واکنش جهانگیری به اظهارات رئیس بانک مرکزی: سیف خود باید پاسخگوی سئوالات باشد

معاون اول رئیس‌جمهور در واکنش به اظهارات رئیس بانک مرکزی گفت: رئیس بانک مرکزی خود باید پاسخگوی این سوال باشد اما ایران همان طور که با قدرت پای میز مذاکره رفت با همان قدرت نیز برجام را اجرا می‌کند. به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری در نشست خبری که در استانداری کرمانشاه […]

image_pdfimage_print
معاون اول رئیس‌جمهور در واکنش به اظهارات رئیس بانک مرکزی گفت: رئیس بانک مرکزی خود باید پاسخگوی این سوال باشد اما ایران همان طور که با قدرت پای میز مذاکره رفت با همان قدرت نیز برجام را اجرا می‌کند.
سیف خود باید پاسخگوی سئوالات باشد/ بانک‌های بزرگ به‌دلیل فشارهای آمریکا با احتیاط برخورد می‌کنند

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری در نشست خبری که در استانداری کرمانشاه برگزار شد اظهار داشت: از سال ۹۳ استفاده از ۲۴ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی با مجوز مقام معظم رهبری برای اجرای طرح‌های آبی در غرب کشور آغاز شده است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه تا پایان امسال ۱۴ سد در کشور به بهره‌برداری می‌رسد عنوان کرد : تلاش می‌شود امسال جهت حساب‌کشی و پیگیری تصمیمات مهم هم‌چون راه‌اندازی واحدهای در رکود و افزایش سرمایه‌گذاری در کشور و رفع مشکلات اقتصادی به تمام استان‌ها سفر کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه اقتصاد کشور اکنون وارد دوره رونق و افزایش مداوم شده است گفت: امسال چند طرح به عنوان اولویت به وزارتخانه‌های اقتصادی ارائه شده است که باید پیگیری شود.

وی با اشاره به اینکه بیکاری چالش اصلی اقتصاد کشور است افزود: تصور می‌شد که هر سال باید زمینه اشتغال ۹۰۰ هزار فارغ‌التحصیل فراهم شود که با تعداد بیکاران موجود اقتصاد ایران باید توانایی ایجاد بیش از یک میلیون نفر شغل را در سال داشته باشد.

جهانگیری لازمه رفع مشکلات اقتصادی را افزایش تولیدات داخلی و زمینه‌سازی برای رشد سرمایه‌گذاری بخش خصوصی دانست و گفت: استان کرمانشاه دارای ظرفیت مناسبی در زمینه کشاورزی، نفت و تجارت و بازرگانی است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۸۰ درصد منابع مالی کشور را بانک‌ها تامین می‌کنند افزود: یکی از اقدامات مهم در دستور کار اصلاح نظام بانکی کشور است و این طرح با عبور از مرحله کارشناسی در مرحله تصمیم‌گیری قرار دارد و تا نیمه اردیبهشت نهایی می‌شود.

جهانگیری با بیان اینکه در کنار منابع بانکی بازار سرمایه باید نیاز سرمایه کشور را تامین کند گفت: راه‌آهن کرمانشاه پیش نیاز توسعه استان است و می‌تواند راه حمل و نقل ارزان و انبوه برای بخش‌های مختلف باشد که امسال با بهبود اوضاع اقتصادی روند ساخت آن تسریع می‌یابد.

وی با اشاره به اینکه با دولت مرکزی عراق رابطه مناسبی داریم عنوان کرد: موانع و مشکلات در توسعه اقتصادی رفع می‌شود و در صورت نیاز برای تعامل بیشتر با عراق نماینده اعزام می‌کنیم.

جهانگیری در پاسخ به سوالی درباره اظهارات سیف مبنی بر بی‌نتیجه بودن برجام گفت: رئیس بانک مرکزی خود باید پاسخگوی این سوال باشد اما ایران همان طور که با قدرت پای میز مذاکره رفت با همان قدرت نیز برجام را اجرا می‌کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه دستاورد برجام تاکنون بسیار و در بخش‌های مختلف بوده است اظهار کرد: مهم‌ترین دستاورد تعامل وسیع در فضای بین‌المللی است و سفرهای مکرر سران کشورهای خارجی حاکی از این تعامل است.

وی با اشاره به افزایش صادرات نفت خام افزود: در مواردی با بانک‌های کوچک آسیایی مبادلاتی انجام شده است اما بانک‌های بزرگ به دلیل فشارهای آمریکا در معاملات با احتیاط برخورد می‌کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه دولت همیشه در وقوع حوادث غیرمترقبه همراه مردم بوده است عنوان کرد: از محل بودجه دولت و منابع بانکی ارزان به آسیب‌دیدگان این حوادث کمک شده و درباره کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان بارش‌های اخیر و سیل به وجود آمده نیز این چنین است.

انتهای خبر