ناگفته‌های جدید رئیس سازمان حج و زیارت از فاجعه منا

رئیس سازمان حج و زیارت در آستانه سالگرد فاجعه منا و جان باختن صدها تن از زائران بیت الله الحرام، ناشی از بی کفایتی رژیم آل سعود، ناگفته هایی از این فاجعه را بیان کرد. به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)به نقل از ایرنا، سعید اوحدی، عصر شنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران قدیم و جدید […]

image_pdfimage_print
رئیس سازمان حج و زیارت در آستانه سالگرد فاجعه منا و جان باختن صدها تن از زائران بیت الله الحرام، ناشی از بی کفایتی رژیم آل سعود، ناگفته هایی از این فاجعه را بیان کرد.
ناگفته‌های رئیس سازمان حج و زیارت از فاجعه منا

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)به نقل از ایرنا، سعید اوحدی، عصر شنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران قدیم و جدید حج و زیارت خراسان رضوی در مشهد، اظهار کرد: فاجعه منا مصیبتی بزرگ بود که عمقی بزرگتر از آنچه بیان شده داشت و اگر مقام معظم رهبری گفتند که این فاجعه باید زنده نگاه داشته شود به این خاطر است که شاید هیچ کس به اندازه ایشان کنه و درون و جوهر این حادثه را درک نکرده باشد.

وی افزود: به گفته رهبری، تنها صدایی که در عربستان مقابل بی کفایتی و سوءمدیریت و قصور آل سعود در این فاجعه بلند شد از آن جمهوری اسلامی ایران بود و امروز خدا را شکر می کنیم که پیکر ۴۱۹ شهیدمان را با قدرت از عربستان پس گرفته ایم.

او به تشریح بخشی از ماجرای سال گذشته پرداخت و گفت: پس از آن ماجرای اندوهبار، فاجعه ای در سردخانه ها و بیمارستان های مکه در جریان بود به گونه ای که وقتی از سردخانه ها برمی گشتیم نه تنها لباس که باید حتی کفشمان را زیر آب داغ گرفته و شیار کف کفشها را با فرچه پاک می کردیم تا بوی تعفن از آنها خارج شود.

 

وی گفت: سعودی ها پنج هزار پیکر بی جان را در ۲۰۰ کانتینر مظلومانه زیر آفتاب داغ مکه نگاه داشته بودند در حالی که این کانتینرها تنها می توانست تا چهار درجه هوا را سرد کند که همین امر باعث سیاهی پیکرها شده و خونابه کف سردخانه ها را پوشانده بود و شاید دو میلی متر آهک روی خونابه ها ریخته بودند و بر روی آنها حرکت می کردند.

 

او افزود: وقتی که به همراه دکتر هاشمی وزیر بهداشت در یکی از تریلی های اجساد حجاج را باز کردیم چنان بوی تعفنی بیرون زد که هیچ کس نمی توانست آنرا تحمل کند.

 

اوحدی گفت: وقتی هیات اعزامی ایران به ریاست وزیر بهداشت به عربستان آمد پیکر ۱۱۴ تن از شهدای ایرانی شناسایی شده بود اما اجازه بازگشت حتی یک پیکر را هم نمی دادند و می گفتند تابوت نداریم یا باید تشریفات قانونی اش اجرا شود و یا بهانه دیگری می آوردند.

 

وی افزود: سعودی ها یک هفته بعد از فاجعه منا اولین جلسه رسمی را برای تعیین تکلیف شهدای ایرانی با هیات اعزامی برگزار کردند اما درست در همان روز اعلام کردند برای وزیر بهداشت سعودی در ریاض جلسه ای پیش آمده و نمی تواند در این جلسه در برابر همتای ایرانی اش حضور یابد که این رفتار هم نوعی بداخلاقی و کارشکنی بود.

 

اوحدی گفت: در حین مذاکرات ناگهان پیامکی برای آقای قشقاوی آمد که حاوی فرازهایی از سخنان مقام معظم رهبری در نوشهر بود مبنی بر این که اگر به بدنهای مطهر شهدای ما کوچکترین توهینی شود پاسخ می دهیم و پاسخ ما خشن خواهد بود که اعضای هیات ایرانی را در بهت و حیرت فرو برد چون نه زمان مشورت بود و نه می توانستیم با هم صحبت کنیم ضمن آن که در خبر درج شده بود که این سخنان در آیین سان نظامی ایراد شده که همه این موارد برای طرف سعودی حاوی پیام بود.

 

وی افزود: گوشی تلفن همراه آقای قشقاوی در حین مذاکره با طرف سعودی دست به دست بین اعضای هیات ایرانی می گشت که ناگهان یکی از ماموران سعودی با یک برگ کاغذ وارد شده و آن را جلوی مقام ارشد وزارت امور خارجه عربستان گذاشت که رنگش همچون گچ سفید شد و باعجله بیرون رفت و ما حدس زدیم که آنها نیز از ماجرا با خبر شده اند.

 

اوحدی گفت: این مقام وزارت امور خارجه عربستان سعودی دقایقی بعد با کاغذ کوچکتری برگشت و آن را مقابل رئیس هیات سعودی قرار داد که انسجام صحبتش به هم ریخت و جلسه تمام شد و نه طرف سعودی چیزی از سخنان مقام معظم رهبری بروز داد و نه هیات ایرانی.

 

وی با بیان این که سخنان رهبری نهیب تاریخی ماندگاری بود که هیچ زمانی در هیچ برهه ای از تاریخ نبوده که رهبر یک مملکت از ملتش این گونه دفاع کرده باشد، افزود: جلسه که تمام شد جلو آسانسور، رئیس هیات عربستانی خودش را به من رساند و گفت الان از ریاض تماس گرفتند و اعلام کردند که وزیر بهداشت عربستان جلسه اش تمام شده و با یک هواپیمای اختصاصی از ریاض عازم جده است و می خواهد با هیات ایرانی ملاقات کند.

 

او گفت: ساعت هشت بعد از ظهر این جلسه تشکیل شد و سعودی ها که ابتدا می گفتند تابوت و کاور و هواپیما نداریم و اجساد متعفن شده و باید دفن کنیم به کلی نظرشان برگشت و همه خواسته های ایران را قبول کردند و اعلام کردند که همه چیز آماده است.

 

وی افزود: ساعت یک بعد از نیمه شب، گوشی من زنگ خورد و رئیس هیات سعودی اعلام کرد که در دیوان ملکی عربستان جلسه گذاشته و قرار شده که پنج هواپیمای اختصاصی رایگان به همراه تابوت در اختیار ایرانیان قرار گیرد و تشریفات قانونی هم فقط برای ایرانی ها لغو شود تا بتوانند اجساد جان باختگان خود را به ایران منتقل کنند.

 

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: دولت عربستان سعودی همچنان مدعی است که در فاجعه منای پارسال ۷۰۰ تن جان باخته اند در حالی که بیش از پنج هزار زائر در این فاجعه قربانی بی کفایتی آنان شدند.

 

اوحدی افزود: شکی نیست که عذاب الهی نصیب کسانی خواهد شد که مانع حضور زایران جمهوری اسلامی ایران در آیین حج امسال شدند.

 

در این آیین با تجلیل از خدمات مسعود مجردی، مدیر سابق حج و زیارت خراسان رضوی، جواد شاد به عنوان سرپرست این مدیریت معرفی شد.

انتهای خبر