محمدزاده علمداری در میزگرد رسانه ای تخصصی در حوزه صنعت استان:

فرصت طلایی رشد و توسعه استان هدر می رود

ایجاد خط ترانزیت ریلی و هاب لجستیک بین الملل با محوریت منطقه آزاد ارس از الزامات توسعه آذربایجان شرقی است و باید توسط مسئولان استان و نمایندگان پیگیری جدی شود.

image_pdfimage_print

⏹ جمعی از اساتید، صاحبنظران و فعالان حوزه صنعت و تولید استان در دفتر موسسه مطبوعاتی سخن نگاران پیشگام و نشریه خانه تبریز گرد هم آمدن تا ضمن گرامیداشت روز خبرنگار، روند توسعه استان آذربایجان شرقی و حل مشکلات صنعتی را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

⏹ به گزارش اعتدال پرس (اعتدال آذربایجان)، در این نشست که در قالب میزگرد کارشناسی رسانه ای و به همت دکتر خیرخواه مدیرعامل موسسه برگزار شد، حاضران درباره راهکارهای کلان نگر توسعه استان و جایگاه صنعتی آذربایحان شرقی به گفتگو پرداختند و مقرر شد این نشستها بصورت ادواری و با حضور دیگر صاحبنظران در اولویت بندی های مدنظر ادامه پیدا کند.


⏹ در این میزگرد، مدیرمسئول اعتدال پرس بر لزوم پیگیری جدی طرح احداث هاب لجستیک بین المللی در استان به مرکزیت منطقه آزاد ارس و استفاده از ظرفیتهای زیرساختی و سرزمینی بی نظیر موجود در استان برای فعال سازی خط ترانزیت بین المللی ریلی با هدف تسهیل و توسعه صادرات و ایجاد مزیت های اقتصادی متعدد تاکید کرد که حاضران خواستار تبدیل آن به یک مطالبه عمومی در استان شدند.

بابک محمدزاده علمداری، افزود: ایجاد خط ترانزیت ریلی و هاب لجستیک بین المللی با محوریت منطقه آزاد ارس از الزامات توسعه آذربایجان شرقی است و باید بطور جدی توسط مسئولان استان و نیز نمایندگان استان در مجلس پیگیری شود چراکه اجرای کامل این طرح نه تنها درآمد سالانه چند میلیارد دلاری برای استان خواهد داشت بلکه حتی شمال غرب کشور را نیز به یک جهش بزرگ توسعه ای خواهد رساند.

این کارشناس ارشد مدیریت منابع و دانشجوی دکتری مدیرت توسعه در میزگرد بررسی مشکلات تولید و چالش های توسعه آذربایجان شرقی در «خانه تبریز» با اشاره به نظرات مختلف درباره نقشه راه توسعه استان، گفت: باید توافق شود که برای توسعه استان آیا با چشم انداز طراحی شده فعلی پیش خواهیم رفت یا بایستی سند توسعه جدید نوشت!

مدیرمسئول اعتدال پرس، پایش مستمر و حضور در بازار بزرگ ١۵ کشور همسایه را امری ضروری و سیاستی هوشمند دانست که عزم ملی و حمایت همه ارکان حاکمیتی را طلب می کند.

دکتر حسن فرج الهی، کارشناس مسائل اقتصادی، دکتر حامد همتی استاد دانشگاه و تحلیگر مالی – بازرگانی، دکتر هادی یعقوبی کارشناس اقتصادی و سرمایه گذاری، محمدرضا دقتی رییس هیات مدیره شرکت تعاونی کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان آذربایجان شرقی، مهندس صمد ابراهیم پور مدیر کل دفتر حمایت و جذب سرمایه گذاری استانداری آذربایجان شرقی، محمدرضا تقوی دبیر خانه صنعت و معدن شهرستان مراغه، حبیبی مدیر هماهنگی امور شهرک ها و نواحی صنعتی آذربایجان شرقی از دیگر حاضران در این میزگرد بودند که هر کدام ضمن آسیب شناسی وضعیت اقتصادی و صنعتی استان، به ارائه نقطه نظرات تخصصی خود در این خصوص پرداختند.

کارشناسان چه می گویند و راهکارشان چیست؟
دکتر حسن فرج الهی: صنعت، محور توسعه است، باید گره از مشکلات صنعت گشود
صمد ابراهیم پور: برآیند حرکت ها بر پایه قابلیت های استان طراحی شود
محمدرضا دقتی: نیازمند مدیران کاریزما و کارمندان باسواد برای حل مشکلات هستیم
محمدرضا تقوی : چشم انداز های خوبی داریم، بدون توجه به فرهنگ کار!
دکتر سخاوت خیرخواه: فرصت های توسعه صنعتی هنوز باقیست
دکتر حامد همتی: توسعه استان به شدت نیازمند مدیران جوان و نواندیش است
سعید حبیبی: تصمیم گیری برای مشکلات تولید با آمار موجود راهگشا نیست
بابک محمد زاده: نهادسازی، ایده پردازی و فرهنگ سازی سه کلید توسعه است
دکتر هادی یعقوبی: پرهیز از موازی کاری و بخشنامه های شبانه ضروری است?مشروح این میزگرد که در هفته نامه های گونش و خانه تبریز منتشر شده است در فایل زیر قابل مشاهده است :  ۱- نشریه گونش۰۸ 

انتهای خبر