تکرار - ویرایش جدید/ یادداشت اختصاصی سردبیر اعتدال پرس

ضرورت اتحاد نمایندگان ترک زبان برای کسب کرسی های مهم مجلس و ارتقاء وزن سیاسی آذربایجان

هماهنگی و تلاش همه نمایندگان ترک زبان بخصوص خطه آذربایجان و همراهی نخبگان دلسوز و رسانه های متعصب استان برای افزایش جایگاه آذربایجان در مجلس دهم اهمیت بسیاری دارد.

image_pdfimage_print

 بابک2 یادداشت اختصاصی اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس) – به قلم سردبیر

با نگاهی به جایگاه نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجالس ادوار قبلی، در حالیکه مجلس نهم از لحاظ وزن سیاسی و قرار گرفتن نمایندگان استان در کرسی های مهم مجلس وضعیت خیلی خوبی داشت ولی به نظر می رسد این جایگاه در مجلس دهم در حال تهدید در رقابت بسیار سخت با دیگر استانها است.

هرچند تاکنون دکتر پزشکیان نماینده محترم تبریز به شایستگی توانست کرسی نایب رئیسی اول مجلس دهم را کسب کند که افتخار بسیار بزرگی برای آذربایجان می باشد لیکن نباید سهم آذربایجان به همین یک کرسی اکتفا شود.

نمایندگان مجلس

در مجلس نهم، ۴ پست مهم متعلق به نمایندگان استان آذربایجان شرقی بود. منادی و فرهنگی نمایندگان تبریز در ترکیب هیئت رئیسه حضور داشتند و رحمانی و فتحی پور نمایندگان تبریز و کلیبر هم کرسی ریاست دو کمیسیون مهم مجلس یعنی کمیسیون صنایع و اقتصادی را در دست داشتند.
با توجه به عدم حضور رحمانی، فتحی پور و منادی در مجلس و بازماندن فرهنگی از رقابت برای کرسی های هیئت رئیسه مجلس، لزوم هماهنگی و تلاش جدی همه نمایندگان ترک زبان و بخصوص خطه آذربایجان و همچنین همراهی نخبگان دلسوز و رسانه های متعصب استان برای تکرار و یا حتی افزایش جایگاه خوب مجلس نهم در مجلس دهم اهمیت بسیاری دارد.

کاندیداهای ریاست کمیسیون های مجلس از استان چه کسانی هستند؟

با بررسی سوابق نمایندگان مجلس دهم و توجه به تخصص و سوابق نمایندگی قبلی برخی از آنها می توان گفت، دکتر حسن نژاد نماینده مرند و جلفا که نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم بوده و دارای تخصص دکترای مالی می باشد، برای ریاست کمیسیون اقتصادی در مجلس دهم بیشترین شانس را دارد. بخصوص اینکه ۷ نماینده ترک زبان در این کمیسیون حضور دارند. حضور ۸ نماینده ترک زبان از شهرستان های مرند، شبستر، تبریز (بیگی و بی مقدار)، خوی ، ماکو و حضرتی نماینده ترک زبان تهران در ترکیب کمیسیون اقتصادی مجلس فرصت بسیار مناسبی برای تصاحب کرسی ریاست این کمیسیون همچون مجلس نهم توسط نمایندگان آذربایجان فراهم کرده است که نباید مورد غفلت و احیانا قربانی رقابتهای جناحی قرار گیرد.

علاوه بر این، خدادادی نماینده پر سابقه ملکان و علیزاده نماینده ورزقان با توجه به تجربه و تخصص کاری خود امکان کسب ریاست کمیسیون های اجتماعی و صنایع را به شرط حمایت و همدلی دیگر نمایندگان ترک زبان و هم استانی را دارند. حضور ۴ نماینده از استان در کمیسیون اجتماعی مجلس شانس کسب ریاست این کمیسیون را دوچندان کرده است.

همچنین فرهنگی، سعیدی و بیگی نمایندگان تبریز دیگر نمایندگانی هستند که می توانند در کسب کرسی ریاست یا حداقل نایب رئیسی کمیسیونهایی چون سیاست خارجی و امنیت داخلی، اجتماعی و … شانس بالایی داشته باشند.
نمایندگانی چون اعزازی و اله قلی زاده و بی مقدار و… نیز حداقل می توانند کرسی های نایب رئیسی کمیسیونهای تخصصی مجلس را بدست بیاورند. البته به شرطی که تعصبات جناحی و سیاسی بر تعصب استانی چربش پیدا نکرده و شاهد اتحاد و هم افزایی نمایندگان استان و دیگر نمایندگان ترک زبان باشیم.

همچنانکه تاکید شد، کسب جایگاه و وزن سیاسی بالا در مجلس قطعا ثمرات زیادی برای استان و خطه آذربایجان خواهد داشت و بخصوص موحب بالا رفتن پرستیژ سیاسی این خطه و قدرت چانه زنی برتر در معادلات قدرت در کشور می شود لذا برای نیل به این هدف مهم و قطعیت آن، همراهی و هماهنگی همه نمایندگان استان و اتحاد نمایندگان آذری زبان سوای سلایق جناحی هر کدام از آنها، بسیار ضروری و مهم است. پس تا دیر نشده باید اقدام لازم انجام گیرد.

  • بابک محمدزاده علمداری – سردبیر پایگاه خبری اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)

 

انتهای خبر