جنتی:‌ فعلاً به نمایندگان مجلس مجوز نشریه داده نمی‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه فعلاً به نمایندگان مجلس برای صدور نشریه مجوز داده نمی‌شود، در مورد برخورد با خبرنگاران گفت: در این مورد شعبه‌ای برای امور رسانه‌ها در نیروی انتظامی تشکیل شده است. جنتی:‌ فعلاً به نمایندگان مجلس برای صدور نشریه مجوز داده نمی‌شود به گزارش اعتدال پرس به نقل […]

image_pdfimage_print

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه فعلاً به نمایندگان مجلس برای صدور نشریه مجوز داده نمی‌شود، در مورد برخورد با خبرنگاران گفت: در این مورد شعبه‌ای برای امور رسانه‌ها در نیروی انتظامی تشکیل شده است.
جنتی:‌ فعلاً به نمایندگان مجلس برای صدور نشریه مجوز داده نمی‌شود

به گزارش اعتدال پرس به نقل از تسنیم، علی جنتی در مراسم روز خبرنگار که در محل تالار وحدت در حال برگزاری است در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران اظهار کرد: موضوع این انجمن از زمان تشکیل دولت در دو جلسه در سطح وزرای رفاه، اطلاعات و ارشاد مطرح بود و چند جلسه نیز در سطح معاونان وزرا در این خصوص برگزار شده است.

وی ادامه داد: اگر چه مجوز صدور پروانه صنفی به عهده وزارت ارشاد نیست اما به لحاظ بهره‌رسانی باید حمایت می‌کردیم. تصمیم بر این گرفته شد که وزارت اطلاعات شکایت خود را از این انجمن از دستگاه قضا پس بگیرد و دستگاه قضای نیز بهانه‌ای برای ادامه پملپ محل انجمن نداشته باشد.

جنتی تصریح کرد: این کار انجام شد اما دستگاه قضا اعلام کرد که ما خودمان نسبت به این انجمن حرف داریم و قرار شد آقای ربیعی این موضوع را دنبال کند. موضوع وزارت تعاون این است که انجمن‌های صنفی استانی هستند و این تنها انجمنی است که به صورت کشوری ثبت شده است و خود آقای ربیعی اعلام کردند که خودم تلاش کردم که این انجمن به صورت کشوری ثبت شود. بعدها، مجامع عمومی این انجمن تشکیل شد که به حد نصاب نرسید و خود وزارت رفاه نیز بر مجمع عمومی سوم به لحاظ قانونی حرف داشت.

وزیر ارشاد عنوان کرد: آنچه وزارت کار آمادگی انجام آن را دارد این است که در همه استان‌ها انجمن صنفی تشکیل شود و بعد از آن کانون انجمن‌های صنفی به صورت قانونی تشکیل شود و سایر دوستان نیز این موضوع را تایید می‌کنند، قرار شد مسئولان حقوقی سه وزارتخانه این موضوع را دنبال کنند و با دوستان انجمن صنفی نیز حتماً مشورت خواهند کرد تا مجمع عمومی آن تشکیل شود.

وی افزود: برخی دوستان می‌گویند گاهی تشکل‌های صنفی وجود دارند اما ما نمی‌توانیم مانع فعالیت آنها بشویم و فقط باید به صورت هماهنگ با هم عمل بکنند.

جنتی در پاسخ به سوالی در مورد برخورد با خبرنگاران گفت: در این مورد شعبه‌ای برای امور رسانه‌ها در نیروی انتظامی تشکیل شده است اما باید جلسه هماهنگی با آنها داشته باشیم که این مسئله حل شود. در عین حال نمی‌توان این مشکل را از بین برد چرا که انسان‌ها با هم متفاوت است و ممکن است برخوردهای متفاوتی داشته باشند.

وزیر ارشاد در خصوص توقیف هفته‌نامه ۹ دی نیز گفت: بر اساس آنچه که شورای عالی امنیت ملی در مورد بحث مذاکرات هسته‌ای اعلام کرده بود قرار بود که خط قرمزهایی در این مورد رعایت شود اما این نشریه که برای چهارمین بار توقیف می‌شود و بلافاصله به دادگاه روحانیت می‌رود و بلافاصله بر می‌گردد به طور مرتب علیه مذاکرات تیتر نامناسب زده است و حرف‌هایی گفته که به هر کسی بگویید خنده‌دار است. لذا رسماً علیه مصوبه شورای عالی امنیت ملی عمل کرده است.

وی افزود: در بهترین کشورهای مدعی دموکراسی نیز چارچوب‌های امنیتی وجود دارد و رسانه‌ها به آن عمل می‌کنند. اعلام کردیم که به دلیل اصراری که این نشریه و تخلف از قانون دارد اگر این تخلف تکرار شود این نشریه لغو پروانه می‌شود.

جنتی همچنین گفت: تصمیم گرفتیم که در موارد تخلف رسانه‌ها که منجر به توقیف می‌شود مدیر مسئول حضور داشته باشد و حرف‌هایش شنیده شود.

وزیر ارشاد تصریح کرد: امسال در هیئت نظارت برخی از اعضا مسئله‌ای مطرح کردند و هیئت نیز بر این روال عمل می‌کند که فعلاً به نمایندگانه مجلسی که درخواست صدور نشریه می‌کنند مجوز داده نشود که فقط برای کارهای انتخاباتی نباشد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد خبرنگاران ممنوع‌القلم گفت: ما آنها را ممنوع‌القلم نکردیم بلکه دستگاه‌های امنیتی و قضایی این اقدام را انجام دادند که ما نیز آن را پیگیری می‌کنیم. ما ممنوع‌القلم نداریم و رسماً اعلام کردیم همه کسانی که در کشور هستند می‌توانند کتاب‌هایشان را برای اخذ مجوز ارائه کنند و ما در صدور مجوز فقط بر اساس کتاب و محتوا عمل می‌کنیم و نویسنده مدنظر نیست.

جنتی در خصوص جشنواره رسانه‌های محلی و اینکه گفته می‌شود نشریاتی که محتوای این جشنواره‌ها هستند از امتیاز ویژه‌ای برخور دارند این موضوع را رد کرد.

انتهای خبر