روحانی: “برجام” نباید به مجلس برود/ از راه‌های مبارزه با فساد، رسانه‌های آزاد هستند؛ نباید یک رسانه حاشیه امنیتی داشته باشد و یک رسانه نداشته باشد+مشروح نشست خبری رئیس جمهور با رسانه های داخلی وخارجی

رئیس جمهور گفت: بر اساس اصل ۱۲۵ قانون اساسی چیزی که رئیس‌جمهور یا نماینده‌اش امضاء کرد به مجلس فرستاده شود. در حالی که ما چیزی را امضاء نکردیم و نیازی هم نبوده امضاء کنیم. و به طور کلی برجام قاعده‌اش بر این بوده که دولت‌ها با یکدیگر تفاهم کنند. به گزارش اعتدال پرس به نقل […]

image_pdfimage_print

رئیس جمهور گفت: بر اساس اصل ۱۲۵ قانون اساسی چیزی که رئیس‌جمهور یا نماینده‌اش امضاء کرد به مجلس فرستاده شود. در حالی که ما چیزی را امضاء نکردیم و نیازی هم نبوده امضاء کنیم. و به طور کلی برجام قاعده‌اش بر این بوده که دولت‌ها با یکدیگر تفاهم کنند.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز (شنبه) در نشستی خبری که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در پاستور برگزار شد، اظهار داشت: خوشحالم فرصتی پیش آمده تا در خدمت خبرنگاران باشم و به سوالاتی که مطرح می‌شود پاسخ دهم تا ان‌شاءالله بخشی از کارنامه دولت در طول ۲ سال گذشته تبیین شود.

وی افزود: با توجه به اینکه درهفته دولت قرار داریم یاد و خاطره شهیدان باهنر و رجایی را گرامی می‌داریم، سراسر زندگی آن شهدای بزرگوار انقلاب بود و به دنبال پیروزی انقلاب و نظام بودند، مسیر راه آنها که مسیر اخلاقی،‌ مردمی و اعتدال بود را پاس می‌داریم و امیدوارم ما هم در ادامه این مسیر موفق باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت یازدهم به نیمه راه خود رسیده است، تأکید کرد: ۲ سال از این افتخار برای دولت که مردم بار مسئولیت را به ما سپرده‌اند می‌گذرد، در این ۲ سال به دنبال ایجاد آرامش و ثبات در بخش‌های مختلف این جامعه بودیم، از یک دولتی که با التهاب و مشکلات فراوان در وحدت اجتماعی و سیاست خارجی و مسائل اقتصادی روبرو بود به سمت یک دولت مستقر، باثبات تلاش کردیم و همه مسئولان تلاش خود را به کار بردند تا در قدم اول در سیاست داخلی زخم جدیدی را ایجاد نکنند و بر زخم‌های گذشته مرهم بگذارند.

وی ادامه داد: دولتی که تلاش کرد روابط جناح‌ها، احزاب، گروه‌ها، ادیان و اقوام یک رابطه آشتی‌جویانه، مسالمت‌آمیز و برادرانه باشد، دولتی که تلاش کرد اگر شکاف اجتماعی وجود دارد این شکاف حتی‌الامکان ترمیم شود. در زمینه فرهنگی این دولت تلاش کرد تا فضا را مناسب‌تر کند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: فضا برای خلاقیت‌ها، احیای اخلاق و هنر، احیای فرهنگ مناسب‌تر شود، کاری که در این ۲ سال کردیم این بود که فضای آرام‌تری را برای اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی و روابط آنها با مراکز جهانی بهتر و صمیمی‌تر کنیم و بتوانیم در مسیر علم و دانش و تعالی هنر حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: تلاش ما بر این بود در بخش اقتصادی به بازار آرامش ببخشیم؛ نوسان‌های شدید و تندی را در بازارها شاهد نباشیم، در بازار کالا، بازار ارز تلاش ما این بود که از نوسان‌های شدید جلوگیری و تورم را مهار کنیم، تورمی که با یک سرعت فزاینده‌ای برای جامعه نگران‌کننده بود، مهاری بر این اسب سرکش بزنیم و تورم ما یک تورم آرام و دارای کاهندگی مستمر باشد.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: چون ممکن است بتوان تورم را برای چند ماه یا یک سال کاهش داد، اما کاهندگی مستمر اساسی بود که از ابتدا آن را دنبال می‌کردیم و تا امروز به لطف خدا به آن دست یافتیم و امیدواریم تا پایان این دولت وعده ما به مردم محقق شود که گفته بودیم تا پایان این دولت تورم را تک‌رقمی خواهیم کرد. امیدواریم بتوانیم به این هدف دست یابیم.

وی با بیان اینکه ما با رکود شدید اقتصادی مواجه بودیم، گفت: در سال ۹۱ رشد اقتصادی ایران منفی ۶٫۸ بود، در سال ۹۲ باز هم منفی بود اما به منفی ۱٫۹ رسیده بود و همه تلاش ما این بود که رشد اقتصادی ایران مثبت شود و ادامه یابد و پایدار بماند، خوشبختانه در سال ۹۳ از رکود منفی خارج شدیم و رشد ما مثبت شد و به مثبت ۳ رسید و امیدواریم این رشد مثبت در سال ۹۴ ادامه یابد و بهتر شود.

رئیس جمهور بر همین اساس تأکید کرد: سال بسیار سختی را از لحاظ اقتصادی پیش رو داریم، بسیاری از کشورها با یک شرایط اقتصادی سختی مواجه هستند، برخی از کشورهایی که صادرکننده نفت بودند، به‌دلیل کاهش قیمت نفت به تورم ۳ رقمی در مدت یک سال گذشته رسیدند؛ ارزش پول ملی برخی کشورها با کاهش بسیار شدیدی مواجه شده است، ما هم البته با مشکل فراوانی مواجه بودیم و هستیم، قیمت نفت کاهش پیدا کرده است و قیمت ۱۱۰ دلاری هر بشکه نفت خام در آغاز این دولت امروز به ۴۰ دلار رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی درآمد نفت کاهش یابد، روی بخش‌های مختلف تأثیر می‌گذارد، کاهش قیمت نفت روی صادرات غیرنفتی، گاز و پتروشیمی ما هم تأثیر می‌گذارد، بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا در ماه‌های اخیر با نوسانات بسیار شدیدی از نظر رشد اقتصادی و حتی در بازار سرمایه‌شان مواجه شدند، به‌عنوان مثال شاهد بودیم که کشوری مثل چین با چه رشد منفی در بازار سرمایه مواجه شد.

روحانی در ادامه سخنانش با بیان اینکه همه اقتصاد دنیا به یکدیگر متصل هستند، متذکر شد: ما در یک منطقه‌ای هستیم که در طول ۲ سال گذشته همسایگان و منطقه ما با مشکلات امنیتی فراوانی مواجه شدند و بی‌تردید ناامنی منطقه روی مسائل اقتصادی تأثیرگذار خواهد بود.

رئیس جمهور همچنین گفت: اما در عین حال مسیر اقتصادی ما مسیر قابل قبولی بوده است و در بخش‌های مختلف دارای رشد مثبت بسیار خوبی بودیم، در بخش صنعت، معدن و کشاورزی و تحولات اقتصادی خوبی داشته‌ایم، در زمینه انرژی می‌بینید که تولید گاز ما حدود ۱۲۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است و تولید نفت ما از ۲٫۷ میلیون بشکه به ۲٫۹ رسیدیم؛ در پتروشیمی سال گذشته رشد بالای ۹ درصد را تجربه کردیم، ۴۴٫۵ میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی ما بوده است.

وی با بیان اینکه در زمینه معادن نیز رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم، گفت: از شرکت‌های مختلف برای حضور، اکتشاف و سرمایه‌گذاری در بخش معادن ایران دعوت شده است که تحول بسیار مثبتی را در آینده در بخش معدن خواهیم داشت، امروز هم روند ما روند مثبتی است.

روحانی با اشاره به معضل آب در کشور، خاطرنشان کرد: کشور ما با خشکسالی مستمری طی سال‌های گذشته مواجه بوده است و امسال هم این خشکسالی ادامه پیدا کرده است، نزول رحمت الهی از سال قبل هم کم‌تر بوده است، مخصوصا بعضی از استان‌ها بسیار با مشکل خشکسالی مواجه بوده‌اند، ما با مشکلات بسیار زیادی حتی برای آب آشامیدنی مردم مواجه بودیم که به لطف خدا در حال عبور از این مشکلات هستیم، برای حل این مشکلات درحال برنامه‌ریزی هستیم.

وی با بیان اینکه منابع آبی ما کم است، گفت: باید برنامه‌ریزی لازم انجام شود و این دولت سرمایه‌گذاری لازم و بسیار خوبی در زمینه تحصیل منابع جدید آب انجام داده است، حتماً این سرمایه‌گذاری که در این ۲ سال برنامه‌ریزی شده و انجام گرفته در دولت‌های قبل نبوده است، ما حدود ۱۷ میلیارد دلار برای آب برنامه‌ریزی کردیم که سالانه حدود ۲ میلیارد دلار بتوانیم برای منابع آبی مصرف کنیم و امیدواریم به رقم‌های خوبی از لحاظ منابع آبی چه از نظر استفاده از سدها و آب هایی که از کشور عبور می‌کند و خارج می‌شود، برسیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات دولت در حوزه کشاورزی و افزایش بهره‌وری در این زمینه گفت: کانال‌کشی، زهکشی در زیر سدها یکی از مسائل مهمی است که به مسئله بهره‌وری کمک می‌کند و به طور کلی اقدامات دولت در راستای افزایش بهره‌وری در حوزه کشاورزی نسبت به گذشته ۱۷۱درصد رشد داشته است.

روحانی با بیان اینکه در بخش کشاورزی در منطقه خوزستان و ایلام با طرح دولت حدود ۴۴هزار هکتار اراضی تحت پوشش کشاورزی مدرن قرار گرفتند افزود: در سال جاری نیز ۸۲هزار هکتار از اراضی دیگر نیز در این منطقه از کشاورزی مدرن برخوردار خواهند شد و این طرح نیز با قوت در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات مثبت دولت در زمینه اجتماعی تأکید کرد: دولت در حوزه تحت پوشش قرار دادن مردم و بیمه سلامت اقدامات مثبتی داشته و شاهد حضور پزشکان و متخصصان در همه بخش‌ها و شهرستان‌ها و شهرها در سراسر کشور هستیم و همچنین تجهیزات پزشکی در مراکز بیمارستانی در حال نوسازی است و هزینه درمان مردم نیز با اجرای طرح سلامت کاهش یافته و امسال نیز اجرای این طرح ادامه خواهد داشت.

رئیس دولت یازدهم با اشاره به مسئله سیاست خارجی در این دولت گفت: در مسئله سیاست خارجی ما به یک ثبات، آرامش و تعامل مثبت با جهان رسیدیم و همین امر موجب بازسازی چهره ایران در افکار عمومی جهان شده به طوری که امروزه نگاه به ایران چیز دیگری است و کمتر شاهدیم که نام ایران اینگونه و تماماً به طور مثبت مطرح شده باشد البته به جز سال‌های اول انقلاب و برخی از مقاطع نام ایران اینگونه به عنوان کشور صلح‌خواه و تعامل‌گرا در جهان مطرح شد.

روحانی با بیان اینکه تقریباً طرح ایران هراسی شرایط وخیمی را سپری می‌کند و دشمنان سعی می‌کنند با دمیدن اکسیژن این طرح را زنده جلوه دهند، افزود: طرح ایران‌هراسی به سمت مرگ همیشگی پیش می‌رود و امیدواریم این راه مثبت را در مقابله با طرح ایران هراسی ادامه دهیم.

وی با اشاره به پرونده هسته‌ای ایران و با بیان اینکه ملت ایران توانست با یک حرکت بسیار خوب و منسجم به یک نقطه مطلوب برسد، اظهار داشت: آنچه که باعث موفقیت ما در تمام زمینه‌ها تا کنون بوده این است که ما عجولانه و یک شبه تصمیم‌گیری نکردیم و از خرد جمعی بهره‌مند شدیم و هرجا که پیروز شدیم به خاطر استفاده از خرد جمعی و به دلیل پشتیبانی و حضور مردم بوده است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: همچنین مردم در مسئله هسته‌ای به این نتیجه رسیدند که موفقیت در پرونده هسته‌ای به نفع کشور است که ما هم اکنون در حال نهایی شدن برای این موفقیت هستیم.

روحانی با طرح این مسئله که برخی عنوان می‌کنند با توجه به اینکه گفته می‌شود این پرونده حل شده اما آثارش را نمی‌بینیم، گفت: اگر می‌خواهیم در فضای کشور و هم فضای منطقه و جهان آثار این موفقیت را ببینیم باید این پرونده نهایی شود و هنگامی که نهایی شد و تحریم‌ها یکی پس از دیگری برداشته شدند در ماه‌های آتی تأثیر آنها را خواهیم دید.

وی با بیان اینکه آنچه که ما در این میان از آن بهره‌‌مند شدیم اعتماد بیشتر مردم بوده است، تصریح کرد: در این دو سال تلاش ما برای ایجاد ثبات و آرامش بود و ان‌شاءالله در دو سال آینده تلاش ما برای ایجاد رونق، رشد و پیشرفت خواهد بود.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: ما برای تحقق همه این زمینه‌ها در این دو سال مقدمات لازم را فراهم کردیم و همچنین در حوزه رونق و رشد اقتصادی امسال شاهد یک انتخابات بسیار خوب خواهیم بود و در زمینه سیاسی این موضوع نمایان می‌شود و ان‌شاءالله با مشارکت بسیار خوب مردم شاهد یک انتخابات شکوهمند و شاهد انتخابات رقابتی‌تر از گذشته و با احساس سلامت بیشتر که دولت این احساس را در انتخابات آتی بالاتر می‌برد، خواهیم بود. البته همه نهادها باید در این راستا دست به دست هم دهند.

قصد دعوا با هیچ نهادی را نداریم

روحانی تأکید کرد: ما قصد دعوا با هیچ نهادی را نداریم البته من در انتخابات به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی به وظایفم عمل خواهم کرد. البته امکان دارد برخی خوشحال شوند و بعضی خوشحال نشوند.

وی خاطرنشان کرد: اجرای قانون وظیفه دولت و همه ماست و ان‌شاءالله آثار را خواهیم دید.

رئیس جمهور در ادامه نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه اطلاعات پیرامون راهکار حل مشکلات اقتصادی و موانع اصلی بر سر فعالیت اقتصادی دولت و اینکه مرد شماره یک دولت در حل بحران اقتصادی کیست، گفت: ابتدا لازم است تبریک بگویم به روزنامه اطلاعات برای اینکه توانست ۹۰ سال به صورت متسمر در کار رسانه‌ای فعالیت حرفه‌ای انجام دهد، هم برای کارکنان این روزنامه و هم برای دوست عزیزم جناب آقای دعایی که زحمات بسیار زیادی می‌کشد.

روحانی افزود: اقتصاد ما هم با مشکل اقتصاد نفتی بودن هم با مشکل اقتصاد رانتی بودن، هم انحصار در برخی از زمینه‌ها و هم حضور پررنگ برخی از دستگاه‌هایی که خیلی در شأن آنان کار اقتصادی نیست و همچنین عدم اجرای درست سیاست‌های کلی اصل ۴۴ روبه‌رو است.

وی افزود: بنا بود سیاست‌های اصل ۴۴ اجرا شود و ما اقتصاد را به بخش غیردولتی بسپاریم نه اینکه اسم آنان را عوض کنیم و همان حکومتی و دولتی و با شکل‌های متفاوت بماند. متأسفانه آن سیاست‌ها درست اعمال نشد. اولین قدم دولت در این دو سال این بود که واگذاری‌ها به طور صحیح به بخش غیردولتی صورت گیرد و دولت در این امر موفق بوده است.

روحانی با اشاره به تلاش دولت برای شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی گفت: اینکه اطلاعات باید در اختیار همه قرار گیرد، فعالیت‌های اقتصادی باید بر روی سایت‌ها بیاید و همه ببینند. این بدین خاطر است که ما بتوانیم از فساد جلوگیری کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت الکترونیک یکی از راه‌های جلوگیری از فساد است، گفت: ما باید بتوانیم اطلاعات را در معرض افکارعمومی قرار دهیم و مردم همه شاهد باشند و قانون را برای همه یکسان اجرا کنیم، این یکی از کارهای سخت است. نمی‌دانم چرا حق اینقدر تلخ است، هر جا می‌گوییم قانون باید اجرا شود، برخی‌ها ناراحت می‌شوند.

وی افزود: بعضی‌ها دعوت به قانون را می‌گویند حاشیه‌سازی نکنیم، پس قانون شد حاشیه! پس متن همان رانت و بی‌عدالتی می‌شود. همه باید تسلیم قانون شویم و راه دیگری وجود ندارد. برای پیشرفت کشور همه باید قانون را اجرا نیم و در برابر قانون خاضع باشیم. نمی‌خواهم بگویم دولت در زمینه ایجاد عدالت، حذف رانت و انحصارها کاملاً موفق بوده، اما قدم‌های خوبی برداشته و انشاالله ادامه خواهد داد.

نباید یک رسانه حاشیه امنیتی داشته باشد و یک رسانه نداشته باشد

روحانی رسانه‌ها را ابزار مهمی برای تحقق مبارزه با فساد عنوان کرد و گفت: یکی از راه‌های مبارزه با فساد، رسانه‌های آزاد هستند. نباید یک رسانه حاشیه امنیتی داشته باشد و یک رسانه نداشته باشد، همه باید دارای امنیت واحد باشند. یکی از رانت‌ها در همین موضوع رسانه‌ها هم هست.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: نمی‌دانم چگونه است که یک رسانه هر چه بگوید هیچ مشکلی برای او پیش نمی‌آید، یک رسانه کوچکترین خطا بکند همه دستگاه‌ها فعال می‌شوند و می‌گویند باید قانون را اعمال کنید، این در حالی است که قانون باید برای همه اجرا شود.

وی اقدام دولت در بحث سلامت را یکی از قدم‌های مهم دولت برای عدالت اجتماعی خواند و گفت: امروز شاهدیم همه آنانی که گرفتارند و مشکل دارند وقتی به بیمارستان مراجعه می‌کنند، با مشکلات کمتری درمان می‌شوند، بحث امنیت غذایی یکی از آن‌ راه‌ها بود که ما بتوانیم به بخشهای کم‌درآمد کمک کنیم.

روحانی هدف دولت را ایجاد عدالت اجتماعی، پرهیز از رانت‌ها و جلوگیری از فساد عنوان کرد و گفت: فکر می‌کنم دولت در این راه قدم‌های خوبی برداشته است که البته قدم‌های بیشتری پیش روست.

رئیس‌جمهور پیرامون مرد شماره یک دولت در حل بحران اقتصادی گفت: در بحث اقتصاد، اجرای برنامه مهم است، البته تیم اقتصادی ما و ستاد اقتصادی ما معلوم است. این دولت بیشتر برنامه‌محور است تا شخص‌محور.

روحانی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه خبر پیرامون این موضوع که دولت چطور می‌خواهد بین اقتصاد مقاومتی و مراودات تجاری با غرب تعادل ایجاد کند که این بار ایران بازار مصرفی کالاهای اروپایی نشود، گفت: ما در گذشته درآمد ارزی خوبی دراختیار داشتیم، بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد ارزی دراختیارمان بود اما حاصل آن تعطیلی ۲ هزار بنگاه صنعتی و بازماندن ۵۰۰ هزار نفر از اشتغال در بخش صنعتی بود.

وی افزود: اثر این وضعیت این بود که ما تقریباً اشتغال خالص صفر داشتیم، البته هر سال عده‌ای می‌آیند و عده‌ای خارج می‌شوند، اما اینکه تعداد بیکارهای ما ثابت بماند، نشان می‌دهد اشتغال ما مؤثر نبوده است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در آن مدت نتیجه این شد که ایران، بهشتی برای مهندسی و کارگران خارجی شد، آنها کالا تولید کردند و ما با پول نفت از آنان کالا خریدیم و وارد بازارمان کردیم، البته ممکن است ما عیناً دچار همین مشکل بشویم.

روحانی در همین خصوص از رسانه‌ها، متخصصین و دانشگاهیان خواست کار دولت را خوب نظارت کنند و هم به صراحت دولت را نقد کنند.

وی با اشاره به تصمیم دولت برای دوران بعد از تحریم گفت: من در دولت و در جلسه ستاد اقتصادی بارها این مطلب را گفتم که بعد از تحریم، ما برای حضور بنگاه‌های خارجی، شرکت‌های خارجی و دولت‌های خارجی اگر ذهن آنان این باشد که ایران بازار ۸۰ میلیونی در اختیار آنان قرار می‌دهد، خطا می‌کند و ما نباید بگذاریم، البته آنان منافع خودشان را دنبال می‌کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: با مقامات و مسئولانی که با من ملاقات داشتند به صراحت گفتم که سیاست ما بر این است که شما در این کشور سرمایه، تکنولوژی بیاورید و با ایرانی‌ها مشارکت می‌کنید و بخشی از بازار ایران و بازار منطقه و جهان دراختیار هر دوی ما قرار گیرد، آن وقت اشتغال برای جوانان ما به وجود می‌آید.

روحانی معضل اصلی امروز کشور را اشتغال عنوان کرد و گفت: هدف نهایی اشتغال است و ما باید این معضل را حل کنیم. من امیدوارم دولت در این مسیر به خوبی بتواند حرکت کند و اگر غیر از این باشد کشور ضرر می‌کند.

وی ادامه داد: ما باید به اینجا برسیم که پول نفت ما در بخش سرمایه‌گذاری‌های اصلی در کشور مصرف شود. آنچه ما نیاز به مصرف و واردات داریم، چه تجهیزات باشد و چه قطعات باشد، باید از صادرات غیرنفتی به دست آوریم. البته ما در چهار ماه اول امسال برای اولین‌بار تراز مثبت داشتیم، یعنی واردات و صادرات ما یکسان بوده است.

رئیس جمهور افزود: ما باید از طریق صادرات غیرنفتی آنچه را که نیاز داریم تأمین کنیم و نفت در زمینه سرمایه‌گذاری‌های اساسی در کشور برود. وقتی خارجی‌ها حضور پیدا می‌کنند معنای آن یعنی حضور سرمایه، حضور تکنولوژی و مشارکت با بنگاه‌های اقتصادی ایران برای تأمین بخشی از مصارف داخلی و بازار منطقه و جهان است.

برخی ارقام اعلامی پول‌های بلوکه‌شده اغراق است/

حجت‌الاسلام حسن روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری فارس مبنی بر اعلام ارقام مختلف برای پول‌های بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور که این میزان از ۲۹ میلیارد دلار تا ۱۸۰ میلیارد دلار مطرح شده،گفت: البته رقم‌هایی که شما به آن اشاره کردید برخی با واقعیت منطبق نیست، اما همان طوری که شما بیان کردید، ارقام مختلفی بیان می‌‌شود که این ارقام می‌تواند درست باشد.

وی ادامه داد: گاهی کل ارزهایی که ما در خارج از کشور داریم در مجموع چقدر است و گاهی کل ارقامی که مربوط به صندوق توسعه ملی است، منها و کم می‌شود و گاهی رقمی که مربوط به ذخایر بانک مرکزی است که از آن کسر می‌شود، بخشی از این پول مال دولت است که تبدیل به ریال و وارد خزانه می‌شود که خیلی بالا نیست و رقم‌هایی است که از سوی مقامات اقتصادی و رئیس بانک مرکزی آن را اعلام کردند.

روحانی خاطرنشان کرد: رقمی که مال دولت است، رقم زیاد نیست، اما در کل بخشی از این پول ذخایر بانک مرکزی است که برای کل تحرکات اقتصاد خارجی ما تأثیرگذار است و مهم است و پشتوانه مهمی برای حرکت‌های اقتصادی خواهد بود، بخشی برای صندوق توسعه ملی است که بسیار مهم است و می‌تواند در بخش‌های موردنظر فعال شود، بنابراین در برخی از این ارقام اغراق و مبالغه هست، اما اینکه چند گونه رقم گفته می‌شود بستگی دارد که کل آن را در نظر بگیریم یا اینکه پول ذخایر بانک مرکزی و پول صندوق توسعه ملی را از آن کم کنیم ، بنابراین این رقم‌ها مختلف است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه دولت یازدهم تا کنون چه اقداماتی در راستای جلوگیری از فرار مغزها انجام داده است، گفت: تکیه‌گاه اصلی ما نسل جوان و تحصیل‌کرده ماست، یکی از بخش‌هایی که می‌تواند جاذبه برای سرمایه‌گذاران خارجی داشته باشد توسعه نیروی انسانی است.

روحانی با بیان اینکه نسل جوان ما در داخل کشور و چه کسانی که در خارج از کشور هستند اکنون امیدوار به پیشرفت و رشد هستند، افزود: ما باید این اطمینان را در مقام عمل ایجاد کنیم، عملکرد دولت در دو سال گذشته در این بخش امیدوارکننده برای مردم و نسل جوان بوده است.

وی ادامه داد: وقتی نسل جوان ما می‌بیند که این دولت قادر است یکی از معضل‌های بین‌المللی را با منطق حل و فصل کند و زمینه را برای جذب سرمایه‌گذاری ایجاد کند آنها فکر می‌کنند که اگر در داخل کشور حضور داشته باشند زمینه حمایت از آنها هم بیش از گذشته فراهم خواهد شد.

رئیس دولت یازدهم ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی دیگر از اقدامات دولت در راستای جذب تحصیل‌ کردگان و جوانان برای کسب موفقیت در حوزه علمی برای کشور عنوان کرد و گفت: با ایجاد این شرکت‌های دانش‌بنیان و جذب ایرانیان خارج از کشور ما شاهد حضور متخصصان ایرانی خارج از کشور هستیم و در واقع با اینگونه اقدامات فرار مغزها معکوس شده است و هرچه که این شرکت‌ها فعال‌تر شوند می‌توانند نیروهای فعال و متخصص ایرانی خارج از کشور را بیشتر جذب کنند.

چیزی امضا نکرده‌ایم که آن را به مجلس بفرستیم

روحانی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا این انتظار قانونی وجود نداشت که بر اساس اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی که از نظر قانون در خصوص تعهدات و معاهده‌های خارجی کاملاً‌روشن است دولت به وظیفه خود در این زمینه عمل کند و بررسی و برجام را به عنوان یک لایحه به مجلس بفرستد؟ گفت: طبق قانون اساسی و بر اساس اصل ۷۷ و ۱۲۵ که در واقع این اصل بیشتر بند ۷۷ آن را بیشتر تبیین می‌کند، در اصل ۲۵ قانون می‌گوید وقتی یک توافقنامه و معاهده‌ای را رئیس‌جمهور یا نماینده رئیس‌جمهور امضاء می‌کند باید آن را برای تصویب به مجلس فرستاد.

روحانی ادامه داد: ما چیزی را امضاء نکردیم نه تنها رئیس‌جمهور بلکه نماینده رئیس‌جمهور هم چیزی را امضاء نکرده است، در واقع آنچه که امروز انجام می‌گیرد نسبت به معاهده‌ای بوده که قبلاً ایران آن را پذیرفته بود و همه این بحث‌ها برای این است که می‌گویند معاهده NPT را درست اجرا کرده‌اید یا خیر؟ که ما اعلام می‌کنیم درست اجرا کردیم اما یک عده‌ای مخالف ما بودند و اعلام کردند که درست اجرا نمی‌کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: تمام مذاکرات هم برای این بود که ما ثابت کنیم این اتهامات به جمهوری اسلامی ایران به ناروا است و یک اعتمادی هم آنها نسبت به برنامه هسته‌ای ایران داشته باشند، بنابراین تمام بحث‌ها برای درست اجرا شدن معاهده‌ای بوده که قبلاً ایران جزء‌ آن معاهده شده و مجلس قدیم هم این موضوع را در رژیم قبل تصویب کردند و به صورت قانون در آمده بود.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه امروز معاهده جدیدی وجود ندارد، گفت: شما در برجام هم نگاه کنید می‌بینید که می‌گوید ایران به صورت داوطلبانه اقدامات ذکر شده را انجام می‌دهد. بعلاوه اینکه هیچ کشوری از اعضای ۱+۵ این متن را به پارلمان خودشان برای تصویب نفرستادند که ما بخواهیم این اقدام را انجام دهیم ضمن اینکه اگر این متن یا برجام به پارلمان فرستاده شود یک الزامی بر دولت به وجود می‌آید، یعنی در این اقدام ما کار را به نفع آنها انجام دادیم. ضمن اینکه ممکن است کسی هم نظرش این باشد که طبق قانون اساسی باید به مجلس فرستاده شود.

روحانی ادامه داد: به مجلس فرستاده شدن برجام معنایش این است چیزی که رئیس‌جمهور تا کنون امضاء نکرده است، رئیس‌جمهور آن را امضاء کند و معنای دیگرش آن است چیزی که وزیر خارجه تا کنون آن را امضاء نکرده، امضا کند و این در ادامه به مجلس برود و به تصویب برسد یعنی با این اقدامات تنها برای خودمان الزامات ایجاد می‌کنیم که هیچ کشوری این کار را انجام نداده است.

رئیس دولت یازدهم تأکید کرد: بقیه رئیس‌جمهورها و وزرای خارجه کشورهای دیگر هم امضاء نکرده‌اند که ما بخواهیم این کار را بکنیم. چرا ما می‌خواهیم یک فشاری را از لحاظ حقوقی بر مردم ایران وارد کنیم، فشاری که ما هیچ الزام و نیازی به آن نداریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اصل ۱۲۵ قانون اساسی کاملاً این بحث را روشن می‌کند، ادامه داد: بر اساس این اصل گفته شده چیزی که رئیس‌جمهور یا نماینده‌اش امضاء کرد به مجلس فرستاده شود. در حالی که ما چیزی را امضاء نکردیم و نیازی هم نبوده امضاء کنیم. و به طور کلی برجام قاعده‌اش بر این بوده که دولت‌ها با یکدیگر تفاهم کنند و توافق نهایی در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسد که به این شورا فرستاده شده و به تصویب رسیده است، بنابراین از ابتدای برنامه برجام و حتی قبل از اینکه به توافق نهایی برسیم برنامه این بوده است.

رئیس‌جمهور افزود: شبیه همین اقدامات نیز ما در توافق ژنو هم داشتیم و این توافق ژنو هم عیناً شبیه همین مسئله بوده است منتها آن کوتاه مدت بوده که امکان دارد به درازا بکشد و به ده سال بکشد ولی عین بحث برجام بوده و به مجلس هم فرستاده نشد، ما در گذشته هم تفاهماتی در زمینه هسته‌ای داشتیم که می‌توان به توافق پاریس و بیانیه سعدآباد اشاره کرد که هیچکدام به مجلس فرستاده نشد و هیچکس هم نگفت که چرا به مجلس نرفت و این متن برجام هم همانند همین بحث‌هایی است که مطرح شد.

روحانی خاطرنشان کرد: البته ممکن است این بحث مطرح باشد که نهادهایی باید این متن برجام را بررسی کنند. البته شما می‌دانید که پرونده هسته‌ای از روز اول تحت نظر شورای عالی امنیت ملی اداره می‌شد و این کار هم از سال ۸۲ آغاز شد و هم اکنون هم تحت نظر این شورا کارها در حال انجام است و تا کنون بررسی‌های فراوانی صورت گرفته و تقریباً مراحل نهایی خود را سپری می‌کند و قاعدتاً آنچه که بر اساس اصل ۷۶ تحت نظر شورای عالی امنیت ملی است و این شورا در نهایت اگر تصویب کند به طور طبیعی این اصل حاکم بر آن دو اصلی است که در ابتدا ذکر شد.

رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره رفع حصر محصورین، توضیح داد: تلاش دولت ابتدا بر این بوده که در داخل جامعه ما احساس آرامش بیشتری کنند و اگر موضوعی در گذشته در این کشور بوده و ما می‌توانیم این موضوع را طبق قانون پایان دهیم، این کار را انجام دهیم. به هر حال ادامه یک مشکلی که در جامعه به‌وجود آمده، حالا حق با این طرف بوده یا آن طرف بالاخره قوه قضائیه حکم می‌کند، اما اینکه یک موضوع را تبدیل کنیم به یک مسئله دائمی در کشور، خوب نیست و کسی سودی نمی‌برد.

وی افزود: این چه خاصیتی دارد، باید تلاش کنیم قانون اجرا شود، کسی که خطا یا اشتباهی کرده باید قانون نسبت به آن فرد اجرا شود، اما اینکه موضوع را تبدیل کنیم به یک موضوع تکراری در کشور، درست نیست. اقتدار یک نظام و دولت این است که بتواند مسائلش را سریع‌تر نهایی کند، مثل همین برنامه هسته‌ای، اگر بتوانیم مسائل را هرچه سریع‌تر در چارچوب منابع ملی نهایی کنیم به نفع ماست.

رئیس جمهور ادامه داد: هفته قبل که ما خدمت مقام معظم رهبری بودیم، ایشان فرمودند خوب شد پرونده هسته‌ای بالاخره تمام و جمع شد، اینکه بخواهیم یک موضوع داخلی یا خارجی را طولش بدهیم درست نیست؛ در دوران انتخابات ریاست جمهوری مسائلی در رابطه با این موضوع مطرح می‌شد که بنده در آنجا هم این مسئله را به صراحت مطرح کردم، شاید صریح‌ترین بحث در این زمینه در دانشگاه شیراز مطرح شد، خیلی هم از آن جو خوشحال شدم، سالن بزرگ دانشگاه شیراز ۳ قسمت بود که عده‌ای در سمت راست سالن نشسته بودند،‌ عده‌ای در سمت چپ و عده‌ای وسط، اتفاقاً راستی‌ها سمت راست نشسته بودند و چپی‌ها هم سمت چپ، آنجا گفتم برخی از مسائل هست که کار دولت نیست؛ یعنی دولت به تنهایی نمی‌تواند آن را حل‌وفصل کند،‌ اما حتماً می‌تواند مقدمات امر را فراهم و شرایط لازم را ایجاد کند.

وی اضافه کرد: بنده تلاش خودم را در زمینه حل معضلات سیاسی ـ‌ اجتماعی در چارچوب مصالح و منافع ملی انجام دادم، اما در زمان خودش بیش‌تر می‌توان این کار را انجام داد. شما گفتید پاسخ دیپلماتیک ندهید، اما واجب هم نیست که همه چیز را اعلام کنیم، اعلام پیش از موعد یک خبر مانند چیدن میوه نارس است.

رئیس جمهور تأکید کرد: همه باید تلاش کنیم به وحدت، اتحاد و همدلی بیش‌تر برسیم، همه باید از گذشته درس بگیریم و بیاموزیم و اجازه ندهیم اگر انحراف یا خطایی بوده، آن انحراف یا خطا تکرار شود، اما در عین حال باید حوصله لازم را هم به خرج دهیم تا بتوانیم در یک زمان مناسب مسائل را به حل‌وفصل نهایی برسانیم، هم باید تعامل‌گرا باشیم و هم تحمل‌گرا.

پیشرفته‌شدن راکتور اراک توسط چین و آمریکا

رئیس جمهور در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار شینهوا چین درمورد آینده روابط ایران و این کشور پس از توافق هسته‌ای گفت: روابط ما خوشبختانه با چین، روابط خوبی است و از ابتدای این دولت هم فرصت‌هایی بوده برای افزایش تعامل دو کشور وجود داشته که سعی کردیم از این فرصت‌ها نهایت استفاده را ببریم.

وی توضیح داد: بنده خودم با رئیس‌جمهور چین در سفرهای مختلف از جمله سفر به چین، ملاقات و صحبت کردم، در سفر اخیر به روسیه باز هم با رئیس‌جمهور چین ملاقاتی داشتم، روند روابط دو کشور رو به پیشرفت است و طرح‌های بسیار زیادی پیش روی ماست که چینی‌ها می‌توانند حضور یابند و در آنها مشارکت کنند. از جمله در همین توافق هسته‌ای «برجام» یکی از نکاتی که مطرح و مورد توافق است، راکتور آب سنگین اراک توسط چین و یکی از کشورهای ۱+۵ که احتمالاً آمریکا خواهد بود، پیشرفته‌تر شود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما با رئیس‌جمهور چین ۷ گروه کاری را برای توسعه روابط مشخص کردیم که این ۷ گروه تشکیل شده است، این ۷ گروه کاری مسائل را برای آینده روابط ایران و چین بررسی می‌کنند که امیدوارم در آینده بتوانیم همه طرح‌هایی که مدنظر ماست جاری و عملیاتی کنیم.

وی تأکید کرد: چین یکی از کشورهای مهم در آسیاست و ما مصمم هستیم روابط‌مان هم با چین و هم با روسیه و سایر کشورهای مهم منطقه توسعه یابد.

انتهای خبر