراه بود. دکتر شبستری گفت: تبریز شهر اولین ها بود، اما متاسفانه دیگر نیست!

وی با بیان اینکه بیشتر مشکلات به بی تدبیری مدیران گذشته برمی گردد افزود: با کمال تاسف آمار و شاخص های موجود نشان می دهد که امروز آذربایجان شرقی در رتبه بندی های کشور در رده های میانی و پایین تر از آن و در کنار استان هایی مانند کهگیلویه و بویراحمد و لرستان قرار دارد.

دکتر شیستری با اشاره به آمارسال های قبل گفت : ما تا سال ۸۴ و ۸۵ در آمارهای کشوری همیشه جزو ۵ استان برتر کشور بودیم، اما پس از آن سال ها چه بر سر این استان آوردند؟! و در ادامه تاکید کرد: امروز روزی است که همه مدیران باید تلاش و عزم خود را جزم کنند و با مدیریت جهادی آذربایجان شرقی را به شان و منزلت حقیقی خود بازگردانند .

وی با ذکر اینکه همه همت و تلاش مسئولان بر همین امر استوار است، گفت: در گذشته میانگین نرخ بیکاری ما از میانگین نرخ کشور پایین تر بود، اما حالا میانگین بیکاری آذربایجان شرقی از میانگین کشور بالاتر است. واقعا در ۸ سال گذشته چه بلایی سر این استان آوردند؟ چه بی تدبیری های انجام شد و چرا کسانی که باید پاسخگو باشند، پاسخ مردم را نمی دهند؟
articlظظe

 

دکتر شبستری به وجود تحریم ها و بحران های اقتصادی در چند سال گذشته اشاره کرد و پرسید: آیا تحریم و بحران برای همه استان های کشور نبوده است؟ چرا باید در بسیاری از شاخص ها از استان هایی مانند کهگیلویه و بویراحمد عقب باشیم؟ مگر استان های دیگر با بحران مواجه نبودند؟

معاون سیاسی استاندار به استفاده از تجربیات افراد توانمند در این عرصه تاکید کرد و گفت: برای گذر این مشکلات باید از افرادی که سابقه درخشانی داشته اند استفاده کنیم و من معتقدم آقای مهندس نجاتی با سابقه درخشان خود در طول کمتر از یک سال پیشرفت های بزرگی در صنعت استان پدید خواهند آورد.

شبستری تاکید کرد: آذربایجان شرقی باید به شان و منزلتی که لایقش است دوباره دست یابد؛ هر کس در هر جا و هر جایگاهی که دارد باید در این راستا حرکت کند و این ممکن نیست مگر اینکه همه دست به دست هم دهیم و کمر همت ببندیم و آذربایجانی در شان ایران بسازیم.
دکتر شبستری در پایان از عزم جدی مدیریت استانی برای سربلندی دوباره آذربایجان خبر داد.

امیدواریم در آینده تبریز دوباره شهر اولین ها شود

پس از معان سیاسی و امنیتی استاندار ، دکتر جعفر سرقینی اهری، معاون معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت نیز با تقدیر از عملکرد مهندس عظمایی در سازمان صنعت آذربایجان شرقی، گفت: وزارتخانه به ایشان پست های هم طراز دیگری در استان های دیگر پیشنهاد داد و نیز در ایمیدرو، اما آقای عظمایی تاکید داشتند که در آذربایجان شرقی به خدمت شان ادامه خواهند داد و از امروز ایشان به سمت “دبیر هیئت اجرایی مجتمع نفلین سینیت سراب” منصوب و به فعالیت شان ادامه خواهند داد.

وی با اشاره به تفاوت های آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان صنعتش با سایر استان ها متفاوت است و اکثر سرمایه گذاری های صنعتی در این استان توسط بخش خصوصی انجام شده، در حالی که در سایر استان ها دولت این سرمایه گذاری ها را انجام داده است.

سرقینی با اشاره به رکود صنعت در سال های اخیر گفت : کل صنعت در ساله های اخیر رشد منفی داشت و این روند در سال ۹۲ تقریباً به نقطه صفر رسید و افزود : پیام اقتصاد مقاومتی همین است؛ میدان دادن به بخش خصوصی در کارهای بزرگ .

معاون وزیر در ادامه گفت: نگاه دولت به صنعت متفاوت از گذشته است و این فرصت را باید قدر بدانیم. شخص وزیر صنعت شب و روز در تلاش هستند و امیدوارم اوضاع روز به روز بهتر شود و ابراز امیدواری کرد در آینده تبریز دوباره شهر اولین ها شود .

وی همچنین افزود: از آقای نجاتی خواستیم فعلاً سمت مدیرعاملی شرکت صنایع مس آذربایجان را هم عهده دار باشند تا در فرصت کافی مدیری لایق برای آن پیدا کنیم!


تولید ثروت یکی از انتظاراتی از است که از جامعه صنعتی داریم

ما پیشروی حمایت از بخش خصوصی خواهیم بود

در آخرنوبت حسین نجاتی رسید. سکاندار جدید صنعت استان گفت: از اول هم تودیع و معارفه برایم بی مفهوم بوده است. با آقا مهندس عظمایی از ۱۶ سال پیش همکار بودیم و تعاملات خوبی باهم داشتیم. اما بعد به من گفتند شما ۸ سال بیرون باشید تا تحول ایجاد کنیم در صنعت! من ۳۲ سال در صنعت این استان تجربه دارم و آمده ام این تجربه را در اختیار پیشرفت و توسعه آذربایجان شرقی قرار دهم. وی با اشاره به جامعه جوان کشور گفت: جامعه جوان امروز پس از ۱۰ سال دیگر جوان نخواهد بود. ما برای جوانان مان چه کرده ایم؟ از تحقیر و سپردن آنها در خیابان برای ارشاد و شلاق نیروی انتظامی چه انتظاری داریم؟

نجاتی با انتقاد شدید از نوع برخورد با این قشر جامعه ، گفت: از تحقیر جوانان چه دیده ایم و دنبال چه هستیم؟ چرا به آنها فرصت خود نمایی و نشان دادن لیاقت هایشان را نمی دهیم؟ با مارک زنی به جوانان و تحقیر آنها کاری جز سوزاندن سرمایه های اصلی کشور انجام نمی دهیم. امروز جامعه افسرده شده و دلیلش همین برخوردهاست.
وی افزود: باید با تدابیر دولت تدبیر و امید استعداد های جوانان را شکوفا کنیم نه اینکه انها را با کوچکترین اشتباهی در خیابان دستگیر کرده و به آنها شلاق بزنیم؛ باید به انها زمینه رشد و کمال را فراهم کنیم.

articاle

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی تاکید کرد: باید برای جوانان فرصت ایجاد کرد، کار ایجاد کرد و ثروتمندشان کرد. اولویت من در سازمان ایجاد اشتغال و حمایت قاطع از تولیدکنندگان خواهد بود و ادامه داد: جامعه ای که فقیر باشد، آسیب پذیرتر خواهد شد و این وظیفه ماست که با رونق تولید و ایجاد اشتغال جامعه را ثروتمند و آن را از آسیب ها دور نگه داریم.
وی تولید ثروت از جامعه صنعتی رایکی از انتظارات مهم و اصلی دانسته و افزود :باید در این خصوص هم برنامه ریزی کنیم و هم زمینه های این کار را فراهم کنیم.

در پایان این مراسم با تقدیر از محمدجعفر عظمایی، حسین نجاتی با حکم وزیر صنعت به عنوان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی انتصاب شد و محمد جعفر عظمایی نیز به عنوان «دبیر هیئت اجرایی» مجتمع نفلین سینیت سراب انتصاب شد.
aسیrticle
arسیببticle

 

 

انتهای خبر