علی تاجرنیا: مطهری اگر در لیست اصلاحات نبود، شصتم هم نمی شد!

تاجرنیا درباره ارائه لیست انتخاباتی توسط علی مطهری گفت: نسبت به کاری که مطهری کرد، نقدهای جدی دارم و معتقدم که یک آدم سیاسی باید بداند زمانی که در انتخابات حضور می‌یابد در این انتخابات چه سازوکارها و فرآیندی برایش حاکم است. به گزارش جهان، علی تاجرنیا نماینده اسبق اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی امروز […]

image_pdfimage_print
تاجرنیا درباره ارائه لیست انتخاباتی توسط علی مطهری گفت: نسبت به کاری که مطهری کرد، نقدهای جدی دارم و معتقدم که یک آدم سیاسی باید بداند زمانی که در انتخابات حضور می‌یابد در این انتخابات چه سازوکارها و فرآیندی برایش حاکم است.
به گزارش جهان، علی تاجرنیا نماینده اسبق اصلاح‌طلبان در مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه ۹۴/۱۲/۲۴ گفت و گویی با روزنامه آفتاب یزد انجام داده است.
تاجرنیا در بخشی از این گفت و گو در پاسخ به سوالی درباره این که «چرا لیست صدای ملت،‌آقای مطهری رای نیاورد» گفت: آقای مطهری اگر در لیست اصلاح طلبان نبود قطعا رتبه‌اش بالای ۶۰ می‌شد تجربه انتخابات تهران نشان می‌دهد که همواره انتخابات در این شهر دو قطبی است. ما درصد بسیار کمی داریم از چهره‌هایی که خارج از لیست بوده و به دور دوم راه یافته باشند.

این چهره اصلاح طلبان در ادامه افزود: پایه رای آقای مطهری معرفی میزان پایه رای کسانی است که به لیست صدای ملت رای داده‌اند. البته آقای مطهری رایش قطعا بیشتر از آن پایه رای لیست صدای ملت است و چهره‌ای است که بسیاری از مردم وی را انتخاب می‌کردند. اما چون در این انتخابات مردم چه اصولگرایان و چه اصلاح طلبان به طور جدی تصمیم گرفتند که به لیست رای دهند اگر علی مطهری در لیست اصلاح طلبان قرار نمی‌گرفت جزو ۳۰ نفر اول نبود. به رتبه‌های بالای ۶۰ تهران که نگاه می‌کنیم چهره‌های شاخص و شناخته شده اصولگرایان را می‌بینیم در رتبه‌های ۸۰ و ۹۰ نائب رئیس مجلس نهم مشاهده می‌شود این امر را نشان می‌دهد که در این دوره لیست بسیار مهم بوده است.

نماینده مجلس ششم شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: من به شخصه نسبت به کاری که آقای علی مطهری کرد و لیستی جداگانه نشان داد نقدهای جدی دارم و معتقدم که یک آدم سیاسی باید بداند زمانی که در انتخابات حضور می‌یابد در این انتخابات چه سازوکارها و فرآیند برایش حاکم است. صدای ملت لیستی بود که چهره‌های اصلی‌اش را اصولگرایان تشکیل می‌دادند و قطعا اگر قرار بود ریزشی صورت بگیرد از رای اصلاح طلبان صورت می‌گرفت یعنی عملا فهرست صدای ملت بیشتر به کام جریان اصولگرایی شیرین شد چون بخشی از کاندیداهای آن‌ها را پوشش می‌داد. این انتخابات را افرادی تشکیل می‌دادند که از جناح‌های سیاسی خسته شده بودند و می‌خواستند رای پراکنده بدهند. این افراد کسانی بودند که اگر قرار بود یکی از دو جناح را انتخاب کنند حتما لیست اصلاح طلبان را انتخاب می‌کردند. البته این حق آقای مطهری بود که بخواهد لیستی ارائه کند اما به نظر من نتیجه انتخابات به خوبی نشان داد که در کشور ما افراد محور نیستند و این جریانات سیاسی هستند که در محوریت فعالیت‌ها قرار می‌گیرد ما به جای اینکه همیشه بخواهیم به دنبال این باشیم که طرح نو دراندازیم و جریان سومی را به راه اندازیم به دنبال این باشیم که آن جریانی را که به تفکراتمان نزدیک تر است و خواهان عدالت و آزادی است را تقویت کنیم و اگر لازم است اصلاحش کنیم به جای آنکه قدم در مسیر دیگری بگذاریم که چه بسا این مسیر حتی با آن آرمان‌ها و اهدافی که خود آن موسس و بنیانگذار آن حرکت هم داشته همراهی نکنند.

انتهای خبر