واکنش بین المللی به حمله تروریستی استانبول/ ۸ نفر از قربانیان انفجار ترکیه، آلمانی هستند

دیروز قبل از ظهر، در استانبول، نزدیک مسجد تاریخی “سلطان احمد”، حمله انتحاری رخ داد که در نتیجه آن دست کم ۱۰ نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند. به گزارش اعتدال آذربایجان (اعتدال پرس) ، دیروز قبل از ظهر در استانبول در نزدیکی مسجد “سلطان احمد” که یک بنای تاریخی می باشد و تعداد […]

image_pdfimage_print
دیروز قبل از ظهر، در استانبول، نزدیک مسجد تاریخی “سلطان احمد”، حمله انتحاری رخ داد که در نتیجه آن دست کم ۱۰ نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند.
به گزارش اعتدال آذربایجان (اعتدال پرس) ، دیروز قبل از ظهر در استانبول در نزدیکی مسجد “سلطان احمد” که یک بنای تاریخی می باشد و تعداد زیادی توریست از آن دیدن می نمایند، یک فرد که احتمال می رود سوری و عضو گروهک داعش باشد، انفجاری انتحاری انجام داد که در نتیجه این انفجار حداقل ۱۰ نفر کشته و ۱۵ نفر زخمی شدند.

“آنگلا مرکل”، صدراعظم آلمان در ساعات اولیه اعلام نمود که احتمالا تعدادی آلمانی در میان مجروحان انفجار ترکیه بوده‌اند.

خبرگزاری دوغان و رویترز نوشتند که هنوز دلیل این انفجار که در میدان مسجد “سلطان احمد” معروف به مسجد آبی روی داد، مشخص نیست، اما اسکای نیوز نوشت که این انفجار، انتحاری بوده و فرد مهاجم که یک زن بوده، نیز کشته شده است.

“احمد داوود اوغلو”، نخست‌وزیر ترکیه نیز در پی این انفجار در یک نشست امنیتی حضور یافت.

“حسین جابری‌انصاری”، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با محکوم کردن شدید انفجار تروریستی استانبول، مراتب تسلیت و همدردی صمیمانه جمهوری اسلامی ایران با خانواده‌های قربانیان این عملیات تروریستی و دولت و ملت دوست و برادر ترکیه را اعلام کرد.

بر اساس اعلام منابع ریاست جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، طی گفتگوی تلفنی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، کشته شدن شهروندان این کشور در حمله تروریستی صبح امروز در میدان سلطان احمد استانبول را تسلیت گفت.

رئیس جمهور ترکیه در این گفتگو از مرکل درخواست کرد تا پیام تسلیت وی را به خانواه‌های جان باختگان این حادثه برساند.

اردوغان، ضمن آرزوی شفای عاجل به مجروحین این حمله، تصریح کرد که ترور زبان، دین و هویت ندارد.

وی همچنین اعلام کرد که اقدامات لازم جهت درمان مجروحین حادثه مذکور در حال انجام است.

اردوغان و مرکل در این گفتگو به اهمیت ایستادگی مشترک و انسجام در مبارزه قاطعانه با تروریسم تاکید کرده و توافق خود بر ادامه همکاری‌های مقامات امنیتی و اطلاعاتی دو کشور در این زمینه را اعلام کردند.

همچنین، دفتر نخست وزیری ترکیه، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه طی گفتگوی تلفنی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان ضمن ارائه اطلاعات در مورد انفجار میدان سلطان احمد، واقع در شهر استانبول، کشته شدن شهروندان آلمانی در این حادثه را به وی تسلیت گفته است.

نخست وزیر ترکیه با بیان اینکه تروریسم تمام کشور‌های جهان را مورد هدف قرار داده است، بار دیگر بر قاطعیت ترکیه در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

وی همچنین اعلام کرد که مسئولین تمامی اقدامات لازم جهت درمان مجروحین آلمانی را انجام می دهند.

داووداوغلو با اشاره به ادامه بررسی‌های این حادثه، اعلام کرد اطلاعات لازم با مسئولان آلمانی به اشتراک گذاشته خواهد شد.

بنا به گزارش دفتر ریاست جمهوری ترکیه، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز، در گفتگوی تلفنی با اردوغان، ضمن ابراز تاسف از وقوع حمله تروریستی در استانبول، این حادثه  را به شخص رئیس جمهور و تمامی مردم ترکیه تسلیت گفته است.

کامرون در این صحبت تلفنی تاکید کرد: ما در مبارزه با تروریسم در کنار ترکیه هستیم.

مطابق این گزارش رئیس جمهور ترکیه نیز اطلاعات این حادثه را به وی ارائه کرده است.

بر اساس گزارش مذکور، رئیس جمهور ترکیه و نخست وزیر انگلیس با تاکید بر اهمیت مبارزه مشترک در برابر هر نوع تروریسم، از افزایش ایستادگی مشترک و انسجام در این زمینه سخن گفتند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی “ناتو” نیز، طی بیانیه‌ای، حمله تروریستی امروز در میدان سلطان احمد، از مراکز توریستی استانبول را “ظالمانه” توصیف کرده و آن را به شدت محکوم کرد.

استولتنبرگ در این بیانیه ضمن ابراز تسلیت‌ به بستگان قربانیان حادثه مذکور، اعلام کرد که آنها با مردم ترکیه، ملت‌های دیگر و کسانی‌که تحت تاثیر این حمله قرار گرفتند و تمام مجروحین، احساس همدردی می‌کنند.

دبیر کل ناتو همچنین افزود: “حملاتی مانند حادثه مذکور را نمی‌توان مشروع خواند. تمام اعضای ناتو در مبارزه با هرگونه اقدامات تروریستی به طور یکپارچه و باهم ایستادگی می‌کنند”.

گفتنی است،  مقامات ترکیه تعداد قربانیان آلمانی را ۸ نفر اعلام کرده اند، اما احتمال افزایش شمار قربانیان هنوز باقیست.

انتهای خبر