یادداشت وارده

آیا استان کرسی های مهم مجلس دهم را از دست خواهد داد؟/ خطر از دست رفتن کرسی آذربایجان در کمیسیون اقتصادی!!!

الان چشم امید همه مردم آذربایجان به آرای مرند و جلفا دوخته شده هست که آیا مردم مرند و جلفا خواهند توانست این وضیعت حساس را درک کنند و...

image_pdfimage_print

یادداشت وارده – اعتدال پرس/

نمایندگان مجلس

در طول ۹ دوره گذشته مجلس شورای اسلامی، در دوره نهم نمایندگان آذربایجان شرقی توانستند حضور برجسته در کمیسیون های تخصصی و مهم مجلس و نیز هیئت رئیسه مجلس داشته باشند که این امر علاوه بر امتیازات اقتصادی قطعا اعتبار سیاسی بسیار بالای برای آذربایجان به شمار می رود.

طی دو دوره اخیر مجلس، رضا رحمانی(نماینده تبریز) ریاست کمیسیون صنایع و ارسلان فتحی پور(نماینده کلیبر) نیز ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را در اختیار داشتند و دکتر منادی و دکتر فرهنگی(نمایندگان تبریز) نیز عضو هیئت رئیسه مجلس بوده اند.

در دوره نهم مجلس دکتر حسن نژاد (نماینده مرند وجلفا) ، شیری (نماینده هشترود) ، مددی(نماینده میانه) ، بنابی (نماینده بناب) و بهمنی(نماینده سراب) هم طی یک اقدام هماهنگ و هوشمندانه به جمع اعضای این کمیسیون اضافه گردیدند طوری که بعد از سالها آذربایجان شرقی توانست ضمن حفظ طولانی مدت کرسی ریاست و نایب رئیسی این کمیسیون، در شورای عالی پول نیز نماینده داشته باشد(دکتر حسن نژاد نماینده منتخب مجلس در این شورا بود) .
اما امروز وضیعت کمی فرق کرده و نگران کننده شده است.

طوری که به علت رد صلاحیت و عدم کسب آرای اکثریت، ۵ نماینده آذربایجان از ۶ نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بازمانده اند و تنها حسن نژاد توانسته به دور دوم انتخابات راه پیدا کند ضمن اینکه رحمانی رئیس کمیسیون صنایع مجلس نیز از حضور مجدد در مجلس دهم کنار کشید و دکتر فرهنگی و دکتر منادی نیز در دور دوم باید دوباره رقابت کنند.

علاوه بر از دست دادن تقریبا قطعی کرسی ریاست کمیسیون صنایع مجلس دهم با توجه به نبود نماینده ای با سابقه و متخصص طراز اول در حوزه صنعت در بین منتخبین فعلی استان، با توجه به اینکه هیچ یک از منتخبین جدید استان در مجلس دهم، تخصص یا سابقه اقتصادی قابل توجه برای رقابت جهت اخذ کرسی ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس نیستند، لذا خطر از دست رفتن یکی از وزنه های مهم مجلس شورای اسلامی که همانا ریاست کمیسیون اقتصادی است هم در این دوره جدی می باشد.

حسن نژاد نماینده مرند حالا که حدود دو سوم اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تغییر کرده است و نماینده های جدیدی که در دوره دهم به آن اضافه خواهد شد حتی به فرض داشتن سابقه یا تخصص علمی در حوزه اقتصاد، شاید به الفبای حضور در مجلس شورای اسلامی آشنایی نداشته و قدرت لابی گری پایینی برای اخذ ریاست کمیسیون های مهم مجلس را خواهند داشت، لذا مسلما نمایندگانی که در دوره های قبل در کمیسیون اقتصادی حضور داشتند شانس بسیار بالایی برای ریاست این کمیسیون بسیار مهم را در اختیار خواهند داشت.

لذا با توجه به اینکه دکتر حسن نژاد نماینده مرند و جلفا (دارای دکتری تخصصی در حوزه اقتصاد و نایب رئیس فعلی کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو منتخب مجلس در شورای پول و اعتبار کشور) تنها فرد باقی مانده در عرصه رقابتهای انتخاباتی از جمع نمایندگان مزبور در استان است، لذا الان چشم همه مردم آذربایجان به آرای مرند و جلفا دوخته شده هست که آیا مردم مرند و جلفا خواهند توانست این وضیعت حساس را درک کنند و این نماینده متخصص، با تجربه و دارای شانس اصلی کرسی ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس را بعنوان تنها امید آذربایجان به مجلس بفرستند؟

اکنون در وضیعتی قرار گرفته ایم که امکان نبود نماینده از آذربایجان در این کمیسون بسیار مهم وجود دارد . در این برهه هست که دکتر حسن نژاد به عنوان تنها شانس آذربایجان برای جانشینی ارسلان فتحی پور در راس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم می باشد که توجه به این نکته بسیار مهم برای مردم مرند و جلفا بسیار مهم می باشد .

لذا بر همه ماست که به نمایندگی از مردم آذربایجان که تنها چشم امیدشان به این حوزه و انتخاب مجدد دکتر حسن نژاد دوخته شده است، تمام تلاشمان را انجام دهیم تا دکتر محمد حسن نژاد را دوباره راهی مجلس نماییم و بتوانیم در توسعه پایدار منطقه و آذربایجان سهیم باشیم.

انتهای خبر