اظهارنظر نوبخت درباره مصوبه‌ «ممنوع‌التصویری»

سخنگوی دولت در نشست خبری گفت: بخاطر ندارم درجلسه‌ای در شورای امنیت ملی مصوبه‌ای مبنی بر ممنوع‌التصویر شدن رئیس‌جمهور اسبق داشته باشیم، اما اگر سخنگوی قوه قضائیه چنین حرفی را مطرح کرده حتمأ مصوبه‌ای دراین زمینه وجود دارد ‫و ما می‌پذیریم.‬ به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز […]

image_pdfimage_print

سخنگوی دولت در نشست خبری گفت: بخاطر ندارم درجلسه‌ای در شورای امنیت ملی مصوبه‌ای مبنی بر ممنوع‌التصویر شدن رئیس‌جمهور اسبق داشته باشیم، اما اگر سخنگوی قوه قضائیه چنین حرفی را مطرح کرده حتمأ مصوبه‌ای دراین زمینه وجود دارد ‫و ما می‌پذیریم.‬

به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در نشست خبری با خبرنگاران به مصوبات امروز هیأت وزیران پرداخت و اظهار داشت: گزارشی از وضعیت عمران و توسعه در استان سیستان و بلوچستان ارائه شد.

وی به آبرسانی و مقابله با خشکسالی و تکمیل سدها در مناطق مختلف کشور اشاره و تصریح کرد: طرح آبرسانی به شهرستان میانه و همچنین ساماندهی رودخانه زاینده‌رود، تأمین آب شرب در استان کرمان و تأمین آب زراعی آن برای حوزه آبریز نکاح با توجه به فعل‌های سال‌های اخیر تسهیلاتی صورت گرفت.

وی همچنین به اعتبارات و تسهیلاتی برای شهرستان دشتسان اشاره کرد و گفت: مجموعاً‌ ۱۷۳ میلیارد تومان با تصویب هیأت وزیران برای این امور صورت گرفت.

سخنگوی دولت همچنین تأکید کرد: برای تقویت صندوق بیمه کشاورزی بالغ بر ۱۲۵میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد و برای ۵ استان مرزی یعنی کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی و خوزستان ۵۰میلیارد تومان اختصاص یافت.

نوبخت در عین حال یادآور شد: در این جلسه استاندار سیستان و بلوچستان از چگونگی عمران و توسعه این استان گزارشی را ارائه کرد و در خصوص ۴۶هزار هکتار زمین زراعتی که باید از طریق آب رسانی قابل بهره‌برداری باشد سخن گفت.

وی با تأکید بر اینکه در سفر آقای روحانی در آغاز سال ۹۳ به این استان ۲۹۳میلیارد تومان اعتبار برای اتمام ۱۸ پروژه در نظر گرفته شده بود، گفت: ۱۵ پروژه از ۱۸ پروژه تا کنون به بهره‌برداری رسیده است که سه پروژه دیگر که شامل بیمارستان زهک، هیرمند و سرباز می‌شود برای روزهای آتی قابل بهره‌برداری خواهد بود.

نوبخت همچنین از استخدام ۶ هزار نفر برای مؤسسات و واحدهای فنی و حرفه‌ای سخن گفت که در سال ۹۴ صورت خواهد گرفت.

سخنگوی دولت با اشاره به روزهای پایانی سال ۹۳ نیز خاطرنشان کرد: ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت هدفمندی یارانه‌ها را علی‌رغم فشاری که به دولت می‌آید ناگزیریم ارائه دهیم.

وی در ادامه به لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان که موجب تحول در این بخش خواهد شد اشاره و تصریح کرد: در نظام پرداخت‌های آنها خوشبختانه بسیار مهم خواهد بود و این لایحه بعد از اتمام بودجه یعنی هفته آتی از سوی آقای فانی تقدیم مجلس می‌شود.

نوبخت در ادامه سخنان خود به مذاکرات ۱+۵ اشاره و خاطرنشان کرد: ما سرنوشت کشور را به نتیجه مذاکرات گره نزده‌ایم و در واقع برای هر شرایطی برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی در خصوص دستمزد کارگران یادآور شد: امروز بعد از ظهر جلسه‌ای تشکیل شده و تا امشب تصمیم شورای مربوطه در ارتباط با چگونگی دستمزد کارگران اعلام می‌شود.

وی درباره پرداخت یارانه‌ها در سال آتی تصریح کرد: مجموعه منابع مصوب قانون بودجه همان پیشنهادی بود که از سوی دولت به مجلس تقدیم شد که تغییراتی در آن به وجود آمد.

نوبخت با تأکید بر اینکه در لایحه دولت تا ۴۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی در مصرف در نظر گرفته شد که پرداخت خانوارهاست گفت: این مقدار در مجلس به ۳۹هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد که برای کمک به برنامه اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان از سوی مجلس در نظر گرفته شد که در سال ۹۴ تا ۴هزار میلیارد تومان نیز می‌شود اضافه کرد.

نوبخت در ادامه یادآور شد: هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هم برای کمک به تسهیلات ارزان‌قیمت مسکن برای زنان سرپرست خانوار و زوج‌های جوان از سوی دولت اختصاص یافته بود که مجلس پذیرفت.

وی همچنین به ۴هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت و ۵هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای تولید اشاره کرد که از سوی مجلس با موافقت روبرو شد.

نوبخت با بیان اینکه با توجه به مصوبه مجلس باید ۳هزار میلیارد تومان رایانه کمتر پرداخت کنیم، اظهار داشت: البته مجلس بدون تعیین سقفی برای مشمول شدن افراد در جهت دریافت یارانه‌های نقدی این امر را عنوان کرده است و اینکه چه کسانی باید یارانه‌شان قطع شود مشخص نشده است چرا که وقتی عنوان می‌شد که کسانی که ۲٫۵میلیون درآمدشان است حذف شوند اما اینکه حال این افراد شهری هستند یا روستایی مشخص نشده است.

وی اضافه کرد:‌ از این رو مجلس این بخش را تأئید نکرده و به طور کلی در اختیار دولت قرار داده است؛ مجلس همچنین حکم دیگری قائل شد که به رزمندگان معسر که شش ماه بیشتر در جبهه بودند مستمری پرداخت شود و نامه آن را به وزارت دفاع و دستگاه‌های دیگر دادند.

نوبخت با تأکید بر اینکه ما هرچه را که شورای نگهبان تأئید کند و قانونی شود اجرا می‌کنیم، اظهار داشت: با توجه به تبصره ۲۱ دولت باید آئین‌نامه‌ای را برای اجرای پرداخت‌ها تهیه و اجرا کند و ما هم در صدد این کار هستیم و سال گذشته نیز این آئین‌نامه بودجه ۹۳ را در سال ۹۳ تصویب کردیم. امسال هم این تصمیم را داشتیم اما امروز که سیزدهم اسفندماه است بودجه از مجلس خارج شده است.

نوبخت ادامه داد: ۷ الی ۱۰ روز نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه هستند. انتظارمان این بود همانگونه که دولت به وقتش بودجه را تعیین کرد مجلس هم آن را به دولت می‌داد اما ما از مجلس تشکر می‌کنیم برای همکاری‌ای که داشتند.

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره ورود زودهنگام دولت به انتخابات یادآور شد: نمی‌دانم چه اقدامی موجب شد که چنین بحثی پیش بیاید. در گردهمایی شاخه جوانان حزب و اعتدال توسعه آنها از من دعوت کردند و من با توجه به حجم کاری آخرین سخنران بودم و حدود نیم ساعت راجع به مسائل کشور صحبت کنم.

وی افزود:‌ ممکن است برخی بخواهند در انتخابات مجلس شرکت کنند اما دولت مشغول‌تر از این است که به فکر انتخابات مجلس باشد. این موضوع برای نمایندگان، مردم و دولت مهم است اما ما خیلی گرفتاریم و موضوعاتی همچون تأمین حقوق، طرح‌های عمرانی، افت قیمت نفت وجود دارد و ما گرفتارتر از این هستیم که به انتخابات مجلس فکر کنیم.

نوبخت همچنین اضافه کرد: من دبیرکل حزب اعتدال و توسعه هستم اما مشغله‌ام بسیار است ولی کانون جوانان آماده هستند و در چارچوب قانون و مقررات کار می‌کند و به نظرم این مشکلی ندارد.

سخنگوی دولت همچنین گفت که ممکن است به برخی از نمایندگان گفته شود که آقای نوبخت که رئیس سازمان برنامه و بودجه است در حزب اعتدال و توسعه سخنرانی کرده است و آن نماینده هم موضع‌گیری کند اما آنها نیز باید خلاف قانون صحبت نکنند چرا که عواقب قانونی خواهد داشت. البته بنده منظورم تهدید کردن نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که اولین بار آقای مرعشی این موضوع و حضور انتخاباتی شما را مطرح کرده مرعشی اطلاعات نادرستی را به این ترتیب مطرح کرد. سخنگوی حزب فرد دیگری است.

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره ممنوع‌التصویری رئیس‌جمهور اسبق نیز خاطرنشان کرد: سخنگوی قوه قضائیه شخصیت قانونمندی است و اگر مطلبی بگوید مستند قانونی دارد؛ در شورای امنیت ملی که بنده هم عضو آن هستم به خاطر ندارم در جلسه‌ای این مصوبه را داشته باشیم بنابراین این مسئله مرتبط می‌شود با موضوعی که سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد.

وی ادامه داد: قطعاً وقتی سخنگوی قوه قضائیه این را اعلام می‌کند حتماً مصوبه و حکمی در این رابطه دارد و به همین جهت اعتماد و اعتباری که وی در کشور دارد ما هم همینطور تلقی می‌کنیم و حتماً همینطور است.

نوبخت در ادامه این نشست به ارائه خبری از وضعیت بودجه پرداخت و گفت:‌ بودجه سال ۱۳۹۴ ۸۳۸هزار میلیارد تومان بود که مجلس با ۸دهم درصد افزایش به ۸۴۴هزار میلیارد تومان ارتقاء داد.

وی افزود: بودجه عمومی که در لایحه درج شد ۲۶۷هزار میلیارد تومان است که مجلس آن را به ۲۷۴هزار میلیارد تومان افزایش داد؛ همچنین اعتبارات هزینه‌ای یا جاری که در لایحه بودجه ۱۶۶هزار میلیارد تومان بود از سوی مجلس به ۱۷۴هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

نوبخت با اشاره به بودجه دو سقفی خاطرنشان کرد: ۲۲۰هزار میلیارد تومان از منابع عمومی در ۶ماهه اول و ۲۳۶هزار میلیارد تومان مربوط به ۶ماهه دوم خواهد بود؛ ۱۱هزار و ۷۰۰میلیاردتومان به جاری اختصاص یافته و ۳هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه عمرانی و هزار میلیارد نیز به تملک دارایی‌های مالی اضافه کنیم.

نوبخت در پایان درباره معوقات معلمان نیز خاطرنشان کرد: ما بودجه آموزش و پرورش را به صورت ۱۰۰درصد ارائه کردیم و با توجه به اجازه‌ای که از قانون‌گذار به سازمن مدیریت داده شده ۱۰درصد را با جابه‌جایی به بودجه وزارت آموزش و پرورش اضافه کردیم و با لایحه رتبه‌بندی کردن فرهنگیان امیدواریم شاهد وضعیت مناسب‌تری برای حقوق آنها باشیم.

انتهای خبر