همه مدیران استان برای تحقق اقتصاد مقاومتی هم‌قسم شده‌اند/ کاهش نرخ بیکاری استان از ۱۲ درصد به ۷,۶ درصد

جبارزاده کاهش نرخ بیکاری استان از بیش از ۱۲ درصد به ۷,۶ درصد را نتیجه مهم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در آذربایجان شرقی بیان و اظهار کرد: طی ۱۰ ماهه امسال تعداد ۵۴ جلسه اقتصاد مقاومتی در قالب شش کارگروه تخصصی برگزار شده است.

image_pdfimage_print

استاندار آذربایجان شرقی گفت: همه مدیران استانی هم‌قسم شده‌اند تا با روحیه جهادی، باور درونی، نیت خالصانه و انگیزه الهی وارد عرصه شده و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی را نه به عنوان کار اداری و اجرایی، بلکه به عنوان یک تکلیف شرعی و وظیفه قانونی اجرا کنیم.

همه مدیران استان برای تحقق اقتصاد مقاومتی هم‌قسم شده‌اند

به گزارش اعتدال آذربایجان(اعتدال پرس)،اسماعیل جبارزاده در دیدار مدیران اجرایی استان با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، با بیان این که تمام تلاش مدیریت استان در جهت جلب رضایت مردم و رهبری است، گفت: از ابتدای سال جاری و پس از توصیه‌های رهبری مبنی بر تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، بلافاصله در استان ستادی به همین منظور تشکیل و فعال شد که از این لحاظ جزو اولین استان‌های کشور به شمار می‌رویم.

وی، کاهش نرخ بیکاری استان از بیش از ۱۲ درصد به ۷,۶ درصد را نتیجه مهم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در آذربایجان شرقی بیان و اظهار کرد: طی ۱۰ ماهه امسال تعداد ۵۴ جلسه اقتصاد مقاومتی در قالب شش کارگروه تخصصی برگزار شده است.

جبارزاده گفت: از مجموع یک‌هزار و ۸۶۵ مصوبه اقتصاد مقاومتی در استان تاکنون افزون بر ۷۴ درصد آنها محقق شده است.

وی، تلاش برای رفع موانع تولید در بخش صنعت و کشاورزی، رفع مشکلات نقدینگی واحدهای تولیدی در حال رکود و تعطیلی، رایزنی با مقامات قضایی استان جهت برطرف کردن مشکلات تعدادی از واحدهای صنعتی مشکل‌دار در جریان واگذاری به بخش خصوصی، واگذاری تعدادی از طرح‌های نیمه‌تمام به بخش‌های غیردولتی، رفع موانع صادرات کالا در گمرکات استان، رفع نابسامانی‌های مربوط به اراضی کشاورزی، حل مسایل زیست‌محیطی واحدهای آلاینده، اقدامات جدی در نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی درون‌شهری، ذخیره‌سازی مناسب و مطمئن محصول استراتژیک گندم در استان و توجه به موضوع مهم آسیب‌های اجتماعی را از جمله رئوس عملکرد مدیریت استان در حوزه‌های گوناگون اقتصاد مقاومتی بیان کرد.

جبارزاده، از تزریق ۱۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات به امر تولید در حوزه‌های صنعتی و کشاورزی از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و اظهار کرد: از این میزان تسهیلات بیش از سه هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال در قالب طرح رونق تولید به تعداد ۵۷۳ واحد مشکل‌دار تولیدی پرداخت شده است.

وی با تاکید بر این که مدیریت استان نسبت به پرداخت اعتبارات فوق حساسیت ویژه‌ای داشته است، گفت: برای تخصیص و پرداخت این تسهیلات، گروه‌های مختلف کارشناسی بارها از واحدهای متقاضی بازدید کرده و پس از حصول اطمینان، واحدهای متقاضی به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

جبارزاده با اشاره به این که سه هزار واحد تولیدی برای دریافت این تسهیلات ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: پس از بررسی‌های کارشناسی و بازدید از محل کارخانه‌های مربوطه، در نهایت یک‌هزار و ۳۳۶ واحد حایز شرایط تشخیص داده شد که از این تعداد تاکنون ۵۸۳ واحد برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

وی ، از کسب مقام دوم کشور در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی توسط استان آذربایجان شرقی در سال جاری خبر داد و افزود: طی ۱۰ ماه گذشته یک میلیارد و ۵۳۱ دلار سرمایه خارجی در استان جذب شده است که این رقم در بین استان‌های مختلف بسیار قابل توجه و چشمگیر است.

در این نشست، معاونان امور اقتصادی، امور عمرانی و سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی، رییس سازمان برنامه و بودجه، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، رییس سازمان جهاد کشاورزی و مدیرکل حفاظت از محیط زیست گزارشی از عملکرد حوزه‌های مدیریت خود در زمینه اقتصاد مقاومتی ارایه کردند که مشروح آن در روزهای آتی بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری آذربایجان شرقی درج خواهد شد.

انتهای خبر