روحانی در جمع ایرانیان مقیم آمریکا: در ایران سرمایه‌گذاری کنید

رئیس‌جمهور، انسجام و وحدت ملی را رمز موفقیت ملت ایران بویژه در مذاکرات هسته‌ای دانست و تاکید کرد: تثبیت حق غنی‌سازی و لغو تحریم‌ها، موفقیت بسیار بزرگی برای ملت است و این موفقیت در سایه انسجام و وحدت ملی حاصل شد. به گزارش اعتدال پرس به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که شنبه […]

image_pdfimage_print

رئیس‌جمهور، انسجام و وحدت ملی را رمز موفقیت ملت ایران بویژه در مذاکرات هسته‌ای دانست و تاکید کرد: تثبیت حق غنی‌سازی و لغو تحریم‌ها، موفقیت بسیار بزرگی برای ملت است و این موفقیت در سایه انسجام و وحدت ملی حاصل شد.

به گزارش اعتدال پرس به نقل از ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی که شنبه شب در جمع صمیمی ایرانیان مقیم آمریکا در نیویورک صحبت می‌کرد، گفت: دوران تحریم گذشته و این حربه دیگر کارساز نیست. باید برای استفاده بهینه‌تر از فضایی که پس از لغو تحریم‌ها ایجاد می‌شود، برنامه‌ریزی کرد و ایرانیان مقیم خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری و حضور در اجرای طرح‌ها باید زودتر از دیگران به میدان بیایند. دولت نیز از این حضور استقبال می‌کند.

روحانی با اشاره به اینکه اکثریت بالایی از ایرانیان طبق نظرسنجی‌ها با توافق هسته‌ای موافق هستند، اظهار کرد: ما به همه اهداف اصولی در این مذاکرات دست یافتیم و این افتخاری برای ملت ایران است.

رئیس‌جمهور که اشاره‌اش به تلاش‌های وزیر امور خارجه و اعضای تیم مذاکره‌کننده، با تشویق ممتد حاضران همراه بود، گفت: اکنون پس از برجام هستیم و همه باید از این فضا برای ساختن ایرانی آبادتر و سربلندتر بهره بگیریم.

وی ضمن استقبال از مشارکت ایرانیان خارج از کشور در اجرای طرح‌های ملی، افزود: ما همه ایرانی هستیم و به ایرانمان عشق می‌ورزیم.

رئیس‌جمهور به حضور گسترده هیات‌های اقتصادی و تجاری خارجی در ایران اشاره کرد و گفت: رفت و آمدهای زیادی وجود دارد و بسیاری از شرکت‌های بزرگ در حال تدوین اسناد و متن‌های قراردادهای خود هستند تا به محض اجرایی شدن توافق، همه آن اسناد را برای امضا نهایی کنند.

روحانی با تاکید بر ضرورت جذب سرمایه و فناوری به کشور، تصریح کرد: برای ایجاد شغل و جبران عقب‌ماندگی‌ها نیازمند یک رشد هشت درصدی مستمر هستیم تا جوانان تحصیلکرده ایرانی بتوانند جذب بازار کار شوند و این رشد با توجه به سرمایه انسانی، قطب انرژی و موقعیت ژئواستراتژیک، در کنار امنیت، دست‌یافتنی است و البته در کنار آن باید سرمایه لازم را از منابع داخلی و خارجی جذب کنیم.

وی با اشاره به آماده بودن طرح‌های 200 میلیارد دلاری در حوزه انرژی و 70 میلیارد دلاری در بخش پتروشیمی برای سرمایه‌گذاری، افزود: کشور در بخش آب، محیط زیست و حمل و نقل نیز نیاز به تحول و سرمایه‌گذاری دارد و ما از ایرانیان خارج از کشور می‌خواهیم در این زمینه پیش‌قدم شوند تا ایرانی آبادتر و پرافتخارتر بسازیم.

رئیس‌جمهور همچنین به نقش ایران اسلامی در ایجاد و تقویت صلح و امنیت اشاره کرد و گفت: ما دیروز نفت صادر می‌کردیم و امروز در حال صدور امنیت هستیم و بسیاری از کشورهای منطقه چشم امیدشان به کمک‌های ایران است تا بتوانند بر تروریست‌ها فائق آیند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت درگذشت شماری از زائران حج ابراهیمی و از جمله کشته و مصدوم شدن تعداد زیادی از حجاج کشورمان در دو حادثه جداگانه در مراسم حج امسال، گفت: این حوادث تلخ در مسجدالحرام و منا نشان‌دهنده سوء مدیریت است. دولت عربستان باید میزبان خوبی برای زائران خانه خدا باشد و همچنین از لحاظ حقوقی و سیاسی مسئول این حوادث است و باید پاسخگو باشد.

وی افزود: حادثه منا برای ما بسیار دلخراش بود. ما مساله را از لحاظ سیاسی و حقوقی و برای احقاق حقوق مردم خود دنبال خواهیم کرد. وزارت خارجه نیز مساله را پیگیری می‌کند و در دیدارم با دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در این زمینه صحبت کردم و او قول داد پیگیری‌های لازم را برای متعهد بودن دولت عربستان به وظایف انسانی و قانونی در رسیدگی به وضعیت جانباختگان و مصدومان انجام دهد.

انتهای خبر