توضیحات بعیدی‌نژاد درباره قرارداد ایران ایر با ایرباس

سفیر ایران در لندن و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای توضیحاتی را درباره قرارداد خرید هواپیما توسط ایران ایر از ایرباس ارائه کرد. به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس) به نقل از فارس، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در صفحه تلگرامش درباره قرارداد با ایرباس نوشت: با وجود همه […]

image_pdfimage_print
توضیحات بعیدی‌نژاد درباره قرارداد ایران ایر با ایرباس
سفیر ایران در لندن و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای توضیحاتی را درباره قرارداد خرید هواپیما توسط ایران ایر از ایرباس ارائه کرد.

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس) به نقل از فارس، حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در لندن و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در صفحه تلگرامش درباره قرارداد با ایرباس نوشت: با وجود همه تردیدهایی که حتی تا آخرین لحظه در خصوص امکان قرارداد با ایرباس مطرح می‌شد، توافق اولیه این قرارداد در سال گذشته در جریان سفر ریاست جمهوری به پاریس صورت گرفت،به امضا رسید. خود این تردیدها نشان می‌دهد که قرارداد با ایرباس یک قرارداد معمولی تجاری نمی‌باشد، بلکه به دلایل زیر اهمیتی خاص دارد:

١- این قرارداد مانند قرارداد با بوئینگ که یکی از مهمترین دستاوردهای برجام می‌باشد پایانی بر قدیمی‌ترین تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران می‌باشد که از بدو انقلاب اسلامی علیه صنعت هوایی ایران اعمال شده است. حدود چهل سال است که ایران نتوانسته است یک هواپیمای نو خریداری کند.

٢- اجرای سریع قرارداد قابل توجه است. هفت یا هشت فروند از این هواپیماها در سال آینده میلادی به ناوگان هواپیمایی ایران اضافه خواهد شد.

٣- ورود این هواپیماها به ناوگان هواپیمایی ایران موجب بالندگی و شکوفایی صنعت هوایی ایران خواهد شد. سال گذشته ایرانی‌ها برای سفر به خارج از کشور حدود پنج میلیارد دلار بلیط خریده‌اند که همه آن از ایرلاین‌های خارجی که در واقع سهم بازار هواپیمایی ایران را بدلیل فقدان هواپیما تصاحب کرده‌اند، بوده است. این در حالی است که ما در ایران مواجه با بیماری خلبانان و مهندسان پرواز هستیم که به اجبار بسیاری از آنها به استخدام شرکت‌های خارجی درآمده‌اند.

۴-انعقاد این قرارداد حدود بیست میلیاردی با ایرباس که پول آن در عرض ده سال عمدتا از طریق فاینانس و بعد فروش بلیط پرداخت می‌شود، باعث گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران با کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس بعنوان شرکای اصلی ایرباس خواهد شد و تاثیر مهمی هم در گشایش روابط بانکی و مالی با کشورمان با کشورهای مهم اروپایی خواهد گذاشت. شرکت رولز رویس که یکی از تامین کنندگان مهم موتورهای ایرباس میب‌اشد سهمی مهمی در این قرارداد دارد.

۵- در حالیکه مذاکرات امضای قرارداد با ایرباس در شرایط خاصی انجام می‌گرفت، ولی تیم مذاکره کننده ایرانی با ابتکار عمل مناسب تخفیف‌های خوبی را هم در این قرارداد از ایرباس گرفتند.

وی در پایان از مدیران هواپیمایی قدردانی کرد.

انتهای خبر